Ventspils novadā slēdz skolu bērniem ar īpašām vajadzībām

Ventspils novadā jauno mācību gadu nesagaidīs Anahites pamatskola, kas darbojās nomaļajā Stiklu ciematā. Ventspils novada pašvaldība lēmusi, ka skolēnu skaits nav atbilstošs reālajām izmaksām un specializēto internātskolu nodevusi likvidācijas procesam. Lai pievērstu uzmanību slēgtajai skolai, kurā mācījās bērni ar īpašām vajadzībām, Stiklu ciematā izskanējis Liepājas Austrasbērnu koncerts skolas kolektīva atbalstam. 

Anahites pamatskola tiks slēgta augusta beigās - šī izglītības iestāde atradās tālu no visām apdzīvotām vietām. Bērni ar īpašām vajadzībām skolā dzīvoja internātā, apguva mācību programmu apvienotās klasēs, bet pēc pamatskolas beigšanas šeit bija papildus iespēja iegūt ēdināšanas pakalpojumu sniedzēja un galdniecības iemaņas. 

Iemesls šādam solim ir skolēnu skaits - pēdējos trīs gados audzēkņu skaits sarucis no četrdesmit septiņiem līdz divdesmit septiņiem. Ventspils novada domes sēdē vairākums deputātu nobalsojuši par skolas slēgšanu, kā risinājumu izvēloties audzēkņu integrēšanu citās novada skolās. “Tomēr ir liela materiālā bāze un telpas, mēs vēl cerējām, ka palīdzēs un mūs glābs, bet neviens mūs neglāba, mēs esam tur, kur mēs esam- nevienam neesam vajadzīgi,” saka Inta Pāvelsone, Anahites speciālās internātpamatskolas skolotāja.

Skolā strādāja 33 darbinieki, ar kuriem šobrīd darba attiecības jau pārtrauktas. Tos bērnus, kurus nevar integrēt vispārējās izglītības iestādēs, turpmāk apmācīs arī kaimiņnovadā - Kuldīgas Pelču specializētajā centrā. Ventspils novada Izglītības pārvaldes vadītāja Aina Klimoviča: “Lēmums bija ļoti smags. Faktiski tas ir arī Izglītības un zinātnes ministrijas uzstādījums, ir jābūt pietiekamam izglītojamo skaitam šajās izglītības iestādēs, jo šīs iestādes tiek finansētas pilnībā no valsts budžeta līdzekļiem.”

Puzes novadā esošās specializētās internātskolas situāciju vērtējusi arī Izglītības un zinātnes ministrija, kas uzsver, ka skolas slēgšana esot tikai un vienīgi pašvaldības lēmums. “Tiek ieviests modelis – “Skolēns pašvaldībā”. Tas nozīmē, ka pašvaldībām ir gan lielāka atbildība, gan lielākas tiesības lemt par savām izglītības iestādēm. Gan vispārējām izglītības iestādēm, gan arī speciālajām skolām. Jo pašvaldības vislabāk zina situāciju uz vietas, kā būtu labāk pašvaldībā dzīvojošajiem bērniem," norāda Jānis Aizpors, Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvis. 

Tikmēr Anahites pamatskolas pedagogiem aizvadīts īpašs atvadu koncerts. Mūziķi, izpildot Imanta Kalniņa un Mārtiņa Freimaņa dziesmas skolas tuvumā, vēlējās pievērst uzmanību tam, ka Ventspils novadā būs par vienu mācību iestādi mazāk. 

Šobrīd Latvijā darbojas 46 speciālās izglītības iestādes dažādos Latvijas reģionos.


#SIF_NVZ2022 


Foto: Freepik