Zelenskis: nedrīkst pieļaut Krievijai karu Ukrainā pārvērst par iesaldētu konfliktu

Nedrīkst pieļaut, ka Krievija karu Ukrainā pārvērš par iesaldētu konfliktu, ceturtdien žurnālistiem Rīgā uzsvēra Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Viņš norādīja, ka Ukrainas mērķis ir neatdot savas teritorijas, mērķis ir arī neļaut Krievijai iesaldēt karu un neļaut iet plašumā Krievijas naratīviem, kas tiek izplatīti plašsaziņas līdzekļos gan Eiropā, gan ASV, jo Krievija iegulda ievērojamus finanšu līdzekļus dezinformācijā.

"Nedrīkst dot Krievijai iespēju sagatavoties apjomīgam pretuzbrukumam, nedrīkst dot iespēju Krievijai attīstīt ražošanu. Tāpat nedrīkst pieļaut, ka Krievijas spēki pārvēršas par tāda mēroga armiju, kas kara sākumā uzbruka Ukrainai un mēģināja mūs nogalināt," sacīja Zelenskis.

Ukrainas prezidenta ieskatā nevar pieļaut, ka Krievija atgūst varenību. Viņš teica, ka Krievija nežēlo savus cilvēkus un izmanto tos par lielgabalu gaļu. Zelenskis pauda bažas, ka gadījumā, ja karš Ukrainā tiks iesaldēts, tad valstis varētu sākt mīkstināt sankcijas un jautāt, kam nepieciešama jauna sankciju pakotne un, piemēram, tribunāls, ja nenotiek aktīva karadarbība.

"Ja tiks iesaldēts karš Ukrainā, Krievijai būs laiks sagatavoties revanšam. To nedrīkst pieļaut. Ir jākonsolidē valstu sabiedrības, mūsu plāniem ir jāsakrīt ar mūsu partneru plāniem un iespējām. Tas nozīmē saņemt palīdzību, rēķinoties arī ar partneru iespējām. Detalizētāk Ukrainas mērķus frontes līnijā neesmu tiesīgs komentēt," teica Zelenskis, piebilstot, ka kara iznākums un valsts atjaunošana pēc kara ir atkarīga no Ukrainas un to atbalstošo valstu vienotības.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pateicas Latvijai par atbalstu, kas palīdzēs Ukrainai atgriezt mieru Eiropā. Zelenskis Prezidenta pils goda viesu grāmatā norādījis, ka viņam ir liels gods viesoties Latvijā.

Visi saka, ka atbalstīs Ukrainu tik ilgi, cik nepieciešams, taču ir jāmaina politiskais signāls, uzsverot, ka Ukraina tiks atbalstīta līdz pilnīgai uzvarai pār Krievijas imperiālismu, pēc tikšanās ar Zelenski savukārt norādīja Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs.

Viņš uzsvēra, ka Ukrainas prezidenta viesošanās ir iespēja apliecināt Latvijas atbalstu Ukrainai tās integrācijā Eiropas Savienībā (ES) un eiroatlantiskajai integrācijai. Rinkēvičs norādīja, ka līdzšinējais valsts un sabiedrības atbalsts Ukrainai veido teju 1% no iekšzemes kopprodukta. Latvija arī šogad turpinās atbalstīt Ukrainu.

Rinkēvičs uzsvēra, ka informējis Ukrainas prezidentu par jauno palīdzības pakotni, kas ietver arī munīciju, haubices, 155 milimetru artilērijas munīciju, prettanku ieročus, pretgaisa aizsardzības raķetes, mīnmetējus, visurgājējus, rokas granātas, helikopterus, bezpilota lidaparātus, ģeneratorus, sakaru ierīces un individuālo ziemas ekipējumu un raķetes.

"Latvija ir uzņēmusies vadīt dronu koalīciju tā dēvētajā Ramšteinas formātā, lai stiprinātu Ukrainas dronu spējas. Gandarījums, ka šodien Ministru prezidentes Evikas Siliņas (JV) un Ukrainas prezidenta klātbūtnē tiks parakstīti divi dokumenti - saprašanās memorands par sadarbības veicināšanu militārā nozarē, kopīgu aizsardzības un drošības industrijas projektu īstenošanai. Mēs redzam pietiekami labu iespēju Latvijā ražot lētus un efektīvus dronus, kas ir patlaban ir nepieciešami Ukrainas karavīriem, militārajiem spēkiem, lai gūtu panākumus," sacīja Rinkēvičs.

Tāpat tiks parakstīts arī Latvijas un Ukrainas starpvaldību līgums, kas padarīs vieglāku palīdzības sniegšanu Ukrainai. Latvijas prezidents uzsvēra, ka nākamo trīs gadu laikā Latvija atvēlēs 15 miljonus eiro Ukrainas rekonstrukcijas programmām, kas orientēta galvenokārt uz Čerņihivas apgabalu.

Pēc Rinkēviča paustā, tiek sagaidīts, ka pavisam drīz Eiropadome vienosies par 50 miljardu eiro atbalstu Ukrainai. Latvija ir arī gatava praktiski atbalstīt Ukrainu tās integrācijai ES. Latvijas prezidents norādīja, ka tiek iepalikts ar ES lēmumu piegādāt Ukrainai miljonu artilērijas šāviņu. Tiek apsvērta iespēja pirkt 155 milimetru munīciju un nodot to Ukrainas bruņoto spēku rīcībā.Foto: Ieva Leiniša/LETA