Zentas Mauriņas Grobiņas vidusskolā – labākā skolēnu ēdināšana Latvijā

Jau stāstījām, ka, aktualizējot bērnu maltīšu kvalitāti skolās, Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācija pirmo reizi Latvijā organizēja konkursu skolu ēdinātājiem. Kopumā no skolēnu vecākiem tika saņemti 1087 pieteikumi. Iesniegtās ēdienkartes tika vērtētas pēc vairākiem kritērijiem – vai tās ir daudzveidīgas, vai izmantots pēc iespējas vairāk vietējo un sezonālo produktu, cik daudz cukura un sāls izmantots ēdienos, kā arī pavāru radošums. 

Šodien paziņoti konkursa uzvarētāji. Par labāko Vidzemē atzīta Nītaures mākslas un mūzikas pamatskola, Latgalē – Balvu Valsts ģimnāzija, Zemgalē – Jēkabpils 2. vidusskola, Rīgā – Pārdaugavas Montesori sākumskola, taču par radošāko ēdienkarti specbalvu saņēmusi Penkules pamatskola. Zentas Mauriņas Grobiņas vidusskola, saņemot visaugstāko žūrijas vērtējumu, kļuvusi gan par Kurzemes, gan visas Latvijas uzvarētāju.

“Mēs esam ļoti gandarīti un pateicīgi par šo atzinību. Bērnus barojam pēc iespējas veselīgāk, pēc visiem normatīviem, ar vietējo ražotāju, audzētāju palīdzību. Mums ir iekļauta bioloģiskā un integrētā dārzeņu programma. Kad bērni pierod ēst ne tik sālītu un saldu ēdienu, viņi to vairs nevēlas. Viņi sajūt citas garšas. Pat tad, ja ir kādreiz mājās šis ēdiens ir citādāks, viņi jūt starpību, cik labi tomēr ir tas, ka mēs ikdienā ēdam veselīgi,” saka ēdināšanas bloka vadītāja Z. Mauriņas Grobiņas vidusskolā Vineta Asne.

Uzvarētāji stāsta, ka ikdienā, plānojot ēdienkarti, konsultējas arī ar vecākiem, medmāsu, kā arī veic skolēnu aptaujas. Savukārt konkursa rīkotāji atklāj, ka līdztekus priekam par kvalitatīvām maltītēm, vērtēšanas laikā atklājies, ka vairākas skolas neievēro Ministru kabineta noteikumus par uztura normām, ievērojami pārsniedzot sāls un cukura daudzumu ēdienos, kā arī pasniedzot smalkmaizītes un cukurotus dzērienus. Plānots, ka nākamgad vērtēšanā tiks iekļauta arī degustācija.Foto: Freepik; ilustratīvs