Ziemas riepām cenas kāps par vairākiem desmitiem eiro; tās varētu būt arī deficīts

1.decembrī ir obligāta prasība mašīnām braukt ar ziemas riepām. It kā vēl ir laiks tiem autovadītājiem, kuri attapsies pēdējā brīdī. Jārēķinās, ka laicīgi var arī nedabūt riepas, jo var būt deficīts, kā arī cenas kāps.

Pirms gada vidējā cena vienai ziemas riepai bija aptuveni 33 eiro; tagad šī cena ir jau 42 eiro. Tātad - par četrām riepām pirms gada maksājām 132 eiro, tagad būs jāšķiras vismaz no 168. Iemesls - ļoti sadārdzinātie transporta izdevumi un arī izejvielas. “Ja mēs paskatāmies, kā ir attīstījusies piegādes izmaksas no Āzijas, tad no pagājušā gada sākuma līdz šim brīdim - 1000 riepu piegāde uz Latviju ir sadārdzinājusies par 10 000. Tad viegli sarēķināt, ka uz vienu riepu tas ir septiņi, desmit eiro, atkarībā no izmēru riepas, cik konteinerī var ielikt,” pauž Mārtiņš Grīnbergs, “Goodyear” tirdzniecības vadītājs Baltijas valstīs.

Vairumtirgotājiem, līdz ar to arī gala pircējam nākas un nāksies saskarties ar daudz ilgāku laiku, lai sagaidītu preci. “Iepriekš konteineris no Ķīnas peldēja apmēram mēnesi, šobrīd ir daži konteineri, kas peld pat trīs mēnešus,” atzīst Oskars Krampāns, “Autoriepu nams” direktors.

Auto riepu tirgotāji ReTV Ziņām stāsta, ka šobrīd lielāks deficīts ir budžeta klases jeb lētākām riepām, bet piegādes dēļ var drīz trūkt arī citu klašu riepas. “Tur apmēram viss iet kā domino efektā. Ja šobrīd sāk trūkt tās lētās riepas, tad cilvēki sāk izvēlēties no lielajiem ražotajiem lēto līniju, šo riepu arī sāk trūkt. Ja šo riepu sāk trūkt, tad attiecīgi cilvēks sāk skatīties uz vidus segmentu, kur arī sāk riepas mazāk palikt, pēc tam arī aiziet uz premium, un premium pagaidām problēmu nav,” skaidro Oskars Krampāns.

 “Atsevišķos izmēros deficīts parādīsies, un cilvēkam vienkārši, ja viņš gribēs šogad uzlikt jaunas riepas un ja redzēs, ka tas, ko sākotnēji bija domājis pirkt, nav vairs pieejamas, skaidrs, ka viņam būs jāpakāpjas pa pakāpienu uz augšu,” pauž Mārtiņš Grīnbergs.

Tiesa, Valmieras vietējais mazumtirgotājs riepu deficītu vēl nav ievērojis, tikai to, ka cena ir augusi. “Dārgajiem brendiem nejūt to atšķirību, jo, ja riepa maksā 100 eiro un vairāk, tad tiešām nejūti tos piecus eiro vai trīs eiro, tu to nevari sajust, jo procentuāli tas ir mazs sadārdzinājums, bet tieši lētajām riepām ir jūtams tas, ka tās ir palikušas dārgākas,” pauž Aigars Ceriņš, “OCT” riepu centra īpašnieks.

Vairums ReTV aptaujāto automašīnu īpašnieki vai nu ir jau nopirkuši ziemas, vai arī stāv garāžā no pērnā gada, bet to, ka riepas palikušas dārgāk, nebija dzirdējuši. Riepu tirgotāji ReTV Ziņām saka, ka riepas būtu jāiegādājas septembrī, nevis kā citus gadus, kad uzsnieg pirmais sniegs. Šogad pēc riepām pieprasījums ir liels, bet tas nenozīmē, ka riepu nebūs. 


Foto: Freepik