Zeltvēdera mūķene īpaši bīstama astmas slimniekiem

Zemgalē atkal savairojusies zeltvēdera mūķene. Šoreiz Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) no iedzīvotājiem saņēmis ziņas par kaitēkļu savairošanos trīs vietās: Dobeles, Jelgavas un Bauskas novados. Zeltvēdera mūķenes kāpuri ne vien noēd koku lapas, bet to saskarsme ar cilvēkiem var izraisīt alerģisku reakciju. Pirmoreiz masveidā zeltvēdera mūķene tika konstatētā pagājušajā vasarā Tērvetes apkaimē.

Jelgavas novada Zaļenieku pagasta zemnieku saimniecības “Vilciņi-1” saimniekiem šovasar jādomā ne tikai par graudaugiem, bet arī par zeltvēdera mūķeni, kas savairojusies privātajā teritorijā augošajos kokos. To, ka vienam no ozoliem daži zari ir bez lapām, saimniece pavisam nejauši pamanījusi pagājušajā nedēļā. “Sākumā domāju, ka varbūt vienkārši pa ziemu nosaluši, tāpēc nokaltuši, bet tad, kad pēc divām dienām jau bija ne tikai divi zari, bet sāk pazust lapas ozolam, sākām skatīties, kas tas ir. Pamanījām, ka ir šis zīmīgais tārps ar diviem oranžajiem punktiņiem,” stāsta Maira Dzelzkalēja- Burmistre, “Vilciņu” mājas saimniece.

Speciālisti ieteikuši lietot insekticīdu, kas arī darīts, tomēr šodien miglošana turpinās, jo zeltvēdera mūķene jau pārcēlusies arī uz blakus esošo ozolu. Aizdomīga šķiet arī kļava.

“Vilciņu” mājās augļu koki vismaz pagaidām ir neskarti, tomēr esot ziņas arī par zeltvēdera mūķeņu savairošanos uz bumbierēm, tāpēc mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Agnis Šmits ReTV pauž aizdomas, ka šoreiz zeltvēdera mūķene varētu būt ievesta. “To pierādīt nevar, bet ir tāda hipotēze, ka viņi varētu būt ievazāti ar augļu koku stādiem. Šobrīd nekādas pārbaudes, nekādas karantīnas no Eiropas nenāk. Līdz kādiem astoņiem metriem var domāt par ierobežošanu ar legāliem augu aizsardzības līdzekļiem, bet ar lielajiem kokiem joprojām ir problēma. Tiek mēģināts rast risinājumu par koku potēšanu.”

Pagājušajā vasarā, kad zeltvēdera mūķene masveidā pirmoreiz tika atklāta kādā viensētā Tērvetes apkaimē, speciālisti lēsa, ka tālāk tā neizplatīsies, jo pie mājas atrodas labības lauki. Arī rudenī iedzīvotāji neesot ziņojuši par sastapšanos ar pūkainajiem kāpuriem. Tomēr šovasar zeltvēdera mūķene sastopama jau vairākās vietās Zemgalē. VAAD integrētās augu aizsardzības daļas vadītāja Anitra Lestlande: “Šobrīd tie gadījumi, kas konstatēti, ir diezgan atstatu viens no otra, arī no Tērvetes. Zaļenieki ir netālu, bet tie pārējie gan ir diezgan lielā attālumā. Tā kā mēs varam secināt, ka pagājušajā gadā, tas, ko konstatējām, nebija vienīgais gadījums.”

Zeltvedera mūķene ne vien noēd koku lapas, bet var radīt alerģiskus izsitumus cilvēkiem. Īpaši no saskaršanās ar zeltvēdera mūķenes kāpuriem jāizvairas cilvēkiem, kuri slimo ar astmu. Lai apzinātu kaitēkļa savairošanās apjomu, VAAD aicina iedzīvotājus ziņot par novērotajiem kaitēkļiem.


#SIF_NVZ2022