Vai zināt, kuras ir agrākās ogas dārzā?

Sausserži ir visagrākās ogas dārzā – tās ienākas jau jūnija sākumā. Pēteris Dreimanis sausseržu krūmus sāka audzēt pirms četriem gadiem. Šobrīd tie aizņem jau 4,3 hektārus. Kā stāsta saimnieks, galvenais uzdevums ir izlemt - audzēt pašu patēriņam vai pārstrādei un tirdzniecībai, jo no tā ir atkarīga audzēšana un stādīšana. “Sausserdis ir ne pārāk prasīgs pret augsni. Der arī nedaudz skābākas augsnes. Ja var kādu substrātu palikt apakšā, tad pavisam labi. Galvenais būtu ievērot to, ka jāstāda vismaz vairākas šķirnes kopā, jo sausserdis ir svešapputes augs, līdz ar to, ja iestāda tikai viens krūmu vai divus vienādus, raža varētu būt ne tas, kas gaidīts.”

Krūms sāk ražot agrā jaunībā. Tā ražīgums, protams, atkarīgs no mēslošanas. Kā vairumam dārza augu, sausseržiem var dot komplekso pavasara mēslojumu, savukārt otro reizi augs jāpabaro jūlijā, lai būtu bagātīgāka nākamā gada raža. “Tāpat arī mulčēšana, lai būtu vieglāk, jo sausserdim sakne ir diezgan augsta. Rušināšana, apkarojot nezāles, ir ne pārāk vēlama. Otrs izaicinājums - arvien karstākas vasaras un sausums.”

Krūmi nekā īpaši nav jāieziemo. To izcelsmes vietas ir Kamčatka, Sibīrija, Altajs, līdz ar to augiem nav problēmu izturēt pat - 40 grādu lielu salu. Tie spēj uzziedēt pat - astoņos grādos. “Mums apstākļi, es domāju, Latvijā, ja izvēlās +/- Polijas, Kanādas, Krievijas šķirnes, klimatiskie apstākļi ir samērā piemēroti. Protams, ir noteikumi, kurus vēlams ievērot. Tāpat arī iesākumā jācīnās ar visām nezālēm, bet kopumā arī tās pavasara salnas neskādē tik daudz, kā citām kultūrām kā krūmmellenēm. Garlaicīgi nav.”

Viens no lielākajiem izaicinājumiem, ko min Pēteris - oga ir samērā mazpazīstama, tāpēc lielākiem apjomiem pārdošana ir visai sarežģīta. “Klienti un pārstrādātāji ir jāiepazīstina ar šo ogu. Līdzīgi kā krūmmellenei, arī tā ogas cena nav pati lētākā, līdz ar to būtu ļoti lēta izejviela, ko varētu iejaukt, teiksim, gandrīz jebkurā produktā. Tas gala produkts rezultātā sanāk ne tas lētākais.”

Ogas ir bagātas ar C vitamīnu un ir atzīstams līdzeklis veselības atgūšanai saaukstēšanās gadījumā. Tās aktivizē vielmaiņu un arī uzlabo asinsvadu sieniņu caurlaidību. “Pārsvarā lasām ar rokām. Lielākās platības, lielās ražas vācam ar speciālu kombainu - līdzīgi kā upenes -, bet tās visas tad aiziet pārstrādei.”

Arī slimības tādas pašas, kas citiem ogulājiem, piemēram, laputis. Saimnieks piebilst - sausseržu krūmam īpaši nav nepieciešams pievērst lielu uzmanību. 


Foto: Freepik