Vīzas Krievijas pilsoņiem - izņēmuma gadījumos

Kopš 24. februāra, kad Krievija iebruka Ukrainā, Latvijas un Krievijas diplomātiskās attiecības ievērojami sašaurinātas. Latvijas vēstniecība Maskavā ir viena no retajām, kura Krievijas pilsoņiem neizsniedz vīzas tūrismam vai citiem ieceļošanas nolūkiem Eiropas Savienībā.

Vīzu izsniegšanu Krievijas pilsoņiem mūsu vēstniecība pārtrauca jau kovida pandēmijas laikā, bet tagad tās piešķir tikai atsevišķos gadījumos – lielākoties humānu apsvērumu dēļ. Ārlietu ministrijas preses sekretārs Jānis Beķeris saka: “Mēs esam palīdzējuši kopumā 373 Krievijas pilsoņiem – mediju pārstāvjiem un viņu ģimenes locekļiem – izceļot no Krievijas. Tie ir 206 mediju pārstāvji un 167 viņu ģimenes locekļi. No 24. februāra līdz maija beigām ir šie aktuālie skaitļi. Tas ir ļoti niecīgs skaits, ja ņem vērā, ka pirms pandēmijas vienas dienas laikā varēja līdz pat 1000 vīzām tikt izsniegtas.”

Paralēli vēstniecībā Maskavā izsniegtas arī ap 500 vīzu Latvijas valstspiederīgajiem vai citu valstu pilsoņiem – ģimeņu apvienošanas nolūkā, taču no Krievijas pilsoņiem vīzu pieteikumi vairs netiek pieņemti, par spīti tam, ka interese esot milzīga. Jānis Beķeris: “Skaidrs, ka šis ir arī drošības jautājums, iesaistīti ir mūsu drošības dienesti, tiek rūpīgi pārbaudīti arī tie nedaudzie gadījumi, kad vīzas tiek piešķirtas; tie ir vai nu labi zināmi žurnālisti, kuri tiek vajāti Krievijā, kuriem nav vairs iespējams profesionāli strādāt, kuri ir Krievijas režīmam ļoti nevēlami.”

Ārlietu ministrijas pārstāvis norādīja, ka piesardzības pasākumi gan negarantē, ka no Krievijas Latvijā nenonāk agresorvalsts prezidenta Vladimira Putina atbalstītāji vai slavinātāji, jo citas Eiropas valstis vīzas piešķir un ar tām var ceļot pa visām Šengenas līguma valstīm.

Latvijas Ārlietu ministrija nekādi nekomentē Krievijas parlamentā iesniegto likumprojektu, kurā aicināts atcelt PSRS Valsts padomes lēmumu par Lietuvas neatkarības atzīšanu. Nekādi komentāri netiek sniegti arī par varbūtību, ka šāds dokuments varētu tikt sagatavots arī par Latviju.