Vai viltus ziņu lapu var izveidot jebkurš, pētīs raidījums "Ceturtā vara"

Cik sarežģīti ir izveidot mājaslapu, kas atgādina reāli eksistējošu interneta portālu? Vai lapas saturam jābūt īstam vai "klikšķu krāšanai" pietiks ar skandaloziem virsrakstiem? ReTV raidījums "Ceturtā vara" otrajā sezonā veiks eksperimentu un izveidos viltus ziņu lapu, kurā liks kādam Latvijā zināmam cilvēkam darīt to, ko viņš patiesībā nekad nav darījis. Pirmais raidījums jau šovakar 21.25 kanālā ReTV.

Raidījuma "Ceturtā vara" vadītājs Toms Bergs pierādīs, cik vienkārši ir izveidot mājaslapu, turklāt izdarīs to pilnīgi anonīmi. Bet vai ar lapas uzturēšanu veiksies tik pat labi? Vai izdosies no viltus ziņu lapas nopelnīt ar izvietotajām reklāmām, skatītāji uzzinās jau pirmajā epizodē.

Dziļviltojums jeb deep fake ir safabricējums, kura pamatā ir sistēma, kas, analizējot fotoattēlu un video, spēj patstāvīgi atdarināt cilvēku sejas un pat balsi. Jauniešu vidū populāras ir deep fake mobilās lietotnes, kurās tās lietotājs var izskatīties pēc jebkuras popzvaigznes. Šādas lietotnes pārsvarā gan tiek izmantotas izklaides nolūkos, bet ne tikai. Raidījuma vadītājs pats radīs dziļviltojuma video, kurā kāda Latvijā sabiedrībā zināma persona darīs to, ko dzīvē nekad nav darījusi. Izklausās biedējoši, vai ne?

Lai noskaidrotu, kurā brīdī lapā publicētais saturs kļūst kaitniecisks, cik daudz iespējams uzzināt par lapas veidotāju, kā pārliecināties, vai ziņa ir patiesa un avoti uzticami, skaidros eksperti un faktu pārbaudītāji.

Raidījuma "Ceturtā vara" jaunā, otrā sezona otrdienās, plkst. 21.25 kanālā ReTV. Šajā sezonā būs izaicinoši un riskanti eksperimenti, kuri palīdzēs ikvienam atpazīt viltus ziņas, izvērtēt avotu uzticamību, kā arī saprast, kas jāzina, pirms dalies ar ziņu sava profila sekotājiem.

Projektu līdzfinansē NEPLP no sabiedriskā pasūtījuma līdzekļiem
#NEPLP2021