Vienreizlietojamo plastmasas trauku ēras beigas

Ierastos veikalā nopērkamos vienreizlietojamos traukus jau pavisam drīz vairs iegādāties nevarēs. Tā vietā turpmāk būs jāizvēlas trauki no dabīgiem materiāliem. Vai veikali tam jau ir gatavi?

3. jūlijā stāsies spēkā likums, kas aizliedz tirgot vienreizlietojamos plastmasas traukus. “Šo procesu aktīvi uzsākām veikt pagājušā gada beigās, pakāpeniski nomainot plastikātā vienreizlietojamos traukus pret videi draudzīgiem. Tas iekļauj gan papīra šķīvīšus, bļodiņas, tāpat arī videi draudzīgas dakšiņas, karotes, nažus un arī citus produktus, kas attiecīgi pēc likuma vairs nevaram piedāvāt plastikāta veidā mūsu veikalos,” saka Liene Dupate-Ugule, “Maxima” komunikācijas vadītāja.

“Šo pāreju, lai nebūtu šī plastmasa pieejama, sākām jau pagājušā gada vidū, savukārt pērnā gada nogalē mēs jau sākām pāreju pa visam,” skaidro Inga Bite, “Rimi” ārējās komunikācijas vadītāja.

Eiropas Savienībā 80–85 % no jūras piegružojuma ir plastmasa, no kā 50 % ir vienreizlietojami plastmasas priekšmeti. “Mēs strādājam pie nākamā līmeņa, kas, piemēram, nozīmē rūpēties par pašu iepakojumu videi draudzīgāku veidu un izmantošanu,” saka Inga Bite.

Plastmasas izmantošana ir daudzveidīga, tās izmaksas ir salīdzinoši zemas, tāpēc cilvēkiem nāksies rēķināties, ka dabai draudzīgāks materiāls iespējams maksās vairāk. “Mēs meklējam dažādas alternatīvas, kas, protams, arī ir ne mazāk būtiski cenas faktors, lai cilvēkiem tomēr ir izšķirošs, lai viņš ir pieradis, ejot pirkt, piemēram, piknika dažādas lietas, rēķināties ar vienu summu, mēs meklējam dažādus piegādātājus, lai spētu nodrošināt pēc iespējas draudzīgākas cenas, bet, nu, protams, ir jārēķinās, vismaz pašreiz šis piedāvājums ir nedaudz dārgāks tirgū,” atzīst Liene Dupate-Ugule.

Nākamajā gadā vairs nevarēs tirgot arī plastmasas vates kociņus, salmiņus, dzērienu maisāmkociņus un baloniem piestiprināmus, to turēšanai domātus kociņus. 


Foto: FreePik