Valmierā uzsāks bruņumašīnu ražošanu

Šodien Valmieras industriālā parka teritorijā atklāta Somijas uzņēmuma PATRIA grupas uzņēmuma “Defence Partnership Latvia” militārās tehnikas ražotne. Bruņumašīnu ražotne Valmierā ir pirmā un pagaidām vienīgā Baltijā. Ar šo notikumu tiek uzsākta pilna cikla 6x6 bruņumašīnu ražošana Latvijā. 

Noslēdzot līgumu ar PATRIA pirms trīs gadiem, Aizsardzības ministrija pasūtīja vairāk nekā 200 PATRIA 6x6 bruņumašīnu piegādei līdz 2029. gadam. Pirmie bruņutransportieri tika piegādāti jau tajā pašā 2021. gadā. Lai izpildītu ministrijas prasības par apgādes drošību, uzņēmums nolēma šo bruņumašīnu ražošanu pārcelt uz Latviju. Ar ražotnes atklāšanu tiks uzsākta pilna cikla ražošana. Ministru prezidente Evika Siliņa: “Jaunās bruņumašīnas un to aprīkojums ļaus mūsu karavīriem labāk darboties gan ar augsta līmeņa tehnoloģijām, gan mācībās, gan arī uzturēt augstu gatavību dažādos drošības situācijas attīstības scenārijos. Nacionālās drošības interesēs ir noturīgas aizsardzības, industriālās un tehnoloģiskās bāzes attīstīšana, piegāžu drošība, kā arī efektīvas stratēģiskās partnerības nodrošināšana arī turpmāk.”

Somijas premjerministrs Peteri Orpo: “Attiecības starp Somiju un Latviju tagad ir dziļākas un stiprākas kā jebkad iepriekš. Kopš Somija iestājas NATO mēs esam kļuvuši par vēl ciešākiem sabiedrotājiem, partneriem un draugiem un tas ir ārkārtīgi svarīgi.”

Valmieras ražotnē notiek bruņutransportieru sakomplektēšana. Lielākā daļa PATRIA metāla daļu tiek ražotas Latvijā. Savukārt citas detaļas, piemēram, dzinēji, riteņi un cits aprīkojums, tiek pirkti tirgū un netiek ražoti īpaši PATRIA vajadzībām. 

Vienā maiņā rūpnīcas jauda ir 80 bruņutransportieri gadā, bet vispirms rūpnīca izpildīs tikai Latvijas Nacionālo bruņoto spēku pasūtījumu, kas ir 30 bruņutransportieri gadā. Taču iespējamā kapacitāte, strādājot divās maiņās, ir pat 160 bruņutransportieri gadā. SIA “Defence Partnership Latvia” un “Patria Latvia” valdes priekšsēdētājs Uģis Romanovs: “Mēs savu uzņēmumu attīstām atbilstoši šī brīža Latvijas pasūtījumam. Tas nozīmē, ka mūsu kompānija ir kompakta un precīzi tik liela, lai nodrošinātu Latvijas pasūtījumu.”

Šogad plānots saražot 25 “Patria 6x6” bruņutransportierus. Lai arī ražotnes galvenā ēka ir pabeigta un darbs tajā nupat sāksies, vēl plānots arī būvēt baseinu, kurā pārbaudīt uzbūvēto bruņumašīnu spējas ūdenī. Tāpat plānots tās izmēģināt arī bezceļu un normālos ceļa apstākļos. Romanovs: “Šobrīd mums ir 19 mehāniķi un speciālisti, administratīvais personāls – seši. Šobrīd jau rekrutējam, vajadzēs vismaz piecus speciālistus.”

Kopā ražotnē strādās ap 40 darbinieku, lai īstenotu Latvijas pasūtījumu. Nākotnē ražotni plānots paplašināt, pieņemot pasūtījumus arī no citām valstīm.

Ražotnes izveidē investēti aptuveni 10 miljoni eiro, kas ir gan Valmieras pašvaldības, gan “Defence Partnership Latvia” ieguldījums.