“Zaļais režīms” vieš korekcijas augstskolās

Šodien klātienē mācību procesu atsāk arī Latvijas augstskolas. Taču zināmas korekcijas studiju procesā ievieš prasība par mācībspēku obligātu vakcināciju. Vietām nākas pārplānot atsevišķu studiju kursu, jo ar lektoriem darba attiecības šobrīd pārtrauktas.

Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU) jau augusta beigās lēma, ka studiju process klātienē, tikai “zaļajā režīmā” šeit notiks no 11. oktobra. Tāpēc valdības lēmums noteikt obligāto vakcināciju arī mācībspēkiem no 15. novembra šeit būtībā ir vien sava veida formalitāte. “Tajā laikā, kad izdevām iekšējo rīkojumu, jau brīdinājām, ka mēs atstādināsim. Jau tad veidojām sarakstus, šobrīd esam atstādinājuši 19 no gandrīz 1000 kolēģiem. 19 ir atstādināti, viens ir uzrakstījis atlūgumu,” saka Aigars Laizāns, LLU studiju prorektors.

Latvijas Universitātes prorektors Valdis Segliņš ReTV Ziņām pastāstīja, ka no 3278 strādājošajiem sadarboties spējīgu sertifikātu nespēj uzrādīt 83 cilvēki. “No viņiem 37 nosūtīti dīkstāvē, 15 atrodas uz darba nespējas lapām, 31 atvaļinājumā, reāli mums aptuveni 2,5% ir tie, kuri mums nevar tieši uzreiz strādāt. Un mums viss notiek.”

Tikmēr Liepājas Universitāte šodien vēl apkopoja informāciju par vakcinācijas aptveri mācībspēku vidū. Taču, kā lēš universitātes attīstības direktors Uldis Zupa, vakcinējušies ir vairāk nekā 90% universitātes darbinieku. “Pasniedzēji visi nestrādā visu laiku, ir tādi, kuriem lekcijas tikai pavasara sesijā vai tikai rudens sesijā, tad jāskatās individuāli, ir viesu pasniedzēji, vēlēti pasniedzēji.”

Daugavpils Universitātē vēl vasarā vakcinējušies bija ap 60% darbinieku, taču šobrīd no 383 šeit strādājošajiem vien 11 nav pabeiguši vakcinācijas kursu. “No šiem 11 daļa ir ārstu konsīlija atzinums, ka nevar vakcinēties, daļa pēc jaunajiem Ministru kabineta noteikumiem ir uzsākuši vakcinācijas procesu un pabeigs, un trīs darbinieki nav sākuši, tiks atstādināti uz šo laiku no darba,” pauž Jānis Dudiņš, Daugavpils Universitātes rektora vietnieks attīstības jautājumos.

Savukārt Vidzemes Augstskolā no 150 darbiniekiem šobrīd tikai viens pasniedzējs nevarot uzrādīt sertifikātu. Šobrīd plānots, ka viņa vadītais kurss varēšot notikt attālināti.

Interesanti, ka Rīgā izvietotajās augstākajās mācību iestādēs kā galvenais pamatojums vakcinācijas atlikšanai minētas kādas medicīniskas problēmas. “Mums kolektīvā saistīts ar medicīniskām lietām, jo tomēr specifiskas zāles, kādas blakus slimības. Ārsti saka vienu, ģimenes ārsts ko citu, noteikumi paredz, ka jāiet uz ārsta konsiliju, mēs to cenšamies saprast, stāstām par tām iespējām,” skaidro Juris Iljins, Rīgas Tehniskās universitātes administrācijas direktors.

Tikmēr lielākajās reģionos esošajās augstākajās mācību iestādēs iezīmējušies vēl citi vakcinācijas pretargumenti. “Samulsina attieksme, ka mani spiež, tāpēc nedarīšu. Man ļoti grūti izprast šādu atbildi,” pauž Aigars Laizāns.

“Cilvēciskas bailes, neziņa, kas ir vakcīnas sastāvā, bailes par savu veselību, jo hroniskas kaites. Bail, ka tas var ietekmēt,” atzīst Uldis Zupa.

ReTV Ziņu uzrunātajās augstskolās skaidro, ka jau kopš vasaras ieguldīts pamatīgs darbs, lai gan studentiem, gan arī mācībspēkiem skaidrotu vakcinācijas nepieciešamību. Augstākajās mācību iestādēs atzīst, ka ne tikai darbs klātienē, bet arī iespēja doties uz starptautiskām konferencēm un piedalīties zinātniskos lasījumus daudzus ir motivējis pieņemt lēmumu par labu vakcinācijai. 


Foto: Freepik