Valmieras minerālūdens – dinozauru laika liecinieks

Valmierā ir kāda savā ziņā unikāla dabas bagātība, kuru glabā zemes dzīles. Tas ir Valmieras minerālūdens. Jau vēsturiski tas ir izslavēts par savām ārstnieciskajām un dziednieciskajām īpašībām. Pirms 95 gadiem eksperti, kuri vērtēja Valmieras minerālūdens sastāvu, atzina, ka mērījumi apliecina, ka tas ir viens no sāļiem bagātākajiem pasaulē un ir līdzvērtīgs Kaukāza minerālūdeņiem.

Pudelēs gan Valmieras minerālūdeni  pilda nevis Valmierā, bet Naukšēnos.   „Šo ūdeni ir dzēruši arī dinozauri,” ar humoru savu stāstījumu par Valmieras minerālūdens vēsturi sāk SIA „Naukšēni” pārtikas tehnoloģe Sandra Ozola,  kura  ir daudz interesējusies par tā vēsturi. „Tad, kad sākās ledus laikmets, visi šie vērtīgie minerālūdeņi tika ieskaloti dziļi zemē, bet Valmieras minerālūdens netika ieskalots, jo, zemes tektoniskām struktūrām bīdoties,  izveidojas tāda kā kabata, kur šis ūdens  paslēpjas, ledus ūdeņi to zemē neieskalo. Urbums ir gandrīz 100 gadus sens, no kura šo ūdeni ņemam, precīzāk – 95 gadus sens. Ūdeni atrod 1928. gadā, kad akciju sabiedrība „Bekona eksports” Valmierā ceļ savus ražošanas cehus, un ražošanas vajadzībām ir vajadzīga aka.”

Atklājot šo ūdeni, ar īpašo sastāvu tiek veikts urbums 238 metru dziļumā, tiek veikta ūdens izpēte. Atklājas, ka tas nav gluži parasts ūdens. „Valmieras minerālūdens ir unikāls ar savu sastāvu, īpašo garšu, pie ļoti lielām slodzēm tas atjauno sāļu līmeni organismā, ir kalcija un magnija avots. Ūdens ir kristālskaidrs, atspirdzinošs,  un valmierieši uzreiz to nosauc par Kristālskaidro minerālūdeni. 1929. gadā, kad to sāk pildīt pudelēs, valmierieši liek virsū etiķeti un raksta – „Labākais  galda ūdens ir kristālskaidrais Valmieras dabiskais minerālūdens”.”

1960. gadā Valmieras minerālūdeni sāk pildīt pudelēs Cēsu alus darītavā. Tā kā Naukšēnos ir alusdarītavas filiāle, tad ūdens pildīšana sākas tur, ūdeni ikdienu no Valmieras vedot.  Tolaik, kad urbums vēl ir Valmieras gaļas kombināta teritorijā, šo ūdeni mēdz dēvēt arī par cūkūdeni, taču šodien tam ar bijušā gaļas kombināta teritoriju nav nekādas saistības. Urbums ir noslēgtā teritorijā,  netālu no Valmieras tehnikuma, ir SIA „Valmieras ūdens” īpašums. Ar to iepazīstina uzņēmuma sabiedrisko attiecību speciāliste Ingrīda Upīte. „Valmieras minerālūdens sākums, kā jau nostāsti liecina, tiešām ir bijušā Valmieras gaļas kombināta teritorijā, kur bija eksporta kautuve. Tagad vienīgā vieta, kur ir pieejams Valmieras minerālūdens, tas ir šeit, Jaunvāles ielā.”

Ingrīda Upīte atslēdz neliela namiņa durvis, kur tad arī tiek iegūts Valmieras minerālūdens, nogaršojot, tas ir izteikti sāļš.  „No 260 metru dziļuma nāk augšā,  tas resurss ir neizsmeļams. Tas, ko mēs šobrīd sadarbības ceļā dodam Naukšēniem, tas ir tikai maza daļa, kā mēs smejam, šis ir kā neapstrādāts dimants, kuram mēs vēl īsti neesam atraduši pielietojumu. Ceram uz inovatīvām idejām, kā mēs varētu šo te Valmieras minerālūdens vērtību pārvērst ikdienā lietojamā produktā. Savulaik to izmantoja arī pirtīs, vannās, dažāda veida SPA procedūrās. Minerālūdenim ir veikta izpēte un ir apliecinātas tā ārstnieciskās īpašības, kas palīdz gremošanas sistēmas uzlabošanai. Arī ādas problēmām savulaik Līču sanatorijā pēc Otrā pasaules kara tika šīs minerālūdens vannas piedāvātas. Šis ir vārāmās sāls kategorijas minerālūdens, kuru tādā veidā varētu izmantot un tas nāktu par labu cilvēkiem, bet „Valmieras ūdens” nav tā institūcija, kurai ar to vajadzētu nodarboties, bet mēs esam atvērti sadarbības piedāvājumiem.”

Akcentēt šo novada zemes dzīļu bagātību iecerēts arī tradicionālajos Brūža svētkos, kas Naukšēnos būs septembrī. Var teikt, ka šobrīd ir arī jauna lappuse Valmieras minerālūdens vēsturē, jo tas tagad ieguvis  zīmolu, kas apliecina piederību Valmieras novadam.