Vai turmāk skolniecēm skolās būs bezmaksas higiēnas preces?

Vienu mēnesi Aizkraukles un Balvu novada izglītības iestādēs pilotprojektā tika nodrošinātas bezmaksas higiēnas preces meitenēm. Šodien prezentēti pilotprojekta rezultāti. Kā norāda Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkla valdes priekšsēdētāja Inete Ielīte, saņemtas daudz pozītīvas atsauksmes gan no skolām, kur nebija pieejamas higiēnas preces, gan arī no meitenēm, kurām iepriekš nācās iet lūgt tās kādam pieaugušajam. 

ReTV Ziņās jau stāstījām, ka valstī tiek virzīta iniciatīva bezmaksas higiēnas preces ieviest visās Latvijas skolās, pilotprojekta mērķis bija noskaidrot, kāds varētu būt aptuvenais nepieciešamo produktu daudzums un izmaksas. Pēc pašu iniciatīvas šādu projektu īstenoja arī Rīgas Valsts 3. ģimnāzija, Jūrmalas pašvaldība un arī Skrīveru vidusskola. Ielīte: “Vienalga, vai tā bija speciālā pamatskola, visur meitenēm ar īpašām vajadzībām tika nodrošināts paketes. No pamatskolas līdz vidusskolai visur bija pozitīvās sirsniņas, labās atsauksmes, ka viņas jūtas ļoti labi un nevar iedomāties, kā tas varētu būt, ka, piemēram, skolās varētu turpmāk nebūt šo pakešu.”

Pētījumi liecina, ka 15% meiteņu jeb viena no sešām meitenēm ir kavējusi skolu, jo nav varējusi iegādāties higiēnas preces ģimenes finansiālo apstākļu dēļ. 

Labklājības ministrija rudenī varētu valdības prioritātēm virzīt higiēnas preču nodrošināšanu skolniecēm. Inete Ielīte pauž, ka arī rīt Nevienlīdzības mazināšanas apakškomisijā tiks runāts par pilotprojektu un tā secinājumiem. Ielīte: “Manuprāt, jau svarīgākais ir tas, ko pašas meitenes domā, ko domā skola, administrācija, māsas un pašvaldība, politiķi. Man lielākais uztraukums ir tas, ka mums Latvijā joprojām visur nav viss vienādi pieejams cilvēkiem. Man negribētos, lai meitenes, tāpēc, ka viņas dzīvo kādā no pašvaldībām, kurai nav pietiekama rocības, ka viņai nebūtu šo preču. Tāpēc šī valsts iniciatīva ir būtiska. Un, protams, tā ir būtiska nākamā gada budžetā, un es gribētu, lai tā ir no nākamā gada janvāra.”

Pilotprojekta laikā arī secināts, ka īpaši jaunākām meitenēm nav zināšanu par higiēnas preču dažādību, to pielietojumu vai fizioloģiskajiem procesiem. Tāpēc jādomā arī par meiteņu izglītīšanu par savu ķermeni un kā par to rūpēties. Foto: Unsplash; ilustratīvs