Ventspilī mēģina glābt veco koka apbūvi

Ventspilī paredzēts atjaunot ēku, kurā atrodas vieni no senākajiem sienu gleznojumiem Latvijā. Vecajos ielu plānos māja fiksēta 1798. gadā, lai arī uzbūvēšanas gads nav zināms. Šajās dienās Ventspilī var satikt koka arhitektūras speciālistu Pēteri Blūmu. Tieši viņš no drupām palīdzēja izcelt Ventspils pili, nu kārta vecajai koka apbūvei.

Ēku pārpirkusi pašvaldība no vairākiem līdzīpašniekiem, kas nevarēja vienoties, ko ar brūkošo īpašumu darīt. Koka sienas pieredzējušas pat ugunsgrēku.

Arhitekts, restaurators Pēteris Blūms pauž, ka liela daļa ēkas ir ne tikai arhitektūras un būvmākslas vērtības, bet arī mākslas vērtības.

Šobrīd tiek veikta izpēte, kas kārtu kārtām atsedz vērtības. Iespējams, māja celta kā noliktava, bet 19.gs. tā tika pielāgota dzīvojamai ēkai. Ārsienas sedz dēļu apšuvums, kas datējams kā krietni jaunāks un nosedz veco guļbūvi, iekštelpas ir pārplānotas, tāpēc negaidītās vietās atklājas trafaretu gleznojumi.

Latvijas brīvvalsts gados tur bijusi maiznīca ar ceptuvi un konditoreju, kas kalpoja līdz padomju laikiem. Vislielākās pārmaiņas ēka piedzīvoja pagājušā gadsimta 20/30.gados, kad Tirgus ielā 5 tika izveidoti dzīvokļi un veikalu telpas 1.stāvā, par ko liecina senās atklātnes, kur redzamas 3 ieejas durvis. No iekšpuses redzams, ka darbi tika veikti nekvalitatīvi, steigā . Nu jāsaprot, ko atstāt, ko nojaukt.

Ventspils vēsturiskās pilsētvides jautājumu speciāliste Inga Apmane saka, ka koku ēkas varot izjaukt un salikt no jauna, taču šinī situācijā iekšpusē ir apgleznojumi, ko izdarīt būs apgrūtinoši.

Veicot ēkas apsekošanu, tika konstatēts, ka ēkas stāvoklis strauji pasliktinās. Tomēr pašvaldības iestāde Komunālā pārvalde sola ēkas atdzimšanu jau pēc deviņiem mēnešiem.

Tirgus iela nav vienīgais objekts, ko nācies atpirkt no privātīpašniekiem, piesaistot pašvaldības resursus un finansējumus - pāri ielai būvniecība notiek Akmeņu ielās un Skroderu ielā, biroju lietošanai atgrieztas telpas Pils ielā. Šobrīd Ventspils pašvaldībā darbojas atbalsta programma, kas paredz līdzfinansējumu līdz 35 tūkstošu apmērā, lai privātpersonas spētu atjaunot arhitektūras pieminekļus. Pagaidām Ventspilī līdzfinansējums izmantots baznīcu restaurācijā un atsevišķās ēkās Tirgus apbūves ansamblī un Ostgalā.