Valsts prezidents: Krievija demonstrē nodomu atjaunot sabrukušo Padomju Savienību

Šorīt, 26. janvārī, Valsts prezidents Egils Levits nāca klajā ar paziņojumu par Krievijas agresiju, kurā viņš īpaši akcentē NATO piekto pantu, norāda, ka Krievija demonstrē nodomu atjaunot sabrukušo Padomju Savienību. Kā uztvert šādu paziņojumu no prezidenta? Kādi scenāriji gaidāmi tālāk?

Valsts prezidents Egils Levits nācis klajā ar paziņojumu par Krievijas agresijas draudiem pret Ukrainu un prasībām NATO. Viņš norāda - rietumu sabiedrotajiem Krievijas agresijas gadījumā ir jābūt vienotiem, sevišķi nosakot sankcijas. Latvijas Transatlantiskās organizācijas ģenerālsekretāre Sigita Struberga ReTV Ziņām saka - šajā paziņojumā prezidents netracina sabiedrību un aicina saglabāt mieru, lai gan nekas neliecina, ka iedzīvotājos valdītu satraukums. “Es pilnīgi piekrītu, ka situācija ir saspringta, mēs tiešām redzam tādu nozīmīgu eskalāciju. Arī šodien mēs atkal dzirdam paziņojumus par desantnieku jaunu pievilkšanu pie Ukrainas robežām, bet šobrīd nav nozīmīgu indikāciju, lai būtu brīdinājums palikt savās vietās,” saka Sigita Struberga, Latvijas Transatlantiskās organizācijas ģenerālsekretāre.

Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds ReTV Ziņām saka, ka prezidenta teiktais ir apliecinājums tam, ka situācija tomēr ir pietiekoši nopietna. Ja Krievija turpinās agresīvās izpausmes Ukrainas virzienā, jāatceras arī par Kremļa prasību izvest NATO bruņotos spēkus no 14 jaunajām NATO dalībvalstīm. “Ukrainā tā situācija ir kā glāze pustukša, kurā riski un eskalācija ir ļoti iespējami, dažādi scenāriji, kā Krievija var savu agresiju īstenot. Savukārt Latvijas un Baltijas gadījumā tā glāze ir puspilna, respektīvi, ka esam droši, jo Krievija nevarētu būt spējīga un negribētu mijiedarboties ar NATO,” norāda Andris Sprūds, Latvijas Ārpolitikas institūta direktors.

Līdzīgi uzskata arī Austrumeiropas politikas pētniecības centra pētnieks Mārcis Balodis. Viņš apgalvo, ka, ņemot vērā Krievijas rīcību un retoriku, Baltijas valstis modrību zaudēt nedrīkst, bet nevajag ļauties panikai. “Panika ir tas, ko Kremlis vēlas panākt, izmantojot ieroču žvadzināšanu gar robežām un skaļu retoriku, vēlas panākt emocionālu reakciju, ka miera labad ir vērts piekāpties.”

Ņemot vērā starptautisko situāciju, prezidents izteicis aicinājumu valdībai un Saeimai turpināt diskusijas par aizsardzības spēju stiprināšanu, īpašu uzmanību pievēršot nacionālās aizsardzības rūpniecības veicināšanai, kā arī stiprināt kiberdrošību, noturību pret hibrīdubrukumiem un vairot valsts enerģētisko neatkarību. Lai stiprinātu valsts aizsardzību, Levits ikvienu iedzīvotāju aicina pievienoties Zemessardzei. 


Foto: Mācības "Winter Shield 2021" Ādažu poligonā; seržants Ēriks Kukutis