Vidzemē par 18 ugunsdzēsējiem glābējiem vairāk

Maiju Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) sauc par svētku mēnesi. 17. maijā Ugunsdzēsēju un glābēju dienā sveiks un apbalvos dienesta labākos darbiniekus. Vēl pirms profesijai veltītās dienas šodien svētki arī Vidzemes reģionā, kur sveica ne tikai esošos labākos darbiniekus, bet arī jaunos, kas tikko Valmierā devuši zvērestu. 

Nedaudz satraukti, bet pārliecināti šodien kopā 18 jaunie ugunsdzēsēji glābēji deva svinīgu solījumu dienestam un sabiedrībai. Viens no jaunajiem darbiniekiem Orests Zelčs šo profesiju raksturo kā cēlu, tehnisku un fizisku. “Es izvēlējos šo profesiju tāpēc, ka Gulbenē paziņas, kuras nav aizdevušās prom uz Rīgu mācīties, aizgāja uz ugunsdzēsējiem. Domāju, ka tādam kā man, kurš arī grib palikt Gulbenē, kas ir tālu no Rīgas, īstā vieta būtu ugunsdzēsēji.”

Sākumā gan izmācījies par multimediju dizaineri, taču šis darbs šķitis pārāk pasīvs. Tiesa gan – katrs šai profesijai iedvesmots dažādi. VUGD pārstāve Sandra Vējiņa: “Daļa no viņiem atzīst – viens ir bērnudārzā nācis uz ugunsdzēsēju depo un iepazinis šo ugunsdzēsēja glābēja profesiju, cits skolas laikā ir piedalījies kādās lekcijās.”

Par personālu kopumā Vidzemes reģiona pārvaldē saka – katrs darbinieks ir vērtīgs, katrs jauns nozīmē, ka kāds cits nepārstrādāsies, arī iespēja darbinieku trūkumu dēļ uz laiku slēgt kādu posteni, samazinās. VUGD Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Andris Kellijs: “Mums tas ir ļoti nozīmīgs pienesums tāpēc, jo pagājušajā gadā piešķīra aptuveni 40 štata vietas, lai nodrošinātu, lai būtu vairāk cilvēku, kas strādā. Cītīgi strādājām pie tā, lai tās štata vietas aizpildītu – gan reklamējoties “Facebook”, gan uzrunājot cilvēkus personīgi.”

Šobrīd VUGD kopā strādā aptuveni 3200 cilvēki. Dienesta priekšnieka vietnieks atklāj, ka vislielākais vakanču skaits ir dispičeru amatam – trūkst ap 40% darbinieku. Grūti nokomplektēt arī virsnieku amatus – personālu, kas strādā ar plānošanas dokumentiem. Pamatā cēlonis darbinieku trūkumam esot atlīdzība, kas nav konkurētspējīga. VUGD priekšnieka vietnieks Intars Zitāns: “Atpaliekam par 30% no vidējā tautsaimneicībā, un tas ir daudz. Ja ir plus, mīnus kāda atpalicība par 5, 10 procentiem, tad vēl tā. Tad, kad bijām 2017. gadā 5% virs vidējā taiutsaimniecībā, mums nekomplekts bija zem 4%, tagad ir 12%. Skaitļi runā paši par sevi. Mēs stipri ceram, ka tomēr to atpalicību varēsim nākamajā periodā vai tuvākajos gados samazināt, lai varētu piesaistīt vairāk cilvēkus. Pretējā gadījumā tagad strādājam virsstundas. Virsstundām naudas budžetā arī nav pietiekoši daudz, cilvēki arī pārstrādā. Ir ļoti liela slodze, kas noved pie izdegšanas.”

Tādēļ dienestam tādās dienās kā šī ir svarīgi pateikt paldies saviem darbiniekiem, pasniedzot goda rakstus un apbalvojumus, un arī sabiedrības uzticība un paldies vārdi notikuma vietās dod spēku darboties tālāk.