Valmierā restaurē senāko krusta pakšu tehnikā celto koka būvi Latvijā

Pirms gada, laikā, kad Valmieras vēsturiskajā centrā notika pārbūves darbi, atklājās, ka viena no ēkām ir senākā krusta pakšu tehnikā celtā koka būve Latvijā. Būvdarbi bija jāpārtrauc, lai par šo 18. gadsimta vēstures liecību veiktu izpēti. Kas ar ēku notiek šobrīd?

Izpēte ēkai, kuru vietējie sauc par veco aptieku, ir noslēgusies. Nesen Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde ir ļāvusi būvdarbus turpināt. Tagad darbs rit pilnā sparā, taču ar nosacījumu – maksimāli atklātās vēsturiskās liecības mēģināt saglabāt. “Pa šo laiku mēs vairāk esam akcentu vērsuši uz jauno ēkas daļu. Vecajā ēkas daļā esam pēc darba atsākšanas atļaujas saņemšanas atjaunojuši pilnībā demontēto ēkas daļu,” saka Raimonds Kuncevičs, SIA “RKCFRenesans” valdes loceklis.

Vecās aptiekas ēka Valmieras kulturvēsturiskajā centrā ir īpaša ar to, ka celta guļbūves tehnikā krusta pakšos ar guļbaļķu zelmiņiem, zem spārenīcas izvirzītiem dziedru galiem. “Būtībā sastāv no daudziem maziem kambarīšiem, ka mājai var apiet apkārt. Pa vidu atrodas manteļskurstenis, kuru no ārpuses nav iespējams redzēt, jo tas tiek celts reizē ar māju, būtībā tiek aizslēgts ar ārsienām,” skaidro Liene Rokpelna, Valmieras muzeja vēstures nodaļas vadītāja.

Valmieras pilsētas pašvaldības būvinženieris Kaspars Kalniņš: “Vērtīgākais, ko mums būs izdevies saglābt, ir uz tirgus pusi. Būs oriģinālā baļķu siena, ar oriģinālo krāsojumu, ko atjaunosim. Tas, kas ir uz Gaujas pusi, no 18. gadsimta mums izdevās pilnībā saglabāt dēļu fasādi. Tagad dēļi tiek attīrīti, būs atlikti atpakaļ.”

Atjaunota ir ne tikai vecās aptiekas piebūve un sākta apakšējo vainagu protezēšana un aizvietošana. “Būs apkalumi, logi, kurus tagad mēs nevarēsim objektā parādīt, jo tie restaurējās darbnīcās. Vēsturiskie baļķi un dēļi ir noņemti un tiek tīrīti nost, noņemti vecie krāsojumi. Būs redzami pēc mēneša, pusotra,” pauž Raimonds Kuncevičs.

Uz vēsturiskajām drupām uzcelta arī Valmieras pils kultūrvides centra stiklotā jaunbūve. Valmieras muzejā stāsta – tā tiks savienota ar pārējām ēkām, tostarp veco aptieku, izveidojot telpas ekspozīcijai. “Abas ēkas tiks savienotas ne tikai emocionāli, bet arī fiziski. Tās noklās Valmieras vēstures jautājumus, sākot no pilsētas veidošanās 13. gadsimtā, aizvedīs mūs līdz pat 18. gadsimta sākumam, vidum, kad pilsētā jau valda Krievijas impērijas vara. Tieši vecās aptiekas ēku kompleksā, tur būs izveidotas divas tēmas – pilsēta, pilsētnieki un garīgā dzīve. Savukārt jaunajā apjomā, kas ir šis stikla apjoms, tiks izvietotas tēmas, kas stāstīs par Hanzu,” stāsta Liene Rokpelna.

Būvdarbi Valmieras kulturvēsturiskajā centrā noslēgsies novembrī, bet decembrī durvis apmeklētājiem varētu vērt arī šis ekspozīcijas komplekss.