Valmieras jaunieši izstrādā satelītu bundžas izmērā

Astoņas skolēnu komandas pēdējo pusgadu savu brīvo laiku pavadījušas veidojot satelītu bundžas izmērā. Tagad zināmi arī uzvarētāji šajās sacensībās. ReTV kolēģi viesojās pie Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas skolēniem, kuri šobrīd intensīvi gatavojas starptautisko sacensību finālam.

Vairums skolēni bauda vasaras brīvlaiku, taču šie pieci jaunieši gandrīz katru dienu joprojām pavada skolā – programmēšanas un datorikas laboratorijā. Komanda “RoboQuick” šeit uzlabo savu satelītu, lai pēc desmit dienām dotos pārstāvēt mūsu valsti starptautiskās Eiropas kosmosa aģentūras sacensībās Itālijā.  

Nokļūšana finālā, arī gatavošanās tam, komandai ir intensīvs process, jo jāstrādā arī ar satelīta izšaušanas un datu ievākšanas risinājumiem. Gan iepriekš mēģinājumos, gan jūnija izskaņā Itālijā šis satelīts lidos kilometra augstumā. Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas programmēšanas un datorikas skolotāja Inta Grabe: “Tagad ir vēl trakāks ieskrējiens, jo līdz 10. jūnijam mums ir angļu valodā un drusku citā struktūrā jāpārraksta viss dokuments – kādus datus esam ieguvuši, kā to projektu veidojām.”

“RoboQuick” komandas dalībnieks Rolands Breiža stāsta: “Antena mums ir pilnīgi paštaisīta, varbūt brīžiem izskatās, ka turas diezgan interesantā veidā, taču ir diezgan stingra. Paši visu nopirkām, izmērījām, salikām pareizos attālumus. Piemēram, savienojumi ir 3D printēti.”

Komanda šīs atlikušās dienas ne tikai, kā mēdz teikt, saliek punktus uz “i”. Ir arī pāris apjomīgāki uzdevumi, piemēram, uztaisīt trešo antenas versiju – nedaudz mazāku, tā, lai ērti varētu pārvest lidmašīnā. Sacensību organizatori Latvijā, Kosmosa izziņas centrs par šo projektu izsakās atzinīgi. “Vai tā ir priekšrocība, ka Eiropas kosmosa aģentūra ir tevi atzinusi par gana kvalitatīvu, lai piedalītos sacensībās, savu satelītu likt iekšā raķetē un šaut augšā? Tas paver tiešām plašu gan paziņu loku, gan, kur tālāk doties, protams, ļoti nopietns ieraksts CV, lai dotos uz universitāti vai starptautiskām mācībām,” saka Jānis Urtāns, Kosmosa izziņas centra izglītības programmas vadītājs.

Vairāki komandas dalībnieki neilgi pirms izlidošanas absolvē 12. klasi un atzīst, ka pēc tam uzsāks studijas, piemēram, matemātikā, programmēšanā. Par to, kuru vietu starp vēl 23 valstu komandām iegūs Latvijas, zināsim vien septembrī.