Vairāk nekā pusē Latgales nav pašvaldību policijas

Viļakas novads - neliela pašvaldība, kas pēc trīs mēnešiem beigs eksistēt. Austrumu pierobežā, neskaitot Krāslavas novadu, tā ir vienīgā, kur kārtību palīdz uzraudzīt pašvaldības policists.

Viļakas novada pašvaldības policijas priekšnieks Vitālijs Vilciņš saka: “Kad no sociālās mājas ir kāds cilvēks aizgājis, tad jāiesaista arī viņi meklēšanā. Kāda zādzība tiek atklāta, un tad jāizsauc Valsts policija, lai to noformētu.”

Lai gan ar trafarēto auto, individuālo jeb pie apģērba piespraužamo kameru un vēl 14 videonovērošanas kamerām Viļakas novada pašvaldības policijā strādā tikai viens policists. Viens šāds pašvaldības algots kārtībsargs Valsts policijai lielu atslogu nerada.

Valsts policijas (VP) Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Lauris Arājs saka: “Mēs absolūti atbalstām to domu, ka pašvaldības policijām būtu jābūt izveidotām pēc saprotamiem un visiem pieņemamiem kritērijiem, un adekvātā izmērā. Proti, lai nodrošinātu visus viņiem uzliktos pienākumus. Ja ir pašvaldības policija, kurā ir tikai viens vai divi cilvēki, jūs saprotat - tā īsti nav pašvaldības policija.”

Pašvaldības policijas galvenais uzdevums ir sabiedriskās kārtības uzraudzīšana. 2014. gadā teju 30 kārtībsargu lielu pašvaldības policiju likvidēja septītajā lielākajā Latvijas pilsētā - Rēzeknē. Pašvaldībā gan uzskata, ka pietiek ar četriem administratīvajiem inspektoriem.

Rēzeknes Administratīvās inspekcijas vadītājs Pāvels Savickis pauž: “Pilsētā tendence ir laba, noziegumiem samazinoties. Mums VP labi strādā. Un, uz priekšu skatoties, ja tomēr pašvaldības policija tiks izveidota, es šaubos, ka mēs uzlabosim tādus rezultātus.”

“Ja mēs skatāmies to slodzi, ko citās pašvaldībās noņem pašvaldības policija, tostarp saistībā ar, godīgi pateikšu, visiem dzērājiem, kuru jānogādā uz atskurbtuvēm, tad Rēzeknē tādu bija ļoti tuvu tūkstotim gadā. Padomājiet, cik tas atņem laika?” saka Lauris Arājs, VP Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks.

VP uzsver, ka pašvaldības policijas likvidēšana Rēzeknē bija, kā tika pausts, “liela kļūda”. Kamēr Rēzeknē par pašvaldības policijas atjaunošanu solās domāt pēc vēlēšanām, vai, kad stāsies spēkā jaunais likums, Ludzā to jau dara. Tur pašvaldības policiju likvidēja pirms 12 gadiem.

Administratīvi teritoriālajai reformai jūlijā stājoties spēkā, Latgalē paliks septiņas novadu un divas valstpilsētu pašvaldības. Topošais likums paredz, ka jaunajām vietvarām pašvaldības policijas būs jāveido obligāti, un tas jāizdara līdz 2024.gadam.