Valsts policija: likumsargiem traucē darboties nepilnvērtīgais tiesiskais regulējums

Pagājušas jau trīs diennaktis, kopš Jēkabpils novadā nežēlīgi tika nogalināta sieviete. Joprojām turpinās par šo noziegumu aizdomās turētā Leona Rusiņa meklēšana. Valsts policijā tiks sākta dienesta pārbaude, lai vērtētu, vai policisti ir rīkojušies pietiekoši aktīvi un profesionāli periodā, kad varmāka ilgstoši vajāja savu upuri. No vīrieša agresijas cietuši arī nogalinātās sievietes kolēģi.

Saistībā ar slepkavību, kas aizvadītajā svētdienā notika Jēkabpils novadā, Valsts policijā tiks sākta dienesta pārbaude, lai konstatētu, vai likumsargi ir rīkojušies pietiekami profesionāli un atbilstoši normatīvajam regulējumam. Pirms slepkavības vīrietis bija sievieti ilgstoši vajājis un viņai draudējis, pret varmāku bijuši uzsākti 19 kriminālprocesi, tostarp 18 par nolēmuma par aizsardzību pret vardarbību nepildīšanu, bet maksimālais sods, kas viņam bijis piespriests, bija īslaicīga brīvības atņemšana. Valsts policijas vadība uzsver, ka likumsargiem traucē darboties nepilnvērtīgais tiesiskais regulējums. “Pirmā reakcija un pirmā sajūta ir, ka īsti sistēmiski nenostrādā šīs likuma normas. Šādu varmāku gadījumā, pat ja tie ir draudi izdarīt slepkavību, visur ir soda sankcija īslaicīga brīvības atņemšana no 15 dienām līdz trim mēnešiem, sabiedriskais darbs, naudas sods vai probācijas uzraudzība. Mēs pat nevaram šai apdraudētai personai iedarbināt tādus instrumentus kā personas speciālā aizsardzība saskaņā ar krimināllikuma 17. nodaļu. Tas ir tikai par smagiem un sevišķi smagiem noziegumiem piemērojams. Mēs būtu utopiski, ja varētu pateikt, ka pie katra šī gadījuma varam ikdienā nolikt policistu blakus. Diemžēl nevaram,” saka Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

Vīrietim piemērotie naudas sodi, aizliegumi un arī īslaicīgā brīvības atņemšana uz 25 dienām neatturēja varmāku no agresijas, kura izpaudusies ne tikai pret bijušo dzīvesbiedri, bet arī pret viņas kolēģiem. To apliecina arī viņas darbavietā – Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC). “Esam šokā par notikušo traģēdiju, izsakām visdziļāko līdzjūtību kolēģes tuviniekiem. Pēdējo sešu mēnešu laikā SPKC tika saņemti neskaitāmi rupji zvani, īsziņas un e-pasti ar dažādiem draudiem no konkrētas personas (reizēm dienā sasniedzot pat 1000 zvanus). Tā visa rezultātā tika traucēts normāls SPKC darbs, tādēļ esam atkārtoti vērsušies Valsts policijā ar iesniegumiem par konkrēto personu un iestādes darbības traucēšanu un lūgumu rast risinājumu šai situācijai,” saka Ilze Arāja, SPKC pārstāve.

Valsts policijā sola pārskatīt esošā tiesiskā regulējuma efektivitāti un pēc tam rosināt priekšlikumus par nepieciešamajiem likuma grozījumiem, lai vardarbības un vajāšanas upuri tiktu labāk aizsargāti. Vienlaikus policija turpina meklēt par slepkavību aizdomās turamo Leonu Rusiņu. Vīrieša automašīna ir atrasta mežā pie Aiviekstes upes, spēkratā ir atrasti vairāki telefoni un priekšapmaksas kartes. Viena no versijām ir, ka vīrietis izdarījis pašnāvību, bet cita – ka viņš kaut kur slēpjas. Valsts policijā uzsver, ka vīrietim ir manāmas maniakālas pazīmes, tāpēc, ja kādam ir informācija par Rusiņa atrašanās vietu, nekādā gadījumā neveikt aizturēšanas pasākumus pašiem, bet nekavējoties ziņot policijai, zvanot uz tālruņa numuru 110.