Izskanējuši XXIX Starptautiskie Siguldas opermūzikas svētki

No 28. līdz 30.jūlijam norisinājās ikgadējie Starptautiskie Siguldas opermūzikas svētki. Šajā laikā Siguldas pils dārzu piepildīja opermūzikas svētku atmosfēra un klausītāji no Latvijas un visas pasaules, kas ieradušies uz svētkiem, kuri ik gadu ir īpašs baudījums ikvienam šī mūzikas žanra cienītājam. 

Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Līga Sausiņa stāsta: “Siguldas opermūzikas svētki ir viens no centrālajiem mūsu novada kultūras dzīves notikumiem. Pierādījis savu dzīvotspēju, savu ilgtspēju nu jau 29 gadus. Un es ar vislielāko pārliecību gribu teikt, ka mēs noteikti nākamgad piedzīvosim arī 30 gadu jubileju. Sākotnēji kā Daiņa Kalna iniciatīva, varētu pat teikt, personīgais ieguldījums, kas vēlāk jau ir attīstījies arī sadarbībā ar pašvaldību. Līdz ar to arī gadu gaitā attīstījies, pilnveidojies, nav jau tikai operas iestudējums. Kā jūs redat šeit visapkārt, pils dārzs dzīvo. Tūlīt arī sāksies bezmaksas programma, kāda nu jau vairākus gadus ir pirms operas. Un arī pēc operas šeit turpina dzīvot opermūzikas svētki, ar visu papildus piedāvājumu, ar noskaņu, kas, manuprāt, šeit pils kompleksā tiešām ir īpaša.”

Svētku unikalitāte slēpjas mūzikas sinerģijā ar dabu, ar Siguldu, kad, saulei rietot mūzika, solistu balsis un dabas klātbūtne rada tādu kā neatkārtojamības sajūtu. Kā arī apbrīnas vērts ir tas, ka katru gadu brīvdabas opermūzikas uzvedums tiek iestudēts salīdzinoši īsā laikā.  Šogad tā bija Šarla Guno opera “Fausts”, kuras sižeta pamatā ir labā uzvara pār ļauno, kas kontekstā ar šobrīd pasaulē notiekošo izraudzīta ļoti trāpīgi. “Man liekas, ka šobrīd, kad ir tik daudz ļaunums uz pasaules, ir ļoti, ļoti svarīgi, lai arī skatītāji pieņemtu. Kā saka, trāpītu viņiem sirdī tā labā emocija, tā gaišā, tā ticība tam, ka vienalga Mefistofelis neuzvarēs. Tas ir tas vēstījums,” teic iestudējuma režisors Edmunds Freibergs. 

Patiesībā viņam šis ir jau septītais iestudējums Starptautiskajiem Siguldas opermūzikas svētkiem, tādēļ netradicionālais darba process pie izrādes veidošanas viņam nav svešs.

Kā brīnišķīgs iestudējuma papildinājums jau trešo gadu kalpo izraudzītais scenogrāfijas risinājums – video elementi uz liela mēroga displeja. Šo risinājumu izvēlējies svētku ilggadējais scenogrāfs Aigars Ozoliņš. “Man liekas, tas tehniskais risinājums tieši Siguldas pilsdrupām un tieši šai vietai ir nemainīgi labs atrasts. Un mēs strādājam uz grafiku un uz video. Pārsvarā kā lielu efektu, ar kuru šajā vietā, kad vēl saule riet un bilde ir nekāda, mēs to video kvalitāti varam dabūt ar pirmo minūti jau uzreiz. Un ne tikai video, bet arī viss operas iestudējums – nav tā, ka mums jāgaida, kad saule norietēs, tad beidzot parādīsies kaut kāda vizuālā māksla un varēsim uzelpot. Šeit mēs varam strādāt uzreiz ar grafiku.”

Siguldas opermūzikas svētki nenoliedzami sevi ir pierādījuši kā nozīmīgu un dzīvotspējīgu pasākumu. Un, kā uzsver Siguldas novada domes priekšsēdētāja Līga Sausiņa,  pasākums tik tiešām ir unikāls, bet katra unikalitāte kaut ko arī maksā. Šobrīd svētki top pateicoties Dainim Kalnam, opermūzikas svētku biedrībai un māksliniecisko procesu līdzfinansē pašvaldība. Tuvojoties svētku zīmīgajai 30. gadskārtai, būtu jāapsver iespēja  sadarbībā ar kultūras ministriju šim pasākumam piešķirt valstisku nozīmi, kāda tā neapšaubāmi jau šobrīd ir. 


#SIF_MAF2023