Vēlēšanu iepriekšējā balsošanas dienā atdotas pirmās balsis

Pirmajā vēlēšanu dienā nobalsojuši teju 1,7% iedzīvotāju. Tas ir nedaudz mazāk nekā iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās. Aktīvākie bijuši Vidzemes pusē. ReTV Valmieras iecirkņos novēroja – dodas vēlēt gan jaunieši, gan gados vecāki cilvēki.

910. vēlēšanu iecirkņa priekšsēdētāja Santa Zariņa saka: “Pašreiz, acīmredzot, šīs te vakara stundas jauniešiem ir parocīgākas. Cerēsim, ka citās dienās arī būs tāda pati aktivitāte. Senjori izveidojuši rindu bija jau, pirms iecirkni paspējām atvērt.”

Valmieras novada vēlētāja Liāna: “Mēs esam ienācēji, esam gadu šeit un pirmo reizi arī balsojam par Valmieras pārstāvjiem. Mēs uz Valmieru liekam lielas cerības. Man ir svarīgi, ka es varu pateikt savu domu. Man ir svarīgi, lai izglītībai kaut kas tiek un arī uzņēmējdarbībai.”

Pēc vēlēšanām administratīvi teritoriālās reformas rezultātā Valmiera pēc iedzīvotāju skaita kļūs par otru lielāko novadu valstī. Tur iedzīvotāji pie vēlēšanu urnām atzīst – ir svētku sajūta.

Tikmēr pēc iedzīvotāju skaita lielākajā administratīvajā teritorijā Ogres novadā balsstiesīgie saka – vēlēšanu kārtība arī Covid-19 ierobežojumu laikā ir skaidra, ReTV Ziņām neslēpj, kādēļ devušies vēlēt jau pie pirmās izdevības.

“Ņemot vērā, ka nedēļas nogalē sola labu laiku, tad gribās ātrāk padarīt to, lai var doties savās dienas gaitās brīvdienās,” saka Ilze, Ogres novada vēlētāja. 

Pirmajā pašvaldību vēlēšanu dienā Ogres novadā ir nobalsojuši vairāk nekā 800 iedzīvotāju. Vai tas ir daudz vai maz – šoreiz ir grūti pateikt, jo pirmo reizi kārtība paredz, ka jebkurā apgabalā iedzīvotāji var atnākt un nobalsot.

Ogres kultūras centra iecirkņa vadītāja Ilga Eglīte: “Ir izveidots tiešsaistes reģistrs, kurā, noskenējot svītrkodu no pases vai ID kartes, uzreiz parādās cilvēka vārds, uzvārds. Un - vai šis ir viņa vēlēšanas apgabals, vai viņš jau nav nobalsojis.”

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa: “Visi, kas vēlējās nobalsot, to arī ir izdarījuši. Nav mums informācijas, ka būtu palicis kāds gribētājs nenobalsojis, ka varētu būt bažas, ka internets nav pieejams vai cita tehniska lieta.”

Kas ir svarīgi un ko jāņem vērā, nākot balsot? Pirmkārt, pase vai ID karte, maska un arī personīgā pildspalva.

Neapšaubāmi arī Covid-19 ierobežojumi ietekmējuši vēlēšanu gaitu. CVK atgādina – arī iedzīvotājiem, kuri atrodas Covid-19 pašizolācijā vai karantīnā, ir iespējā balsot. Var pieteikt vēlēšanu savā dzīvesvietā, tikai nepieciešams norādīt, ka ir šāda situācija.

Jāpiebilst, ka iepriekšēja balsošana atsāksies šo ceturtdien un piektdien. Pēdējā iespēja atdot savu balsi – vēlēšanu dienā 5. jūnijā.


Foto: FreePik