VVD iejaukšanās nepalīdz īpašumu atbrīvot no bīstamajiem atkritumiem

Klusā meža ielokā, kur Olaines novads satiekas ar Ķekavas novadu, pie kādreizējās “Stēguļu” fermas jau gadiem krājas bīstamo atkritumu kaudzes. Pirms četriem gadiem apkaimes iedzīvotāji sūdzējās arī par regulāriem melnu dūmu mutuļiem un nepatīkamu smaku. Baidoties no iespējamās atriebības, sūdzības gan nebija rakstītas, bet pēc sižeta televīzijā Valsts vides dienests (VVD) uzsāka administratīvā pārkāpuma lietvedību. Situācija joprojām būtiski neesot uzlabojusies.

Šobrīd gan vizuāli īpašums šķiet nedaudz sakārtotāks nekā pirms četriem gadiem. Pazudušas arī mucas ar skābi, tomēr biedrība “Mežinieku apkaimes attīstībai”, kas ir ceļā uz viedā ciema izveidi, ar lietas virzību ir neapmierināti.

Biedrības “Mežinieku apkaimes attīstībai” valdes priekšsēdētāja Līga Broduža: “Mēs saprotam, ka šie atkritumi kā tādi izdalās un nonāk vidē. Tā kā mēs esam Misas upes krastos, mēs saprotam, ka tā ir tāda kopēja apkaimes problēma. Tā nav tikai vietējo kaimiņu problēma, tā ir visas mūsu apkaimes problēma. Tāda liela mēroga.”

Kā rakstiskā komentārā skaidro Ķekavas novada pašvaldība, pamatojoties uz Lauku atbalsta dienesta sniegto informāciju, šim nekustamajam īpašumam par nekoptu lauksaimniecības zemi visus pēdējos gadus (kopš 2016. gada) ir uzrēķinājusi maksimālo nekustāmā īpašumu nodokli - 3% no kadastrālās vērtības. Īpašnieks ir veicis šī nodokļa nomaksu.

Tā kā Administratīvā procesa virzītājs ir VVD Lielrīgas reģionālā vides pārvalde, pašvaldība nav tiesīga iejaukties VVD kompetencē.

Valsts vides dienests skaidro, ka četru gadu laikā teritorijā veiktas sešas pārbaudes, piemērots arī administratīvais sods, kas gan neesot ticis nomaksāts, kā arī izdots administratīvais akts, kas paredzēja, ka atkritumi no teritorijas tiks izvesti. Diemžēl tas neesot devis gaidītos rezultātus, vien mainījusies atkritumu lokācija, vairums no tiem piesegti ar plēvi.

Tikšot turpinātas sarunas ar īpašnieku par teritorijas, kurā atrodas gan riepas, gan būvgruži, gan plastmasa, kā arī vairāk nekā 70 m3 šīfera, atbrīvošanu no bīstamajiem atkritumiem. Ātrāk tas gan notiktu, ja atkritumu savākšanu uzņemtos VVD, tomēr - vismaz pagaidām - tas netikšot darīts.

Tāpat iedzīvotāji tiek aicināti ziņot VVD vai pašvaldības policijai, ja īpašumā redzamas kādas aizdomīgas darbības. Nosaukt termiņu, kad beidzot lauksaimniecības zeme tiks atbrīvota no bīstamajiem atkritumiem, gan dienesta pārstāvis nevarēja.