Zupas virtuvēm daudz darba. Ziedotāju atbalsts nav mazinājies

Laikā, kad cenas pieaug gan pārtikai, gan arī citiem ikdienas tēriņiem, netrūkst cilvēku, kuriem vienīgā iespēja baudīt siltu maltīti, pateicoties zupas virtuves sniegtajiem pakalpojumiem. Taču izmaksas strauji aug arī organizācijām, kas nodrošina šo pakalpojumu. Iespēja turpināt darbu ir pateicoties ziedotāju atbalstam. 

Valmierā, biedrības “Kristīgais žēlsirdības centrs” labdarības virtuvē, patīkami smaržo pēc mājās gatavota, veselīga ēdiena. Lai siltas pusdienas ik dienu sagatavotu, pavāres šeit rosīties sāk ap astoņiem no rīta. Kādu ēdienu galdā celt, galvenokārt atkarīgs no tā, kādi produkti katru dienu ir pieejami. Labdarības virtuves pavāre Rita Vilne saka: “Piemēram, atved svaigus kauliņus, tie ir jārealizē uzreiz. Saldētavā var ielikt, bet daudz vietas aizņem. Sataisam buljonus, savāram, saliekam gatavus, saldējam vai zupā, mērcē. Noder jebkurā gadījumā.”

Šodien pagatavota kartupeļu biezputra ar mērci, viltotais zaķis, piedevās biešu salāti, arī saldais ēdiens. Centra vadītāja Gaida Pevko ReTV stāsta, siltu ēdienu ikdienā saņem aptuveni 25 trūcīgie Valmieras iedzīvotāji, 15 bērnu dienas centra apmeklētāji un 10 nakts patversmes klienti. “Ziemā kādi 10 vēl būs. Ir arī novada iedzīvotāji. Dažādas situācijas. Ir arī pavisam bēdīgi momenti bijuši, kad no novada atbrauc cilvēks galīgi izmisuma dzīts, tad varam palīdzēt ar sausiem produktiem un siltām pusdienām, tad ir prieks.”

Divreiz nedēļā siltu ēdienu biedrībā sagatavo un mājās piegādā aptuveni 40 Valmieras senioriem. Šim mērķim līdzekļus atvēlējusi pašvaldība un arī ziedotāji. Šoferis Mārcis Bogdanovs, kurš ēdienu izvadā, stāsta, nav viegli saplānot laiku, lai visus apbraukātu. “Uzrodas vēlme sataisīt zāles pļāvēju, jo ir saplīsis un vajag sataisīt. Tā saplānošana beigu beigās bieži vien ir pusstundas robežās, ka pēdējais jau gandrīz launagu saņem.”

Labdarības virtuvē priecājas par sadzīves tehniku, kas pērn sarūpēta ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu. Ikdienas darbus krietni atvieglo jaunā trauku mazgājamā mašīna, gaļas mašīna un mikseris. Bet elektrību ļauj ietaupīt jaunās saldētavas, kas jau līdz augšai pilnas ar ziedotāju un pašu gādātiem produktiem. Pavāre gan norāda, ka vēl ļoti vajadzētu jaunu elektrisko plīti. 

Tikmēr vienu jaunu elektrisko plīti ar Teterevu fonda atbalstu šogad iegādājusies labdarības virtuve Bauskā. Šeit trūkumā nonākušajiem palīdzīgu roku sniedz Pestīšanas armija. Tās pārstāve ReTV stāsta, ka siltu ēdienu gatavo trīs reizes nedēļā. Ar Sarkanā krusta atbalstu to dzīvesvietās nogadā arī Bauskas novada senioriem. “Izvāram kādas 150 līdz 170 porcijas vienā reizē, tās visas arī aiziet. Ik pa laikam kāds piezvana, kāds, kam ir dārzs, piedāvā kādas saknes, mēs esam pateicīgi un gribam vienmēr,” saka Pestīšanas armijas Bauskas korpusa vadītāja Velta Udarska.

Labdarības virtuvēs stāsta, arī viņi izjūt straujo izmaksu kāpumu elektrībai, īpaši gāzei. Taču ziedotāju atbalsts nav mazinājies, drīzāk pat pieaudzis, tāpat palīdz arī vietējās pašvaldības un iespēja piesaistīt dažādu fondu līdzekļus.