Pieaug elektrotraumu skaits bērnu vidū

Viss, kas darbojas ar elektrību var būt bīstams, ja tas nonāk maza bērna rokās. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) ReTV Ziņām stāsta – šogad elektrotraumas guvuši jau 29 bērni, kas ir daudz. Sniedze Bračka, NMPD Vidzemes reģiona pārstāve, pauž, ka izsaukumi pie bērniem ar elektriskās stāvas ietekmi ir gājuši vairumā – par 10 izsaukumiem vairāk kā pagājušajā gadā.

Bērniem vecumā līdz sešiem gadiem visinteresantākās šķiet kontaktligzdas, kurās ziņkāres dēļ viņi mēdz likt visdažādākos priekšmetus.“ Nepilnus 2 gadus vecam bērnam ir iedots paspēlēties ar atslēgām. Bērns šīs atslēgas ieliek kontaktligzdu caurumiņos. Kad dzīvoklī pazūd elektrība, bērns steidzās pie saviem vecākiem – rāda savas apdegušās plaukstiņas,” pauž Sniedze Bračka.

Jāsaka, iemesls negadījumam ir ne tikai bērna vēlme iepazīt visu apkārt esošo, bet arī pieaugušo laikā nenovērstie defekti, piemēram, atstāti bojāti vadi un vaļēji spuldžu kontakti. Sniedze Bračka piemin, ka pat drāts gali, telefona austiņu metāla gali ir mēģināti tikt ielikti rozetēs un ka pat bērns rozetes caurumā (kur agrāk bijusi rozete) ieliek visu rociņu.

Bojāti vadi, pagarinātāji un elektroierīces visvairāk piesaista divus līdz sešus gadus mazu bērnu uzmanību. Artūrs Šmats, , AS "Sadales tīkls" pāstāvis, uzsver, ka ir reģistrēti gadījumi, kad bērni elektrotraumas gūst pat vecumā zem viena gada.

Šogad neviens bērns nav miris elektrotraumu dēļ. Arturs Šmats atminās par kādu traģisku gadījumu pirms vairākiem gadiem: “Esam reģistrējuši arī gadījumus, kad mazs bērns iebāž kontaktligzā adatu, mamma mēģina bērnu glābt - finālā tas viss beidzas ar to, ka gan bērns, gan mamma ir gājusi bojā.”

Pat mazākais elektrības trieciens var būt dzīvībai bīstams. Visbiežāk sekas pēc saskares ar elektrību ir vidējas pakāpes apdegumi uz plaukstām. NMPD Vidzemes reģiona pārstāve stāsta, ka strāvas iedarbībā mēdzot būt lūzumi. Iespējams tikt arī tikt pie nevēlamiem sirds ritma traucējumiem. Šādos nelaimes gadījumos ir svarīgi pirmo palīdzību sniegt pārdomāti un pareizi, lai pats glābējs nekļūtu par cietušo – jāatceras par paša drošību. Pat, ja cietušajam nav redzamu miesas bojājumu, viņš jānogādā mediķu aprūpē.

Īpaši uzmanīgiem jābūt tagad, kad egles un dzīvojamās telpas tiek rotātas lampiņās – tās bērniem ir sevišķi interesantas. NMPD Vidzemes reģiona pārstāve pauž, ka svētkus gaida ar bažām – katru gadu ir dažādi izsaukumi saistīti ar lampiņām, spuldzītēm un rozetēm. Artūrs Šmats piebilst, ka, ja mājās ir mazi bērni, lampiņas jāuzstāda tādā augstumā, kur bērni brīvi nevar tām piekļūt klāt.

Pēdējo 10 mēnešu laikā Latvijā kopā no elektrības cietuši 70 cilvēki, kas ir liels skaits – norāda NMPD. Desmit cilvēki devušies mūžībā elektrības dēļ.