Ventspilī fotogrāfijās un filmās fiksē izzūdošas profesijas

Ventspils Amatu māja, kas radīta, lai saglabātu vietējās amatniecības tradīcijas, reizi gadā prezentē jaunāko veikumu. Tas ir videomateriāls un fotogrāfijas par mūsdienās Ventspilī dzīvojošiem amatniekiem. Gadu gaitā bijuši stāsti par pavāriem, frizieriem. Šogad kārta pienākusi skroderiem. Diemžēl nevienu vīriešu kārtas pārstāvi šajā profesijā Ventspilī nav izdevies atrast.

Ventspils Amatu māja jau vairākus gadus apkopo fotogrāfijas, kurās dokumentāli fiksē pilsētā dzīvojošus amatniekus, izvēloties reti sastopamas profesijas vai arī Amatu mājai kaimiņos strādājošas nelielas darbnīciņas, bez kurām neviena pilsētiņa neiztiek paaudžu paaudzēs. Atšķirība vien tā, ka mūsdienās amatnieku skaits sarūk. Ventspils Amatu mājas vadītāja Ingūna Heinrihsone stāsta: “Domāju, vajadzētu apstaigāt kaimiņus. Ko viņi domā, ar ko viņi nodarbojas. Vai ir draudzīgi. Īstenībā iepazīties. Saucām mēs to “kaimiņu būšana”.”

“Ventspils skroderi” – tā sauc pagājuša gada projektu, ar kuru aizrāvušies bija vairāki fotogrāfi no kluba “Moments”. Projektam noslēdzoties, dalībniecēm savs viedoklis par mūsdienās nepopulāro amatniecību. “Dažs šuj kāzu kleitas, dažs – suņiem apģērbu. Ļoti, ļoti dažādi. Ļoti interesants projekts. Paldies, ka man bija iespēja piedalīties,” saka šuvēja, projekta dalībniece Santa Dalbe.

Lai arī projekts nes skroderu vārdu, fotogrāfiem Ventspilī izdevies dokumentēt vien deviņas sievietes šuvējas. Paralēli fotogrāfēšanas procesam muzeja vēsturei fiksēti arī videostāsti. Idejas par citam zūdošām profesijām rodas filmējot un tiekoties ar cilvēkiem. “Ar jebkuru amatnieku ir ļoti interesanti strādāt. Es to darbu nevaru izdarīt, bet man ir interesanti paskatīties, kā viņš to dara. Tagad cilvēks vairs nemāk pat pogu iešūt. Tagad jāiet pie šuvēja, lai piešuj visiem pogas,” stāsta fotogrāfs Juris Presņikovs. 

Fotogrāfs Ģirts Dreimanis: “Cilvēki izvēlas, ar ko var vairāk nopelnīt, jo ar amatniecību var nopelnīt lielu naudu. Vai cilvēki ir gatavi par to maksāt? Es šaubos. Jo tas ir roku darbs.”

Lai muzejam apkopoto materiālu parādītu plašākai publikai, tapusi fotogrāfiju izstāde, kur katrai šuvējai dota iespēja sevi pārstavēt arī ar vienu tērpu.

Mūsdienās labi amatnieki meklējami arī internetā , bet klātienē ar roku darba virtuoziem regulāri cenšas iepazīstināt Ventspils Amatu māja, kas nosvinējusi pirmos 15 pastāvēšanas gadus. Amatu mājā notiek ikgadējs starptautisks keramiķu simpozijs, arī rokdarbu kursi. Vakaros te pulcējas Ventspils audējas. Ventpils Amatu māja atrodas vecpilsētas daļā, kur izsenis dzīvojuši vācu, holandiešu, ebreju amatnieki, senās ēkās saglabājušās pat vēl norādes vācu un krievu valodās par darbnīcam, kas reiz kalpojušas pilsētniekiem.