Vismaz 13 pašvaldību deputāti nolikuši mandātu

Teju mēnesi pēc pašvaldību vēlēšanām vairāki jaunievēlētie deputāti no sava amata jau atteikušies. Tādi gadījumi bijuši vismaz deviņos novados. Lai arī šādi rīkoties likums atļauj, sabiedrībā aizvien valda neizpratne – cik korekti tas ir pret vēlētājiem?

 Balsu makšķernieki un vēlētāju mušpapīrs – šādi apzīmējumi tiek piedēvēti jaunievēlētajiem deputātiem, kuri jau pēc pirmās sēdes mandātu noliek. Precīzus datus par šādiem gadījumiem neviens neapkopo, taču zināms, ka līdz šim no jaunā amata atteikušies vismaz 13 pašvaldību deputāti. “Kurš piedalās vēlēšanās, tas uzņemas atbildību. Tā atbildība ir jānes par tautu, pār savu amatu. Kurš to nevar uzņemties, tam nav jāpiedalās vēlēšanās. Kas tā par ākstīšanos? Cik valstij maksā vēlēšanas? Vienkārši likt sevi ievēlēt joka pēc? Bezatbildīgi!” saka Ieva, neizpratnē par atteikšanos no deputāta mandāta.

 “Tas ir laika jautājums, kad cilvēki sapratīs, ka viņi tiek čakarēti. Var teikt, ka viegli aizmirstas šādas lietas, bet es domāju, ka netiek aizmirstas. Pirmie zaudētāji būs partijas, kuras ir izmantojušas šādus cilvēkus kā tārpus uz āķa,” saka Filips Rajevskis, politologs.

Īpašas diskusijas sabiedrībā raisījis aktrises Rēzijas Kalniņas lēmums atteikties no deputāta amata Mārupes novada domē, pamatojot to ar laika trūkumu. Savukārt Ventspils domē ievēlētā Igeta Gredzena lēmumu skaidro ar dzīvesvietas maiņu. Taču lielākajā daļā gadījumu deputāti mandātu nolikuši, vēloties turpināt darbu kā pašvaldības uzņēmumu vai pagasta pārvalžu vadītāji, ko ar deputāta amatu likums apvienot neļauj. Šādu lēmumu pieņēma arī Tālis Salenieks un Vilnis Špats, izvēloties palikt attiecīgi par Lubānas un Cesvaines apvienības pārvaldes vadītāju. “Viņi vēlējās būt pārvaldnieki, nevis deputāti. Ne jau pāris sēžu laikā cilvēkiem atvērās čakras. Viņi saprata, ka tas nav viņiem. Viņi izvēlējās nevis konkursa ceļu, kas būtu tikai normāli, bet politiskās ietekmes ceļu - tika iecelti par pārvaldniekiem,” pauž Andrejs Ceļapīters, Madonas novada domes deputāts.

 “Iedzīvotāju atbalsts man ir devis mandātu, lai es strādātu Cesvainē. Viņi, protams, saka – jā, tev jābūt Cesvainē, tu te visu zini. Vismaz ar tiem, kuriem es sarunājos, visi jau nedomā vienādi. Tāpēc domāju, ka tā izvēle cilvēkiem ir vislabākā,” atzīst Vilnis Špats, Cesvaines apvienības pārvaldes vadītājs.

 “Tagad, noliekot mandātu, viņa vietā nāk Ērgļu puses deputāts, ko cesvainieši ir atzīmējuši ar diviem plusiņiem. Tur arī izpaužas iedzīvotāju mānīšana,” saka Andrejs Ceļapīters.

Madonas novadā mandātu nolicis arī ilggadējais pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris. Būtiski, ka tā viņš rīkojās arī iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās 2017. gadā. “Jebkuram cilvēkam savās ambīcijās ir vēlme kāpt uz augšu pa karjeras trepēm. Es labprāt būtu izmantojis iespēju būt par vietnieku, ja būtu bijusi tāda iespēja. Partijas vienojās, jo vairāk ir koalīcijā iekšā šo partiju sarakstu biedru un tika sadalīti šie amati pa vairākām partijām. Lai es varētu pildīt solījumus iedzīvotājiem, kuri bija par mani balsojuši, tad šis lēmums noteikti ir produktīvāks,” skaidro Guntis Ķeveris, Madonas pilsētas pārvaldnieks.

No deputāta amata atteicies arī Andris Mežals Balvu novadā, Jānis Ščerbickis Jekabpilī, Ilze Kļava, Krista Vīndedze un Ginta Andersone Saldus novadā, Māris Mielavs Jelgavā, Mārtiņš Grundmanis Dienvidkurzemes novadā, kā arī Sandra Ķisele Bauskas novadā. “Mēs startējam ar savu programmu kā partija, īsti nav svarīgi, kurš šo programmu realizē. Šobrīd sevi saskatu vairāk noderīgu tieši kā izpildvaras, nevis lēmējvaras pārstāvi, vairāk esmu vajadzīga savā pagastā. Par mūsu sarakstu tika atdotas ļoti daudz balsis. Tie 300 vēlētāji, kuri mani vēlēja, tiku ievēlēta vienpadsmitā, kā beidzamā. Es domāju, ka vairāk īslīcieši priecāsies, ka esmu šeit, nevis novadā,” saka Sandra Ķisele, Īslīces pagasta pārvaldes vadītāja.

 “Vēlēšanas ir tikai daļa no procesa. Lielākā daļa ir pēc vēlēšanām. Tie četri gadi, kur šie cilvēki realizē vēlētāju gribu. Šajā situācijā ne viņš realizē gribu, ne attaisno uzticību, viņš vienkārši nomet mandātu,” saka Filips Rajevskis.

Kā ReTV Ziņām uzsver politologs Filips Rajevskis, iespējams, arī šajās vēlēšanās būs deputāti, kuri rīkosies viltīgāk, mandātu noliekot vairākus mēnešus pēc vēlēšanām, tādējādi nenokļūstot uzmanības centrā. 


Foto: Freepik