Ventspils novadā pieaug zādzību skaits

Mēneša laikā Latvijā tiek reģistrētas aptuveni 160 zādzības. Zagļi no privātīpašumiem ņem visu, kas ir vērtīgs - velosipēdus, elektroskūterus, dažādus būvinstrumentus un saimniecības ierīces. Īpaši zādzību pieaugums novērots pavasarī un vasarā. Tā arī Ventspils novadā divu nedēļu laikā veiktas vairākas zādzības vairākos ciematos un īpašumos. Ir aizdomas, ka iepriekš zagļi izlūkošanai ir izmantojuši dronu.

Zagļi uz noziegumu vietu pārsvarā nekad nedodas nesagatavoti, informē Valsts policijā. Gandrīz vienmēr vieta vai īpašums tiek apsekots un izpētīts. Visbiežāk tā ir parasta iebraukšana īpašumā un aizdomīgu jautājumu uzdošana. “Zaglis skatās pēc iespējām, ja viņam ir vieglāk šo zādzību izdarīt, viņš to izdarīs, ja viņam ir dažādi apgrūtinājumi, viņš vai nu izvēlēsies to nedarīt vispār, vai pārvietosies citur,” saka Sanda Gailāne, Valsts policijas (VP) pārstāve.

Pēdējā laikā Ventspils novadā notikušajās zādzībās, zagļi darbojušies naktī. Šobrīd zināms par pieciem gadījumiem. Apzagtas vairākas garāžas. Interese bijusi par velosipēdiem un dažādiem elektroinsturmetiem. Zaudējumi vienai mājsaimniecībai ir aprēķināti, summa sasniedz pat divus tūkstošus eiro. “Man ir privāta māja, kurai pretī ir trīsstāvu māja. Es pats dzīvē nevarēju iedomāties, ka kāds tur kādreiz varētu ienākt. Tev nav vajadzīgas kameras, ja tev pretī ir trīsstāvu māja, kas visu redz,” pauž Kaspars Bieža, Ventspils novada iedzīvotājs.

Ventspils novada iedzīvotājiem ir aizdomas, ka vietas izpētei zagļi izmantojuši dronu, jo divas dienas pirms nozieguma tas ir lidinājies virs vairākiem īpašumiem. Faktu, ka zagļi izmanto arī šādas tehnoloģijas, apstiprina arī VP. “Vēl, kas bija dīvaini, ka pie dīķa bija izbradāta zāle, tā, it kā kāds pa grāvi būtu līdis pāri pa taisno,” stāsta Uldis Šelegovskis, Ventspils novada iedzīvotājs.

“Priecē tas, ka cietušās personas pašas ir ielikušas masu saziņas līdzekļos jeb Facebook informāciju, jo arī cietušie mums var palīdzēt atklāt šos noziedzīgos nodarījumus,” skaidro Līga Šilova.

Šobrīd notiek izmeklēšana, tiek pārbaudīti visi fakti. Ventspils novadā nav izveidota sava pašvaldības policija, kas, ikdienā uzraugot sabiedrisko kārtību, iespējams, zagļus arī atturētu no nozieguma. “Šobrīd likumprojektā par pašvaldībām, ka no 2024. gada visām pašvaldībām ir jānodrošina pašvaldības policija, kas, protams, atbildētu par sabiedrisko kārtību. Ja skatāmies uz Ventspils novada pašvaldību, protams, ka tas ir diezgan dārgi - izveidot pašiem savu pašvaldības policiju. Mēs tā rēķinām, ka tas izmaksātu ap pusmiljonu noteikti budžetā,” skaidro Aivars Mucenieks, Ventspils novada domes priekšsēdētājs.

Kad likums tiks pieņemts, tad arī pašvaldība domās, kā to izpildīt. Sarunas jau notikušas arī ar Ventspils pilsētas domi, par iespējamu sadarbību. Taču, lai pasargātu savu mantu, Valsts policija rosina uzstādīt gaismas prožektorus, kuri darbojas uz kustību sensora, kā arī īpašumu aprīkot ar slēdzeni, kuras uzlaušana zaglim prasītu ilgāku laiku un, iespējams, pat radītu troksni.


Foto: Freepik