Ventspilī atvērts zinātnes centrs

Ventspilī durvis vēris zinātnes centrs. Tas aicina piedzīvot jaunāko dabaszinātņu, tehnoloģiju un inženierzinātņu pasaulē. Zinātnes un inovāciju centrā ir vairāk nekā 80 eksponātu un simulatoru, kas ne tikai izklaidē, bet arī izglīto. Pirms tam šādi centri pētīti dažādās pasaules valstīs, lai Latvijas ekspozīcijās būtu, ar ko lepoties.

“VIZIUM” ēkas arhitektoniskais tēls ir saņēmis Latvijas būvniecības gada balvu vēl pirms zinātnes centrs tika atklāts. Kādam šī ēka atgādina kāpu, kādam vilni, kādam skeitparka rampu. Pirmais Latvijā zinātnes un inovāciju centrs tāds arī ir: paredzēts visiem vecumiem un dažādām interesēm.

Zinātnes un inovāciju centrs ir pārsteidzošs ne tikai no ārpuses. Sperot jau pirmos soļus vestibilā, sastopamies ar pasaules karti. Tā veidota no 600 tūkstošiem Murano stikla mozaīkas gabaliņiem. Pašā centrā ir ierakta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm.

Lai izvēlētos Ventspils zinātnes centra nosaukumu, tika veiktas vairākas iedzīvotāju aptaujas, jo nosaukumam vajadzēja noraksturot tās emocijas, ko sniegs ēkas apmeklējums. Komanda, kas strādāja pie “VIZIUM” radīšanas desmit gadus, uzsver, ka šis nav tikai izklaides centrs.

Zinātnes centrā ir simulatori septiņām dažādām tehnoloģijām. Te ir dabaszinātnēm veltītas galerijas, piemēram, ir veselīgā dzīvesveida galerija, kurā varēs pārbaudīt savus spēkus airēšanā un riteņbraukšanā, vai iemācīties braukt ar snovborda dēli. Te ir arī pavisam mazo pētnieku galerija. Zinātnes centra “VIZIUM” direktore Elīna Kroņkalne saka: “Mēs redzam to, ko runā izglītības sistēmā. Par STEM lomu, par to, ka jaunieši neizvēlas šīs tehnoloģijas mācīties, par to, ka tomēr vajag viņus atbalstīt. Iedvesmot.”

“Galvenā centra funkcija ir iedvesmot bērnus mācīties matemātiku, fiziku, ķīmiju. Iedvesmoties kļūt par zinātniekiem, izgudrotājiem,” pauž Ivars Eglājs, zinātnes centra “VIZIUM” idejas autors.

Zinātnes centrā būs iespēja nokļūt arī virtuālās realitātes pasaulē - nobrauciens ar amerikāņu kalniņiem, izkļūšana no virtuālā labirinta un pat iespēja nokļūt uz viena laukuma ar Latvijas hokeja izlasi.

Visas ekspozīcijas radītas ar dažādu Eiropas finanšu instrumentu un Norvēģijas grantu atbalstu. Vienam apmeklētājam šobrīd tiek paredzētas četras stundas nākotnes tehnoloģijām, kuras veidotas tā, lai varētu mainīties, sekojot jaunākajam pasaulē. Tuvākais Zinātnes un inovāciju centrs līdz šim atradies Igaunijā, arī kaimiņi lietuvieši iecerējuši tādu izveidot visdrīzākajā laikā. Tas atradīsies Kauņā, tāpēc jau pieteikta pieredzes apmaiņas vizīte Ventspilī.

Pēc visa piedzīvotā spēkus var atgūt, izejot uz 30 metru augstās platformas, no kuras paveras skats pār pilsētu.


 #SIF_NVZ2022