Trīs kvadrātā

Trīs kvadrātā

Trešdienās 21.30 kanālā ReTV

Vai laikam ir vara pār mākslu? Mārtiņš Vilsons aicina atklāto kultūras sarunu cikla “Trīs kvadrātā” brīvdabas studijā vienas jomas trīs paaudžu zvaigznes.

3.janvārī - Aktieri
Atklāto sarunu cikla “Trīs kvadrātā” pirmajā raidījumā Mārtiņš Vilsons tiksies ar trīs paaudžu aktieriem. Jaunāko aktieru paaudzi pārstāvēs jaunā Dailes teātra aktrise Marta Lovisa Jančevska. Marta ir studējusi Kultūras akadēmijā un piedalījusies vairākos Jaunā Rīgas teātra iestudējumos, kā arī kinoprojektos. Marta ir ilgstoši spēlējusi basketbolu, ir Milānas modeļu aģentūras modele, kā arī pārvalda franču, angļu un krievu valodas. Sarunā Marta dalīsies sajūtās, kā ir – būt ne tikai skatuves māksliniecei ar savām ambīcijām, bet arī talantīgās aktrises Zanes Jančevskas meitai, kāpēc skatuve nav visa viņas dzīve un kā teātra vide pieņem jaunos talantus. Vidējās paaudzes lomā uz sarunu tiks aicināts tautā iemīļots Latvijas Nacionālā teātra aktieris Ainārs Ančevskis. Ainars absolvējis Kultūras akadēmijas Nacionālā teātra aktieru kursu un Filmējies vairākos televīzijas seriālos. Saskaņā ar teātra mājas lapā teikto, Aināra stiprā un vājā īpašība ir viņa labestība, kas izpaužas varoņlomās un aizrauj skatītājus. Sarunā Ainars atklās gan jautrus aizkulišu stāstus, gan priecēs ar humoru un atklātību. Kā teātra mākslas leģenda sarunai pievienosies leģendāra kino un teātra personība un ilggadējs Dailes teātra aktieris Juris Bartkevičs. Juris ir Bijušais Liepājas teātra mākslinieciskais vadītājs un direktors, kā arī spēlmaņu nakts balvu un Harija Liepiņa balvas laureāts, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris. Bagātīgās karjeras laikā tēlojis lomas tādās filmās kā "Saulessvece", "Rīgas sargi", "Dzīvīte", "Dancis pa trim", "Emīlija. Latvijas preses karaliene", kā arī daudzās citās. Juris dalīsies atmiņās un vērtīgās atziņās, kas gūtas, teātrī pavadot visu radošo mūžu.

10.janvārī - Tetovēšanas mākslinieki
Atklāto sarunu cikla “Trīs kvadrātā” otrajā raidījumā Mārtiņš Vilsons tiksies ar trīs paaudžu tetovēšanas māksliniekiem. Jaunāko aktieru paaudzi pārstāvēs jauna, daudzsološa tetovēšanas māksliniece Kitija Surikova. Kitija ir Latvijas Universitātes grafiskā dizaina fakultātes absolvente, grafikas dizainere, māksliniece un ilustrāciju autore. Kitija dalīsies sajūtās, kā ir – ienākt mākslinieciskā vidē, kurā ir tik liela konkurence, kā arī atcerēsies pirmos soļus mākslā. Vidējās paaudzes lomā uz sarunu tiks aicināta Latvijas tetovētāju alianses biedre un pedagoģe Vinona Teilāne. Vinona ir multimāksliniece un ilustrāciju autore, kura viena no pirmajām Latvijā iedvesmoja tetovēties arī daiļā dzimuma pārstāves un ir viena no retajām sievietēm, kura tetovēšanas mākslai profesionāli pievērsusies pirms tetovēšanas mākslas nozare Latvijā kļuva plaši atzīta. Sarunā Viniona atklās, kādas vērtības viņai ir būtiskas un kāpēc smaržai un mājīgumam ir liela nozīme radošā vidē, kā arī neslēps, ka par tetovēšanas mākslinieci kļuvusi pret vecāku gribu. Kā tetovēšanas mākslas leģenda sarunai pievienosies Agris Krūmkalns. Agris ir plaši atzīts, leģnedārs mākslinieks ar 30 gadu pieredzi, Latvijas tetovētāju alianses tetovēšanas meistarklašu pedagogs un Latvijas Tetovēšanas biedrības biedrs. 1995. gadā Agris pirmais Latvijā atvēra “Tetovēšanas salonu” - viņš ir pieredzes bagātākais tetovētājs Latvijā. Agra mākslas darbus uz saviem ķermeņiem iemūžinājuši Mairis Briedis, Aivars Freimanis jeb Frīdis, kā arī futbolisti, basketbolisti, mūziķi un citas personības. Agris dalīsies atmiņās par tetovēšanas jautrajiem pirmsākumiem Latvijā un diskutēs par to, kas ir labs un gaumīgs tetovējums, bet ko nevajadzētu iemūžināt uz ķermeņa, kā arī atklās savas sarkanās līnijas mākslā.

17.janvārī - Teātra režisori
Atklāto sarunu cikla “Trīs kvadrātā” trešajā raidījumā Mārtiņš Vilsons tiksies ar trīs paaudžu teātra režisoriem. Jaunāko teātra režisoru paaudzi pārstāvēs Jaunā Rīgas teātra teātra aktieris un jaunais režisors. Gerds Lapoška. Par režisora profesiju Gerds sapņojis kopš pusaudža gadiem. Gerds bijis Pētera Krilova iestudējuma „Kordēlijas zeme“ režisora palīgs un lugas līdzautors, lomas teātrī un kino iestudējis kopš 2017. gada, saņēmis Lielā Kristapa nomināciju par otrā plāna lomu Matīsa Kažas mākslas filmā „Neona pavasaris“. Sarunā Marta dalīsies sajūtās par to, kā ir – būt jaunam aktierim un režisoram ar tik vērā ņemamiem auguma parametriem un balsi, kas piestāvētu sirmam kungam, un dalīsies pieredzē par nonākšanu režisūrā. Vidējās paaudzes lomā uz sarunu tiks aicināts Nacionālā teātra režisors un mākslinieciskais vadītājs Elmārs Seņkovs. Elmārs ir teātra apvienības “EsARTE” dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs, Latvijas Kultūras akadēmijas prorektors un režijas pasniedzējs. Viņš ir saņēmis vairāk kā 30 balvas un nominācijas. Sarunā Elmārs atklās, ka viņaprāt teātra māksla ir mirkļa burvība un diskutēs par vērtībām un atbildību, kādu izjūt skatītāju priekšā. Kā teātra režijas leģenda sarunai pievienosies leģendāra personība Māra Ķimele. Māra ir teātra leģenda – režisore, skatuves mākslas pedagoģe, performances māksliniece un aktrise, kuras darbi jau vairāk kā 50 gadus krāšņojuši Latvijas un ārvalstu teātru repertuārus. Lielāko daļu radošā mūža Māra aizvadījusi Valmieras Drāmas teātrī un Jaunajā Rīgas teātrī. Izrādes veidotas arī Nacionālajā, Dailes un Rīgas Krievu teātros, Neatkarīgajā teātrī Kabata, Radioteātrī un Nacionālajā operā. Māra ir Kultūras akadēmijas dramatiskā teātra režijas un aktiermeistarības profesore. Māra dalīsies atmiņās par teātrī pavadītajiem gadiem, lielākajiem izaicinājumiem un emocionālākajiem brīžiem.

24.janvārī - Vizuālā māksla
Atklāto sarunu cikla “Trīs kvadrātā” ceturtajā raidījumā Mārtiņš Vilsons tiksies ar trīs paaudžu teātra vizuālās mākslas pārstāvjiem. Jaunāko aktieru paaudzi pārstāvēs atraktīvā māksliniece un fotogrāfe Amalija Andersone. Amalija ir radošā producente, scenogrāfe, māksliniece, ilustratore, ēdienu un dizaina fotgrāfe un gleznotāja, viņa ir radoši realizējusi savas mākslinieciskās idejas, izpildot pasūtījumus Saūda Arābijā, Vācijā, Lielbritānijā, Somijā, Latvijā un citās valstīs. Amalija dalīsies sajūtās par nevēlēšanos būt paredzamai un blāvai, spriedīs par mākslas un biznesa apvienošanu un atklās savus mākslas pasaules elkus. Vidējās paaudzes lomā uz sarunu tiks aicināts tautā iemīļots mākslinieks – grafiķis Roberts Koļcovs. Roberts ir regulārs izstāžu dalībnieks, Latvijas mākslinieku savienības biedrs. Ar draugu grafiķi Aivaru Vilipsonu Roberts dibinājis apvienību "Pasīvā dekadence". Viņš ir veidojis interjeru gleznojumus Latvijā un ārvalstīs, ilustrācijas preses izdevumiem un grāmatām, kā arī atjaunotā Āgenskalna tirgus logotipu; mākslinieka darbi atrodas privātās kolekcijās visā pasaulē. Sarunā Roberts pārsteigs ar humora izjūtu, vieglumu un pozitīvismu, kā arī skaļi un kolorīti pausto nostāju teju par visiem par strīdīgiem jautājumiem. Kā vizuālās mākslas leģenda sarunai pievienosies leģendāra personība Latvijas mākslā Jānis Anmanis. Jānis ir daudzpusīgs mākslinieks, grāmatu ilustrāciju un preses izdevumu ilustrāciju autors, scenogrāfs, filmu mākslinieks, dzejoļu un pasaku autors un komponists. Mākslinieks piedalās izstādēs kopš 1965. gada. Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris. Jānis dalīsies atmiņās par mākslas pasaules pagātni un virzību, kā arī pārsteigs klātesošos ar atmiņā paliekošu vizuālo tēlu.

31.janvārī - Arhitekti
Atklāto sarunu cikla “Trīs kvadrātā” piektajā raidījumā Mārtiņš Vilsons tiksies ar trīs paaudžu arhitektūras mākslas pārstāvjiem. Jaunāko arhitektu paaudzi pārstāvēs daudzsološa personība Latvijas arhitektūrā Ints Meņģelis. Ints ir 2017. gadā Latvijas Arhitektūras Lielo balvu saņēmušā Šaoliņas lidojošo mūku teātra projekta līdzautors un 2023. gada Vecēnijas biennālē starptautiskas kritiķu atzinību guvušās Latvijas ekspozīcijas „T/C Latvija“ līdzautors. Ints dalīsies sajūtās par slavas mirkļiem un spriedzes ēnas pusēm, kā arī atklās, kā ir – būt jaunam arhitektam. Vidējās paaudzes lomā uz sarunu tiks aicināts Arhitektu biroja „Sudraba arhitektūra“ dibinātājs Reinis Liepiņš. Reinis ir Latvijas Arhitektu savienības padomes loceklis, preču stacijas perona pārbūves par koncertzāli un platformu kultūrai, mākslai un mūzikai „Hanzas perons“ projekta autors un Rīgas pils pārbūves un restaurācijas projekta vadītājs. Sarunā Reinis atklās slavenu objektu arhitektonisko izaicinājumu aizkulises, kā arī kavēsies vērtīgās pārdomās par arhitektūras vērtību pielietojamību un uzdevumiem. Kā arhitektūras mākslas leģenda sarunai pievienosies leģendāra personība Latvijas arhitektūrā Zaiga Gaile. Zaiga ir plašu starptautisku atzinību guvusi arhitekte, grāmatu un publikāciju autore un eksperte arhitektūras mantojuma atjaunošanā, kā arī vairāku Latvijas Arhitektūras gada balvu, Rīgas arhitektūras gada balvu un citu apbalvojumu laureāte un titula “Gada rīdzinieks” ieguvēja. Zaiga dalīsies pārdomās par modes lomu arhitektūrā un savām vērtībām mākslā.

7.februārī - Laikmetīgā mūzika
Atklāto sarunu cikla “Trīs kvadrātā” sestajā raidījumā Mārtiņš Vilsons tiksies ar trīs paaudžu laikmetīgās mūzikas mākslas pārstāvjiem. Jaunāko laikmetīgo mūziķu paaudzi pārstāvēs dziedātāja, vokālā pedagoģe un dziesmu autore Katō jeb Anna Zankovska. Katō džeza vokālās pedagoģes izglītību ieguvusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un kā fona vokāliste piedalījusies divos starptautiskajos Eirovīzijas konkursos, bet kopš 2017. gadā guvusi atpazīstamību kā solo māksliniece. Katō dalīsies atmiņās par pirmajiem soļiem uz skatuves un nonākšanu un iejušanos slavenu skatuves personību vidē. Vidējās paaudzes lomā uz sarunu tiks aicināts tautā iemīļots mūziķis, čella virtuozs. Kārlis Auzāns. Kārlis ir daudzu godalgotu filmu un izrāžu mūzikas autors, LaIPA padomes loceklis un pasaualē atzinību guvušā latviešu instrumentālā čellu roka trio "Melo-M" un grupas "Autobuss debesīs" dalībnieks. Kārlis pārvalda vairākus instrumentus, tostarp ģitāru, mandolīnu un sitamos instrumentus. Sarunā Kārlis pārsteigs ar stāstiem par īpašām stauves pieredzēm un vērtīgām pārdomām par laikmetīgās mūzikas nozari. Kā laikmetīgās mūzikas leģenda sarunai pievienosies leģendāra personība Latvijas mūzikā Māris Lasmanis. Māris ir komponists, pianists, koncertmeistars, improvizācijas pasniedzējs un mūzikas autors, Latvijas Komponistu savienības un Latvijas Radošo savienību padomes biedrs un Ulbrokas vidusskolas, Berģu mūzikas skolas un Rīgas Valsts tehnikuma pedagogs. Jānis dalīsies atmiņās par laikmetīgās mūzikas ziedu laikiem un darbu ar slaveniem Latvijas skatuves māksliniekiem.

14.februārī - Literāti
Atklāto sarunu cikla “Trīs kvadrātā” septītajā raidījumā Mārtiņš Vilsons tiksies ar trīs paaudžu literatūras mākslas pārstāvjiem. Jaunāko laikmetīgo mūziķu paaudzi pārstāvēs jaunā autore, dzejniece, publiciste un atdzejotāja Linda Gabarajeva. Linda ir studējusi sporta zinātni, bijusi Latvijas junioru izlases vieglatlēte un studējusi Amerikas Savienotajās valstīs. 2023. gadā izdots Lindas Gabarajevas pirmais dzejoļu krājums "Apļi”. Linda dalīsies sajūtās par viņas kā jaunas sportistes ienākšanu literatūrā un sevis pieteikšanu kā rakstniecei, un neslēps arī mākslas žanra un savas nodošanās tam ēnas puses. Vidējās paaudzes lomā uz sarunu tiks aicināta tautā iemīļotā literāte Inga Gaile. Inga ir dzejniece, rakstniece, kā arī Jaunā Rīgas teātra, Nacionālā teātra un Dirty Deal Teatro iestudējumu režisore, aktrise, mūzikas autore un atdzejotāja, Latvijas Rakstnieku savienības biedre un vairāku literāro prēmiju laureāte. Ingas dzejoļi atdzejoti angļu, spāņu, poļu un citās valodās. Sarunā Inga dalīsies pārdomās par sievietes lomu rakstošajā mākslā un literatūras uzdevumiem mūsdienīgā pasaulē. Kā literaturas un rakstniecības leģenda sarunai pievienosies leģendāra personība Latvijas literatūrā Ēriks Hānbergs. Ēriks ir rakstnieks, publicists un žurnālists. Viņš ir strādājis par korespondentu un nodaļas vadītāju laikrakstā „Cīņa“, bet pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas ilgus gadus bijis redaktora un direktora biedrs laikrakstos „Neatkarīgā Cīņa“ un „Neatkarīgā Rīta Avīze“. Ēriks ir Rīgas Latviešu biedrības domnieks un Ordeņu kapitula loceklis. Sarunā Ēriks pārsteigs ar savu nezūdošo, īpašo humoru un pozitīvsmu, daloties ar asprātīgiem stāstiem un atmiņām no radošās dzīves līkločiem.

21.februārī - Ielu māksla
Atklāto sarunu cikla “Trīs kvadrātā” astotajā raidījumā Mārtiņš Vilsons tiksies ar trīs paaudžu ielu mākslas pārstāvjiem. Jaunāko laikmetīgo mūziķu paaudzi pārstāvēs jaunpienācējs Latvijas ielu mākslā Riko. Riko ir dzimis radošā ģimenē un pievērsies vizuālās mākslas izpausmēm un ielu mākslai, kas saskan ar pusaudža vecumam atbilstošām modes tendencēm. Riko ir nolēmis savu personību neatklāt, ļaujot par sevi runāt darbiem, tāpēc raidījumā jaunais mākslinieks būs redzams maskā. Riko dalīsies sajūtās par pirmajiem soļiem ielu mākslā un atklās, kādas vērtības viņam tajā šķiet saistošas, kā arī izskaidros, kāpēc ielu māksla nav tikai ķēpājumi, bet gan – vienota mākslas telpa ar vēstījumu. Vidējās paaudzes lomā uz sarunu tiks aicināts klasiskās mākslas – gleznošanas un ielu mākslas lielformāta nozares, sienu gleznojumu jeb tā dēvēto murāļu – veidotājs Ēriks Caune. Ēriks ir Latvijas Mākslas akadēmijas vieslektors. Mākslinieks ir uzvarējis vairākos mākslas konkursos gan Latvijā, gan ārpus valsts robežām un veidojis atzinīgi novērtētus lielformāta sienu gleznojumus vairākās vietās Latvijā. Sarunā Ēriks atklās, kā patiesībā top grandioza izmēra mākslas darbi un kādi ir viņa lielākie radošie izaicinājumi. Kā lielu mākslas leģenda sarunai pievienosies leģendāra personība Latvijas ielu mākslā, kuras vadībā tiešā un netiešā vadībā attīstījusies Latvijas ielu māksla un grafiti žanrs Aleksandrs Mališs. Aleksands ir viens no ielu mākslas žanra aizsācējiem bijušajā Padomu savienībā. Viņš ir arī dejotājs, šovmenis, uzņēmējs un grafiti festivāla un ielu mākslas festivālu rīkotājs. Sarunā Aleksandrs pārsteigs ar trillera cienīgiem stāstiem par bēgšanu no tiesībsargājošām instancēm un krimināli riskanto ielu mākslas žanra sākuma posmu.

28.februārī - Kino režisori
Atklāto sarunu cikla “Trīs kvadrātā” devītajā raidījumā Mārtiņš Vilsons tiksies ar trīs paaudžu kino režijas mākslas pārstāvjiem. Jaunāko laikmetīgo mūziķu paaudzi pārstāvēs jaunais režisors, scenāriju autors un video operators Jurijs Skorobogatovs. Jurijs ir kriminālkomēdijas „Uzticības persona“ režisors un scenārists un seriāla ar tādu pašu nosaukumu režisors un scenārija autors. Viņš ir absolvējis Latvijas Nacionālo Filmu skolu divas reizes – kā operators un režisors. Jurijs dalīsies sajūtās par ienākšanu kino režijas pasaulē un atklās, kādas ir viņa pirmizrādes sajūtas un – ko iesākt, ja pirmizrādes dienā filma vēl nav pilnībā gatava. Vidējās paaudzes lomā uz sarunu tiks aicināts atzinību guvis kinorežisors un kinoscenārists Uģis Olte. Uģis ir viens no četras Lielā Kristapa balvas ieguvušās dokumentālās filmas "Atbrīvošanas diena" režisoriem. Uģis darbojas Vides filmu studijā, ir Klipu filmu darbnīcas īpašnieks un ir veidojis vairākus TV raidījumus, mūzikas video, filmas un īsfilmas. Sarunā Uģis atklās jautrus stāstus no sava plašā pieredzes arhīva. Kā režijas leģenda sarunai pievienosies leģendāra dokumentālā kino režisore Dzintra Geka – Vaska. Dzintra darbojusies kā Latvijas Televīzijas režisore, veidojusi vairākas filmas, tai skaitā "Sibīrijas bērni" un "Sibīrijas dienasgrāmatas" un piedalījusies festivālos Francijā, Spānijā, Amerikā un citur. Dzintra ir daudzu viņas filmu mūzikas autora, pasaulslavenā latviešu komponista Pētera Vaska sieva. Sarunā Dzintra pārsteigs ar personības vieglumu, tiešumu un aizraujošiem stāstiem.

6.martā - Juveliermāksla
Atklāto sarunu cikla “Trīs kvadrātā” desmitajā raidījumā Mārtiņš Vilsons tiksies ar trīs paaudžu juveliermākslas pārstāvjiem. Jaunāko laikmetīgo mūziķu paaudzi pārstāvēs daudzsološa personība Latvijas juveliermākslā, jaunais juvelieris Matīss Daudziņš. Matīss kā rotkalis darbojas 12 gadus, darbos galvenokārt iemūžinot sudrabu, misiņu, melhioru un jaunsudrabu. Matīss ir tautā iemīļotā aktieru pāra – aktrises un pedagoģes Zanes Daudziņas un aktiera Viļa Daudziņa jaunākais dēls. Matīss dalīsies atmiņās par pirmo darbu veidošanu un ģimenes vērtībām, kādas vēlas saglabāt un iemiesot savā mākslā. Vidējās paaudzes lomā uz sarunu tiks aicināts laikmetīgo rotu mākslinieks Valdis Brože. Valdis ir Rotu Mākslas Biedrības biedrs; mākslinieks ir ieguvis vairākus apbalvojumus, tostarp starptautiskajā laikmetīgo rotu forumā Spānijā pasniegto prestižo „Autor Award“ balvu. Sarunā Valdis atklās, kādi bija viņa pirmie soļi juveliermākslā un – kas ir modē šobrīd. Kā juveliermākslas leģenda sarunai pievienosies leģendāra personība Latvijas juveliermākslā Marta Krasta. Marta ir humanitāro zinātņu maģistre un pedagoģe, kā arī pirmās Latvijas privātās mākslas galerijas īpašniece. 21 gadu vecumā Marta kļuva par Latvijas Mākslinieku savienības visu laiku jaunāko biedru, kopš vidusskolas laikiem piedalījusies izstādēs Latvijā un ārpus PSRS robežāmm, darbojusies Rīgas Modeļu namā un vadījusi Tautas mākslas studiju „Sārnate”. Sarunā Marta pārsteigs ar atklātiem stāstiem par neizmantotām iespējām, kas varēja pagriezt dzīvi gluži citā virzienā, un atmiņām par laikiem, kad kļuva par elitāra mākslas salona vadītāju.

13.martā - Fotomāksla
Atklāto sarunu cikla “Trīs kvadrātā” vienpadsmitajā raidījumā Mārtiņš Vilsons tiksies ar trīs paaudžu fotomākslas pārstāvjiem. Jaunāko laikmetīgo mūziķu paaudzi pārstāvēs fotogrāfe, māksliniece un pedagoģe Vika Eksta. Vikas darbi iekļauti Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Fotogrāfijas muzeja un privātās kolekcijās. Vika ir ADC Young Guns, FK Portfolio un Rīgas Fotogrāfijas Biennāles balvas jaunajiem Baltijas fotogrāfiem ieguvēja, kā arī Purvīša balvas nominante. Vika dalīsies sajūtās par fiotogrāfijā paustā vēstījuma nozīmīgumu un sava stila veidošanos, kā arī lielākajiem izaicinājumiem, ienākot fotomākslā. Vidējās paaudzes lomā uz sarunu tiks aicināts atzinību guvis fotogrāfs, portretists Jānis Deinats. Vairāk kā 20 radošās darbības gadu laikā Jānis veidojis neskaitāmus Latvijas kultūras, mākslas, biznesa un politikas elites portretus, viņš ir Dailes teātra fotogrāfs un Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijas Teātra nodaļas absolvents. Sarunā Jānis atklās, kāpēc no aktiermeistarības pārgājis uz foto mākslu, kā arī dalīsies pārdomās par sava radiošā aicinājuma saules un ēnas pusēm, atklājot, kas ir laba, bet kas – slikta fotogrāfija. Kā fotomākslas leģenda sarunai pievienosies leģendāra personība Latvijas fotomākslā fotomāksliniece un pedagoģe Māra Brašmane. Māras darbi atrodami kolekcijās Latvijā, Francijā, Kanādā un ASV. Māra ir Latvijas Dizaineru savienības un Latvijas Mākslinieku savienības biedre un autortiesību bezgalības balvas ieguvēja. Māras fotogrāfijas publicētas vairāk nekā 50 grāmatās, albumos un katalogos. Māksliniece ir apbalvota ar Atzinības krustu par nopelniem Latvijas kultūrā, ieguldījumu melnbaltās fotogrāfijas mākslā un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā. Sarunā Māra pārsteigs ar vieglumu, atklātību un vērtīgām atziņām, kas iegūtas, pavadot mūžu mākslas pasaulē.

20.martā - Tēlniecība
Atklāto sarunu cikla “Trīs kvadrātā” divpadsmitajā raidījumā Mārtiņš Vilsons tiksies ar trīs paaudžu tēlniecības mākslas pārstāvjiem. Jaunāko laikmetīgo mūziķu paaudzi pārstāvēs daudzsološa personība Latvijas tēlniecībā. Oto Holgers Ozoliņš. Oto Holgers ir absolvējis Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu, ieguvis bakalaura grādu Latvijas Mākslas akadēmijā un kopš 2018. gada piedalās grupu izstādēs. 2022. gadā plašu rezonansi izraisīja Oto Holgera personālizstāde "400 rīti". Mākslinieks daiļradē ironiskā veidā diskutē par sabiedrībā aktuālām tēmām. Oto Holgers dalīsies sajūtās par smagākajiem dzīves brīžiem un to transformāciju radošumā un mākslā, kā arī atklās, cik izaicinoši ir 400 dienas no vietas ik dienas grebt karotes. Vidējās paaudzes lomā uz sarunu tiks aicināts atzinību guvušais akmeņkalis Artis Kerliņš. Artis ir Latvijas Amatniecības kameras biedrs un pieredzējis pieminekļu veidotājs. Artis veido akmens un metāla skulptūras, apgaismes ķermeņus, grīdas un galda skulptūras un mākslinieciekos apdares elementus, viņš ir arī „Latvijas Sirdsdziesmas“ balvu autors. Sarunā Artis atklās, vai uzskata sevi par mākslinieku, kā arī diskutēs par tēlniecības praktisko pusi. Kā tēlniecības mākslas leģenda sarunai pievienosies leģendāra personība Latvijas tēlniecībā Bruno Strautiņš. Bruno ir Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļas profesors. Radošā mūža laikā Bruno ir bijis mākslinieks – noformētājs veikalā “Bērnu pasaule” un Rīgas Pionieru pilī un pārstāv mākslinieku paaudzi, kura pagājušā gadsimta 70tajos gados uzsāka radošo apvērsumu Baltijas tēlniecībā. Sarunā Bruno paudīs viedokli par tēlniecības attīstību un dalīsies jautrās atmiņās par radošajiem izaicinājumiem.

Skaties raidījumu portālā ReTV.lv




Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem
Par raidījuma saturu atbild SIA "JUMP Studio"
#SIF_MAF2023