“Vesmaņa atgriešanās” – filma par pirmo Saeimas priekšsēdētāju

Atzīmējot Latvijas 104. dzimšanas dienu un Saeimas 100. gadskārtu, Jelgavā notiek filmas “Vesmaņa atgriešanās” pirmizrāde. Zemgalietis Fridrihs Vesmanis bija Saeimas pirmais priekšsēdētājs un Latvijas sūtnis Anglijā, kura dzīve aprāvās 1941. gadā izsūtījumā Soļikamskā.

Visus garos okupācijas gadus par Fridrihu Vesmani neviens nerunāja, vairums iedzīvotāju par viņu neko nezina. Tomēr viņa ieguldījums Latvijas labā ir liels. Fridrihs Vesmanis bija tautas padomes loceklis un Satversmes sapulces deputāts. Ievēlēts pirmajā Saeimā un bijis pirmais Saeimas priekšsēdētājs. Ieva Marga Markausa, Vesmaņa māsas Annas mazdēla Jura sieva, stāsta: “Par Saeimas periodu viņš raksta, ka tas ir rutīnas darbs, ir jāprot salāgot dažādās intereses. No dažādiem dokumentiem var redzēt, ka viņam tas diezgan labi padevies. Kā Feliks Cielēns viņu raksturo savās atmiņās, viņš bija ļoti korekts cilvēks un prata visus negludumus nolīdzināt.”

Fridrihs Vesmanis ir dzimis Rundāles pagastā, bet ciešas saiknes viņu saista arī ar Jelgavu, kas pēc būtības bija sākums arī viņa politiskajai darbībai. “Apmēram 20 gadu garumā Fridriha Vesmaņa gaitas bija saistītas ar Jelgavu. Tās ir mācības Jelgavas ģimnāzijā, tad viņš mācās Pēterburgas Universitātes juridiskajā fakultātē. Tad viņš atgriežas Jelgavā, strādā kā advokāta palīgs un advokāts,” stāsta Ansis Bazons, Fridriha Vesmaņa māsas Marijas mazdēls.

Neilgu brīdi viņš bijis arī Jelgavas pilsētas mērs. Savas dzimtas un līdz ar to arī Latvijas likteni Fridrihs Vesmanis aprakstījis Vesmaņu ģimenes hronikās, kas, tuvojoties Saeimas 100. gadskārtai, kļuvušas par pamatu filmas “Vesmaņa atgriešanās” uzņemšanai. Ar šo filmu pēc 81 gada Vesmanis nosacīti atkal atgriežas mājās.

Filmas pirmizrāde Latvijas 104. dzimšanas dienā notiks Jelgavā, bet 19. novembrī viņa dzimtajā pusē Rundālē. Pēc tam filma tiks izmantota kā mācību materiāls Jelgavas skolās.