Z/s „Zvirgzdkalni RB” - jaunas nozares aizsācēji Latvijā

Sējas pagasta zemnieku saimniecība „Zvirgzdkalni RB” Latvijā ir savas jomas pionieri, jo pirms sešiem gadiem pirmie Baltijas valstīs aizsāka bioloģiski audzēt tītarus. Kā jau pirmajiem nācās zināšanas un pieredzi apgūt pašu spēkiem. Šobrīd par noieta tirgu  saimnieki nesūdzas, jo arvien vairāk pircēji izvēlas bioloģisko produkciju, tāpēc arī tiek domāts par jaunu piedāvājumu, uzsākts audzēt arī pērļu vistas.

Z/s „Zvirgzdkalni RB” - Latvijā vienīgā bioloģiski sertificētā saimniecība tītaru audzēšanā. “Nav viņi dusmīgi, bet ziņkārīgi, grib sevi parādīt, kāds viņš varens ir, dzīvo kopā ar pērļu vistām. No sākuma mēs domājām, kā tas būs, bet neko, tītari vienkārši bija šokā, ka pērļu vistas viņus pārbļauj, viņas ķērc vājprātā, un, manuprāt, tītari saķēra galvu - tās ir vēl dullākas,” saka Rinalds Bukšs, z/s „Zvirgzdkalni RB” saimnieks.

Pamats un sākums saimniecībā ir tītari, kuri tagad ir ap tūkstoti un kuriem tagad piepulcējušās ap 200 pērļu vistas, un šis sākums nebija viegls. “Protams, tad es ielecu iekšā tādā nozarē, kur man likās, ka tas ir viegli un kas tad tur to putnu neizaudzināt, bet, nu, kad saskārāmies ar visādām problēmām, lietām, viņam ir vajadzīgi ļoti labi apstākļi, tā uzreiz tomēr nauda bija diezgan liela uzreiz jāiegulda, no sākuma mūs neatbalstīja neviena banka tikai tāpēc, ka tas bija jauns bizness Latvijā, un viņi par to biznesu neko nezināja, tad pašiem ar saviem spēkiem ar draugu palīdzību bija daudz jāiegulda.”

Eiropas Savienības atbalsts biodrošības pasākumiem. “Iežogojums tapa par Eiropas naudu. Tā ir biodrošība, lai meža zvēri netiktu pie mums sētā iekšā, būtu drošība, jo viņš ir ierakts 30 centimetri zemē, viss pa perimetru apkārt, lai lapsas, jenoti neienāk, lai būtu droši. Tā ir biodrošība, tas ir žogs, tie ir kūtī speciāli paklājiņi, mušķērāji, lai pasargātu tad, kad mums nāk gājputni, lai neienestu kaut kādu infekciju kūtī. Mums kā bioloģiskajiem tas ir ļoti aktuāli, jo mēs neesam slēgtajās fermās, mums putni lido iekšā, ārā, tas ir bīstami.”

Zvirgzdkalnos Eiropas Savienības atbalsts ir bijis būtisks arī, domājot par saimniecības attīstību. Jāpiebilst, Zvirgzdkalni Latvijā ir pirmā, šobrīd vēl arī vienīgā bioloģiski sertificētā tītaru audzēšanas saimniecība.


Foto: Freepik