Nakšņošana mežā, pārgājieni, izaicinošas aktivitātes. Vaidavā nometne militāro misiju veterānu bērniem

Jau sesto gadu norisinās nometne armijas veterānu bērniem “Mazais Namejs”. Šogad dalībnieki vairākas dienas aktīvi pavada laiku Valmieras novada Vaidavā, tostarp vienu dienu bērni aizvadījuši Ādažu militārajā bāzē, lai labāk izprastu savu vecāku ikdienas gaitas. Savukārt šodien no rīta uzsākts pārgājiens apkārt Vaidavas ezeram. 

Rīts nometnes “Mazais Namejs” dalībniekiem sākās ar karoga pacelšanu un iepazīšanos ar dienas plānu. Šodien bērnu un jauniešu galvenais uzdevums ir pārgājiens apkārt Vaidavas ezeram, gados vecākiem jauniešiem pārlaižot arī nakti mežā. Nometnes dalībniece Patrīcija Ozolkāja atzīst, ka pārgājienos viņai vienmēr ir bijusi viena no lielākajām somām. Ja citiem dalībniekiem līdzpaņemtais mantu skaits ir krietni mazāks, tad viņas somā ir viss nepieciešamais, lai dotos pat uz kādu saviesīgu pasākumu. 

Šodien pārgājiens bērniem vecumā no 12 līdz 14 gadiem būs īsāks nekā tiem, kuri jau sasnieguši 15 gadu vecumu un vairāk. Jauniešiem tas būs īsts pārbaudījums, jo pārgājiena laikā viņus gaida arī dažādi uzdevumi. “Tur ir pārdzīvojumi, piedzīvojumi. Mums tur visādi ir gājis. Šodien pārgājiens. Vecākajai grupai 24 kilometri ar nakšņošanu bez teltīm mežā. Redzēsim, ko mums dabas dieviņi atsūtīs. Mazākajiem varbūt mazliet vieglāk – 12 kilometri apkārt Vaidavas ezeram,” saka bijušais Nacionālo bruņoto spēku komandieris, atvaļinātais ģenerālleitnants Raimonds Graube. 

Raimonds Graube ir nometnes izveides idejas autors. Viņš stāsta, ka šī nometne ir kā pateicība tām ģimenēm, kuru tēvi vai mātes bijuši starptautiskās operācijās, misijās prom no ģimenēm. “Ģimenes par viņiem emocionāli domāja un pārdzīvoja. Tā ir kā tāda neliela pateicība. Es kā bijušais komandieris arī esmu parakstījis pavēles, lai sūtītu viņus misijās. Tas ir tāds mūsu organizācijas, mūsu fonda mēģinājums pateikt paldies.” 

Latvijas Skautu un gaidu centrālās organizācijas gaidu priekšniece, nometnes vadītāja Inga Kuple: “Visā nometnes cēlienā mēs ejam pārgājienos, ejam peldēt, supot. Mēs darbojamies dabā, mums ir kopīgas aktivitātes ar izaicinošām nodarbībām.”  

Arī 17 gadus vecā Evelīna Jansone piedalījusies visās sešās Valsts aizsardzības un patriotisma fonda organizētajās “Mazais Namejs” nometnēs. Viņa atklāj: vienīgais, kas nepatīk, ka nu jau sasniegts tas vecums, kad drīz vairs nevarēs piecu dienu piedzīvojumā piedalīties kā dalībnieks, jo nometnes dalībnieki ir vecumā no 12 līdz 17 gadiem. “Šajā nometnē es jūtos kā mājās, kā ar savu ģimeni. Šie ir cilvēki, draugi, ko satieku katru gadu. Tad ir jauki skatīties, kā viņi izaug, kā viņi izmainās. Tas, kas man ļoti patīk, ir pārvarēt sevi, savas bailes. Iegūt kaut ko jaunu. Pēc katras nometnes jūtos daudz spēcīgāka.” 

Nometnes turpinājumā dalībniekus gaida vēl skautu diena ar praktiskām nodarbībām. Noslēgumā gaidāmi arī viesi, tajā skaitā “Mazo Nameju” vecāki, visiem kopā dienu pavadot sportiskā garā. 


#SIF_MAF2023