VARAM kontrolēs pašvaldībām aizdoto naudu

Ministru kabinets un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) apstiprinājusi viena miljona eiro aizdevuma piešķiršanu Dienvidkurzemes novada Grobiņas pilsētai ēkas pārbūvei, pielāgojot to vietvaras administrācijas vajadzībām. Lai gan pašvaldība vēl nezina, kādus pakalpojumus varēs saņemt šajā ēkā, VARAM skaidro, ka celtnes funkcijas nākotnē nav noteicošās aizdevuma piešķiršanai, bet gan energoefektivitāte un vides pieejamība jaunajā projektā. Aptaujātie grobiņnieki kritizē tik liela aizņēmuma ņemšanu šādam nolūkam.

Ēku Grobiņas vēsturiskajā centrā projektējis arhitekts, tā celta 1882. gadā. Šobrīd šeit atrodas Grobiņas Bāriņtiesa, pašvaldības policija, izglītības nodaļa un jauniešu interešu centrs. Jau 2016. gadā tika izstrādāts ēkas pārbūves projekts, bet līdz šim tam nevarēja piesaistīt finansējumu. Tomēr šonedēļ Ministru kabinets apstiprināja VARAM sagatavoto rīkojumu par atbalstītajiem pašvaldību investīciju projektiem valsts aizdevumu piešķiršanai Covid-19 izraisītās krīzes seku mazināšanai un novēršanai, kurā Grobiņa bija pieteikusi šī nama pielāgošanu pašvaldības pakalpojumu sniegšanai. “Plānotais aizņēmuma atmaksas laiks ir 15 gadi. Protams, ja tiks kaut kādā veidā turpināta vai veikta kāda jauna reforma, par ko šobrīd ministrijas pirmais priekšlikums ir izskanējis, ka tiek apvienots ar Liepājas pilsētu, protams, šīs te saistības būs arī liepājnieku rūpe,’’ saka Gints Ločmelis, Dienvidkurzemes novada domes pārstāvis.

“Jebkura investīcija pašvaldības īpašumā ir ar pievienotu vērtību, jo īpašumu pašvaldība izmantos savām funkcijām, tās var būt ļoti dažādas. Un šogad mums ir vajadzīgs izmantot ēku vienai funkcijai, bet varbūt pēc pieciem gadiem - neatkarīgi no reformas - šo funkciju ēkā var pamainīt. Taču mēs skatīsimies, kā iet arī ar naudas apguvi, jo mēdz būt situācijas, ka pašvaldībām dažādu iemeslu dēļ, citreiz arī sadārdzinājuma dēļ, ir situācija, ka atsakās no kādas ieceres. Tas nozīmē, ka nauda, kas bijusi rezervēta, atbrīvojas, un mēs varam to piedāvāt vēl kādai pašvaldībai,’’ skaidro Ilze Oša, valsts sekretāra vietnieci reģionālās attīstības jautājumos.

Projektā paredzēts, ka paplašinās jau esošo aktu zāli pirmajā stāvā, lai nākotnē varētu rīkot tajā ne tikai pasākumus ar ietilpību līdz 150 skatītājiem, bet arī domes sēdes un konferences. Tāpat tikšot veikti energoefektivitātes pasākumi un vides pielāgošanas risinājumi cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Tomēr, kādus pašvaldības pakalpojumus iedzīvotāji šeit varēs saņemt šobrīd, vēl nav zināms. Grobiņnieki pauž neizpratni par tik lielas summas aizņēmumu vienas ēkas pārbūvei. “Man liekas, ka tā jāsaglabā puslīdz tāda, kāda tā ir, un tā ir liela nauda, kuru varbūt var ieguldīt vajadzīgākās vietās,’’ skaidro Selga, Dienvidkurzemes novada iedzīvotāja.

Paredzēts, ka aizņēmums viena miljona eiro apmērā tiks izmaksāts divās daļās, proti, šogad 300 tūkstoši eiro, bet 2022. gadā - atlikušie 700 tūkstoši. Būvdarbus, iespējams, uzsāks jau oktobrī, un tie plānoti līdz nākamā gada nogalei. 


Foto: Freepik