Zilākalna svētvietā atsegti sešu cilvēku apbedījumi

Nostāstiem apvītais Zilaiskalns, kas atrodas Valmieras novadā, plaši pazīstams bagātīgā vēstures mantojuma dēļ. Tā ir sena kulta vieta. Dauziem šī vieta saistās arī ar pirms 40 gadiem tur uzbūvēto ugunsnovērošanas torni. Tā kā to drīz iecerēts demontēt, kalnā patlaban sākta arheoloģiskā izpēte.

Pirms plānotās labiekārtošanas dzelzbetona torņa pakājē, kas atrodas pašā Zilākalna galā, arheologi jau vairākas dienas pārbauda, vai šeit nav cilvēku apbedījumu. Līdz šim torņa laukumā izraktajās trīs bedrēs pētnieki atseguši jau sešu cilvēku kaulus. SIA “Arheoloģiskā izpēte” arheologs Oskars Ušpelis saka: “Šie apbedījumi ir jāattīra, jāapraksta, jāuzmēra un jāsafotografē, tad mēs ņemam viņus nost, dodam tālāk antropologam, kurš noteiks vecumu, dzimumu, slimības, kas saglabājušās kaulos.”

Zilākalnā izrakumi veikti arī senāk, tādēļ esot pamats domāt, ka arī šie apbedījumi datējami ar 16., 17. gadsmitu. “Ir tādas maziņas lauku kapsētas, kurās apglabā ārpus baznīcas teritorijas, šī ir viena no tām. Pilnīgi parasta lauku kapsētiņa,” saka arheologs Oskars Ušpelis.

Pie diviem skeletiem atrastas arī neliela izmēra saktas. Joprojām var saskatīt tā laika apbedīšanas tradīcijas – mirušais guldīts ar kājām uz austrumiem. 

Laikapstākļu dēļ arhelogiem darba sezona drīz noslēgsies, taču plānots, ka komanda šeit atgriezīsies nākamā gada aprīlī. Oskars Ušpelis norāda: “Ar šo noteikti nepietiks, jo tā būvbedre tornim būs lielāka par šiem trīs laukumiem. Tie ir tikai pārbaudes laukumiņi. Tas nozīmē to, ka būvdarbu laikā vajadzēs vismaz arheoloģisku uzraudzību tieši tajā vietā, kur tiks veikti būvdarbi.”

Jāpiemin, ka atrastās cilvēku mirstīgās atliekas vēlāk apbedīs kādā no novada kapsētām. Pašvaldībā par plāniem Zilākalna teritorijā saka – projekts jāīsteno straujiem soļiem. Iecerēts labiekārtot autostāvvietas un gājēju celiņu. Valmieras novada Attīstības pārvaldes galvenā projektu vadītāja Svetlana Tomsone pauž: “Viss ir jāizdara līdz nākamā gada 31. oktobrim. Pašlaik notiek projektēšanas darbi, drīz jau ķersimies klāt pie torņa demontāžas, jaunā torņa būvniecības, teritorijas labiekārtošanas.”

Tā kā Zilaiskalns atrodas dabas liegumā, plānoti arī biotopu aizsardzības un kvalitātes uzlabošanas pasākumi nogāžu, gravu mežu un boreālo mežu saglabāšanai. Kopumā plānotās projekta izmaksas ir vairāk nekā 720 000 eiro, no kuriem lielāko daļu sedz Eiropas Savienības Kohēzijas fonds. 

 


#SIF_NVZ2022