Aizkulisēs

Aizkulisēs

Svētdienās 21.00 kanālā ReTV

Aizejot uz teātri, mēs kā skatītāji redzam glīti iekārtotu skatuvi. Aktierus, kuri vienmēr zina savu vietu un ir rūpīgi iegaumējuši visu tekstu, nepieciešamības gadījumā arī apguvuši dziesmu vārdus un iegaumējuši arī deju soļus. To visu, ērti iekārtojušies savos krēslos, mēs vērojam no skatītāju zāles. Izrādes starpbrīdī kāds steidz uz kafejnīcu baudīt ko atspirdzinošu, cits ļaujas vieglām sarunām. Un tad ar savām pārdomām par izrādē redzēto dodamies mājās.

Pirms sākas izrāde, aiz priekškara notiek ļoti rūpīgs sagatavošanās darbs, lai izrādes laikā viss noritētu raiti un bez aizķeršanās. Veidojot raidījumu “Aizkulisēs”, mums ir iespēja būt kopā ar dažādu teātru radošajiem kolektīviem vēl brīdi pirms veras priekškars, uzzināt, kā šo laiku pavada mākslinieki, ko dara teātru tehniskie cilvēki, kā arī aprunāties ar izrāžu veidotājiem. Teātru aizkulisēs atklājas, cik patiesībā daudz darba ir ieguldīts, lai katra izrāde skatītājiem atklātu tajā iekodēto vēstījumu un patiesi aizkustinātu publiku. Lai tas notiktu, teātrī katram ir jādarbojas kā rūpīgi ieeļotam pulksteņa mehānismam. Aktieri vēlreiz atkārto tekstu, ievingrina balsi un atceras deju soļus. Tad jau ar grimētāju palīdzību veido frizūras un grimus. Tikmēr izrādes tehniskie darbinieki rūpējas par dekorācijām, lai tās būtu tieši tur, kur paredzējis scenogrāfs. Pirms kāpšanas uz skatuves jāpārbauda ir pilnīgi visi sīkumi: vai mikrofoniem ir uzlādētas baterijas, vai visi rekvizīti ir nolikti pareizejās vietās, vai tērpi un frizūras ir sagatavotas atbilstoši izrādē paredzētajam, vai visa tehnika darbojas nevainojami.

Katras izrādes pamatā ir kāda ideja, tālāk ar to strādā režisors, kopīgi ar komandu radot un veidojot savu redzējumu par stāsta un varoņu gaitām. Mums kā skatītājiem atliek vien vērot izrādi, tvert šo mirkli. Raidījumā “Aizkulisēs” mēs, Nikija Krivāne un Laura Jansone, aivedīsim jūs ceļojumā uz satraukuma un radošuma pilno brīdi, vēl pirms ir skanējis pēdējais teātra zvans, zālē izdzisusi gaisma un klusi vēras priekškars.

Skaties raidījumu portālā "retv.lv"