Nav vienota mehānisma individuālo siekalu testu veikšanai

Šajā mācību gadā visiem skolēniem, kuri nav vakcinējušies vai pārslimojuši Covid-19, skolās regulāri tiek veikti siekalu testi. Negatīvs testa rezultāts nepieciešams arī tad, ja bērns nav bijis mācību iestādē testēšanas dienā. Atgriešanās skolā gan dažkārt izvēršoties par izturības pārbaudi vecākiem, jo nav vienota, skaidri aprakstīta mehānisma, kur un kā pieteikties individuālo testu veikšanai.

Laboratoriju nespēja savlaicīgi un pēc plāna veikt regulāro skolēnu testēšanu, sagādājusi galvassāpes nevienas vien skolas direktoram. Tomēr, kā stāsta baušķenieki Dace un Uldis, ne mazāk sarežģīta izrādījusies atgriešanās mācību iestādē bērniem, kuri testēšanas dienā neesot bijuši skolā. “Problēma tāda, ka, ja viņš paliek mājās, lai viņš aizietu uz skolu atpakaļ, viņam vienalga tests ir jānodod. Uz skolu viņš nevar iet nodot. Sistēma, ko piedāvāja klases audzinātāja, bija samērā vienkārša. Mēs aizejam uz Gulbja laboratoriju, nododam testus. Viņi apstiprina, ka viss ir kārtībā, ka tas nav Covid-19, mēs varam atgriezties skolā,” skaidro Uldis Varnevičs, trīs bērnu tētis.

Tomēr dzīvē viss izrādījies citādāk. Vispirms abi vecāki uz maiņām mēģinājuši sazvanīt Gulbja laboratoriju, kas piesaistīta skolai kurā atvases mācās. Kad beidzot izdevies sazvanīt laboratorijas Rīgas numuru, kur atbildēts, ka jāiet uz laboratoriju un tests vienkārši jānodod, sācies riņķa dancis starp mājām un laboratoriju. “Aizdodamies uz laboratoriju, tur durvīs zīme, no 12.30 līdz 13.30 tikai Covid-19 testi, tikai iepriekš piesakoties. Mēs laboratorijā iet nevaram, jo tas ir Covid-19 tests, tikai būs jāspļauj trauciņā,” saka Dace Varneviča, trīs bērnu māmiņa.

Jāpiebilst, ka filiāļu telefona numuri laboratorijas mājas lapā nav redzami. Kad beidzot izdevies sazvanīt Bauskas filiāli atbildēts, ka jānāk ne Covid-19 testu laikā. Vēlreiz nonākot laboratorijā, izrādījies, ka tur var tikai saņemt testa komplektiņu, kas jāaizpilda mājās. “Mums laboratorija, ar kājām ejot, ir divdesmit minūtes no mājām, bet, ja šis iznāk kādam laukos - vairāk nekā divas diena cilvēks ņemtos. Nav skaidri aprakstīta mehānisma, kā tas darbojas,” pauž Uldis Varnevičs.

Par līdzīgu situāciju, tikai ar “MFD” laboratoriju sociālajos medijos stāsta arī kāda cita mamma. Arī mums izdevās sazināties vienu - “Bior”. “Bērniem, skolēniem nav jāstāv rindās, jo tur nav vajadzīga “Bior” cilvēku iesaiste. Ir kastes speciāli saliktas ar komplektiem. Viņš paņem un uzreiz arī nodod. Tikai jāņem vērā, ka klientu apkalpošanas centriem ir konkrēti darba laiki reģionos,” saka Ilze Dimante, “Bior” pārstāve.

Esot arī vienošanās, ka nodot siekalu testu, lai atgrieztos skolā, var jebkurā laboratorijā. Veselības ministrijā skaidro, ka zvanu centra kapacitāte esot katras laboratorijas ziņā, bet vienota pieteikšanās esot iespējama gan pa tālruni 8330, gan elektroniski Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas mājas lapā.

Sūdzības par sadarbības problēmām ar laboratorijām Veselības inspekcija aicina rakstīt uz e-pastu: [email protected]


Foto: Zinātniskais institūts BIOR, ekrānuzņēmums no Youtube video