Virtuālās realitātes jeb VR attīstības tendences 2024. gadā

Virtuālā realitāte jeb saīsinājumā VR pasaulē nav nekāds jaunums. Tā plaši tiek izmantota daudzās jomās, turklāt liela attīstība tiek prognozēta arī tuvākajos gados. Kas īsti ir virtuālā realitāte? Kur pieejama virtuālā realitāte Rīgā? Kas ir virtuālās realitātes istaba? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem lasi šajā informatīvajā rakstā!


Kas ir virtuālā realitāte?

Virtuālā realitāte ir ar datora sistēmu ģenerēta trīsdimensionāla attēla vai vides simulācija, ar kuru lietotājs (cilvēks) var mijiedarboties reālistiskā veidā. Lai tas notiktu, tiek izmantots speciāls elektronisks aprīkojums, piemēram, cimdi ar sensoriem, virtuālās brilles, austiņas u.c. iekārtas.

Virtuālā realitāte cilvēkam sniedz iespēju izjust supercilvēku prasmes, piemēram, lidot, minūtēm ilgi uzturēties dziļi zem ūdens vai pārvietoties milzu ātrumā. Tāpat arī var modelēt ēkas, vides objektus u.tml.

Virtuālā realitāte tiek izmantota tādās jomās kā:

 • medicīna;
 • arhitektūra un dizains;
 • izklaide;
 • reklāma un pārdošana;
 • izglītība;
 • mašīnbūve;
 • celtniecība;
 • azartspēles;
 • nekustamais īpašums un daudzās citās.

Foto: freepik.com


Pašlaik virtuālā realitāte vislabāk zināma kā izklaides industrijas elements datorspēlēm, tomēr tiek prognozēts, ka nākotnē tā vēl plašāk tiks izmantota tieši citās jomās. Lietotājam atliek uzvilkt virtuālās brilles, lai pavērtu sev pavisam citu pasauli un izbaudītu mūsdienu tehnoloģiju sniegtās iespējas. Turklāt, tās nemitīgi attīstās piedāvājot ko jaunu un nebijušu.


Paplašinātā realitāte

Paplašinātā realitāte (PR) ir tehnoloģija, kas ļauj mums reālā vidē attēlot un skatīt digitālus objektus. Šo terminu 1992. gadā ieviesa zinātnieks, pētnieks un profesors Tomass Kodels, strādājot pie lidmašīnas modeļa “Boeing 747”.

Atšķirības starp VR un paplašināto realitāti

Virtuālā realitāte palīdz radīt iedomātu pasauli, kurā lietotājs nonāk, izmantojot īpašu aprīkojumu, piemēram, virtuālās brilles un austiņas. Viss, ko mēs redzam, ir daļa no vides, kas tiek mākslīgi radīta, izmantojot bildi, skaņu u.t.t.

Savukārt paplašinātajā realitātē pasaule kļūst par tādu kā ietvaru, kurā tiek ievietoti virtuāli objekti. Viss tiek attēlots reālā vidē. Lai to redzētu, obligāti nav jāvelk virtuālās brilles vai citas ierīces, pietiek ar, piemēram, viedtelefonu. Paplašinātā realitāte tiek izmantota, piemēram, populārajā spēlē “Pokémon Go”, kā arī dažādās dizaina aplikācijās, lai redzētu kā telpā iederēsies konkrētās mēbeles vai sienas krāsojums. Pastāv arī abu realitāšu kombinācija, ko sauc par jauktu realitāti.


Nākotnes prognozes

Virtuālā realitāte ir viena no tām tehnoloģiju nozarēm, kurām tiek prognozēta vislielākā izaugsme tuvāko gadu laikā. Uzņēmumi visā pasaulē to iekļaus biznesa attīstības stratēģijā, lai saviem lietotājiem sniegtu unikālu pieredzi un tādējādi palielinātu savus ieņēmumus.

Statistikas dati, kas jāzina arī Tev

Viena no jaunākajām prognozēm liecina, ka 2024. gadā virtuālās un paplašinātās realitātes tirgus varētu sasniegt 296,9 miljardus ASV dolārus (Statista, 2021). Tas ir teju par 10 reizēm vairāk nekā 2021. gadā sasniegtajiem 30,7 miljardiem ASV dolāru. Šogad, 2022. gadā, tiek lēsts, ka tirgus pieaugs par 91,2%, salīdzinājumā ar pagājušo gadu. Savukārt 2023. gadā tirgus vērtība varētu sasniegt 124,4 ASV dolārus. Tas pierāda, cik virtuālā realitāte ir nozīmīga nozare un cik liels potenciāls ir vēl priekšā gan tehnoloģiju izmantošanas, gan ierīču ziņā.

Virtuālās brilles un citas VR ierīces

Lai gan virtuālās brilles un citas virtuālās un paplašinātās realitātes ierīces vēl nav tik pieprasītas kā mums visiem ierastās viedierīces, potenciāls ir liels. Tādi tehnoloģiju giganti kā Microsoft, Intel un Sony jau šobrīd ir ieguldījuši lielas naudas summas VR ierīču izstrādē un attīstībā, tādēļ var prognozēt, ka tuvākā nākotnē ir gaidāmas jaunas, uzlabotas VR ierīces.

Virtuālā realitāte vairs nav tikai zinātniskā fantastika. Tā ir mūsu nākotne, kas palīdzēs nonākt līdz ievērojamiem sasniegumiem un atklājumiem dažādās jomās.

Foto: freepik.com


Virtuālā realitāte Rīgā

Pieaugot cilvēku interesei par virtuālo realitāti, arī Latvijā rodas jaunas VR telpas, kas paredzētas izklaidei un brīvā laika pavadīšanai gan jauniešiem, gan pieaugušajiem. Jauna virtuālās realitātes istaba 2022. gadā ir atvērta Rīgā, Mārkalnes ielā 10 - aktīvās atpūtas parka “GUNSnLASERS” telpās.

“GUNSnLASERS” virtuālās realitātes istaba

VR telpas kā vieta, kur uzspēlēt dažādas spēles, ir plaši izplatītas visā pasaulē. Tagad arī pie mums, Latvijā. Tā ir lieliska ideja, lai nosvinētu dzimšanas un vārda dienu, atzīmētu vecpuišu ballīti, sarīkotu team building pasākumu ar kolēģiem vai vienkārši azartiski pavadītu savu brīvdienu ģimenes vai draugu lokā.

GUNSnLASERS” virtuālās realitātes istaba piedāvā šādas un arī citas spēles:

 • Beat Saber - jūties kā lieliskas mūzikas spēlētājs, šķeļot mūzikas ritmu attēlojošus blokus.
 • Job Simulator - pasaulē, kurā roboti ir aizstājuši visus cilvēka darbus, uzzini, kā tas bija strādāt.
 • Real VR Fishing - relaksējoši makšķerē lieliskās vietās un baudi to kopā ar draugiem!
 • Arizona Sunshine - pirmās personas zombiju šaušanas videospēle. Vai zombijs nav aiz muguras?
 • Blade & Sorcery: Nomad - VR viduslaiku video spēle, kur sadot saviem pretiniekiem ar loku un zobeniem.
 • The Room VR: A Dark Matter - izlaušanās istabas VR video spēle. Meklē pavedienus un atklāj noslēpumus!

Darbinieki palīdzēs ar tehniskiem jautājumiem, parādīs, kā lietot virtuālās brilles, austiņas un citas iekārtas. Papildus jūsu kompānijai būs pieejama atpūtas telpa ar galdiņiem un krēsliem, kur varat salikt līdzi paņemtās uzkodas un dzērienus. Savukārt atpūtas brīžos iespējams uzspēlēt novusu un citas galda spēles. Turklāt, tas vēl nav viss, ko piedāvā “GUNSnLASERS” izklaides parki.

Foto: gunsnlasers.lv


Daudzveidīga izklaide vienuviet

Meklē atrakcijas un telpu, kur ar jaudu nosvinēt dzimšanas dienu bērnam vai sev? Piemērota vieta ir aktīvās atpūtas parki “GUNSnLASERS” Rīgā.

Izvēlies kādu no trim lokācijām:

 1. Mārkalnes iela 10 (Juglas iekštelpu parks);
 2. Viestura prospekts 2 (Mežaparka āra parks);
 3. Šampētera iela 1 (Šampētera iekštelpu un āra parks)

Uzņēmums darbojas jau vairākus gadus, ik dienu organizējot pasākumus gan lielām, gan mazākām grupām. Jo sevišķi pieprasītas ir bērnu dzimšanas dienas svinības un klases ekskursijas, gan korporatīvie pasākumi un vecpuišu ballītes.

Foto: gunsnlasers.lv


Izklaidei un atpūtai izvēlies kādu no “GUNSnLASERS” piedāvātajiem pakalpojumiem:

 • virtuālā realitāte (Juglas parkā);
 • elektrokartingi (Juglas parkā);
 • lāzerpeintbols jeb lāzertags (Juglas, Mežaparka un Šampētera parkā);
 • peintbols ar krāsām (Šampētera un Mežaparka parkā);
 • peintbols ar gumijas bumbiņām jeb reball (Šampētera parkā);
 • airsoft (Šampētera un Mežaparka parkā).

Lai uzzinātu vairāk, apmeklē mājaslapu www.gunsnlasers.lv, raksti e-pastu uz [email protected] vai zvani pa telefona numuru 27274646 (spied 1 un 1)! Klientu konsultants atbildēs uz visiem interesējošajiem jautājumiem, kā arī veiks pasākuma rezervāciju Tevis izvēlētajā datumā un laikā. Neatliec rezervāciju uz pēdējo brīdi, jo nedēļas nogales aizpildās laicīgi!


Titulbilde: freepik.com