Zilā krāsa Latgales arhitektūrā

Iebraucot Latgalē, gandrīz uzreiz var pamanīt atšķirību – daudzas mājas vai to elementi nokrāsoti zilā krāsā. Latgale Latvijā ar to izceļas. Kā uzsver vēsturnieks Henrihs Soms, Latgale vēsturiski ir kontaktzona, kurā krustojas vairāku tautu ceļi. Tie bijuši arī krievu vecticībnieki, kas ieceļojuši Latgales teritorijā 17.gs. pēc baznīcas šķelšanās Krievzemē, jo tikuši vajāti.

Vēstures doktors Henrihs Soms saka: “Slāviem kā aicinājums ir bijušas debesis. Pirmkārt, jumts vienmēr ir bijušas debesis, un lielajā Krievzemē galvenie pārvietošanās ceļi ir bijušas upes, tiek apdziedāta Volga. Un debesu krāsa, ūdens krāsa, šķiet, arī ir tie galvenie ārējās pasaules uztverē. ”

Šādi debesu un ūdens krāsa tad arī tikusi starp galvenajiem māju apdarē izmantotajiem krāsu toņiem. “Gaiši zilā krāsa vairāk raksturīga pareizticīgiem. Vecticībniekiem, savukārt, violetā,” saka Nadežda, vēsturiskās mājas īpašniece.

Šādi stāsta Nadežda, kura māju iegādājusies no pareizticīgo ģimenes un logu pantbandi vēl oriģinālā krāsā. Savukārt Larisa, kuras mājas logi arī līdzīgā krāsojumā, saka, ka šī krāsa raksturīga arī vecticībniekiem.

Vēsturiskās mājas īpašniece Larisa stāsta: “Gaiši zilā krāsa tika plaši pielietota manā bērnības ciematā – Slutišķos, bet tur taču dzīvo vieni vienīgi vecticībnieki.” Mūsdienu privātmājās šī krāsa gan vairs nav daudz pielietota.

Vanda Baulina, arhitekte, pauž: “Bēša, okeris iet, tādas mierīgas krāsas, kas saskan ar zaļumu, ar zemi.” Senās šāda krāsojuma mājas gan pamazām aiziet nebūtībā, paliek vien daži censoņi, kas atjauno seno arhiktūru.

Vēsturiskās mājas īpašnieks Vjačeslavs saka: “Tie ir oriģinālie slēģi. Ja mani neviļ atmiņa – māja ir uzbūvēta 1927.gadā. Ļoti grūti tos bija atjaunot, mēnesis pagāja. Man gribējās atstāt arī koka logus, nelikt plastikāta. Nu, padomājiet, kā tu tās te ieliksi.”

Nemainīgi debeszilā krāsa mūsdienās vēl saglabājusies pareizticīgo baznīcu krāsojumā, sevišķi to izmanto baznīcu kupolos. 


Foto: unsplash.com