Vai pa Rīgas ielu Cēsīs turpmāk varēs doties tikai kājām?

Ja ierasts, ka pa Cēsu vecpilsētas galveno ielu – Rīgas ielu – ar automašīnām un citiem motorizētiem transprtlīdzekļiem varēja braukt katru dienu, tad tagad vasaras sezonā tas būs ierobežoti nedēļas nogalēs, kad noteiktā laikā iela būs atvērta tikai gājējiem un velobraucējiem. Kāds tam iemesls un kā to vērtē iedzīvotāji un uz ielas esošo veikaliņu un kafejnīcu īpašnieki?

Jau otro gadu Cēsu pašvaldība Rīgas ielā jeb vecpilsētas teritorijā īsteno iniciatīvu “Vasaras iela”. Tās laikā brīvdienās no sestdienas pulksten trijiem pēcpusdienā līdz svētdienas pulksten sešiem vakarā pa ielu drīkst pārvietoties vien gājēji un velosipēdisti. Tādā veidā pašvaldība uz to brīdi samazina caurbraucošo autotransporta plūsmu, dodot iespēju cilvēkiem droši atpūsties, izmantot vecpilsētas dotās iespējas un notikt arī dažādiem pasākumiem. ReTV uzrunātie iedzīvotāji iniciatīvu vērtē pozitīvi.

Savukārt, dodoties noskaidrot, kā “Vasaras iela” ietekmēs uzņēmējdarbību, veikaliņu un kafejnīcu īpašnieki pauž bažas. “Tieši tādus veikaliņus kā šis cilvēki neapmeklē, ja iela slēgta. Viņi varbūt sēž kafejnīcās un ar bērniem izklaidējas, bet uz šādiem veikaliņiem neatnāk. Līdz ko, ja transports ir slēgts, tad arī apgrozījuma praktiski nav,” saka veikala “Pie Karlīnes” īpašniece Sigeta Briede.

Taču vienā no kafejnīcām atklāj, ka arī tur laikā, kad transportlīdzekļiem iela slēgta, klientu skaits samazinās. “ Mēs, pat jāsaka, kad pagājušajā nedēļā sākās šī “Vasaras ielas” sezona, taisījām bildes – iela ir tukša. Te nav ne mašīnu, ne cilvēku. Vispār nekas nav. Mēs piedalījāmies Bērnu dienas ietvaros ar savu smilšu kasti, kur cepa smilšu kūkas. Vienīgā aktivitāte arī bija pie tās smilšu kastes. Ļoti neliela daļa ir tie, kas ienāks un kaut ko pie mums arī nopirks,” saka kafejnīcas “Vinetas un Allas kārumlāde” līdzīpašniece Vineta Žamoidika.

Pagājušajā gadā jeb iniciatīvas pirmajā gadā pašvaldība arī veica izpēti un izveidoja aptauju iedzīvotājiem un uzņēmējiem. Arī tajā bijusi līdzīga attieksme – vairākums iedzīvotāju ideju atbalsta, bet uzņēmēji vairāk pauduši neapmierinātību klientu sarukuma dēļ. Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Markova: “Šajā gadā, balstoties uz iepriekšējā gada rezultātiem, tomēr esam nonākuši pie kompromisa. Ielas režīms tāpēc darbojas no sestdienas pulksten trijiem, kad veikalus slēdz ciet, bet kafejnīcās sākas aktivitāte ar pēcpusdienu apmeklētājiem. Es arī gribētu aicināt ikvienu cēsnieku atbalstīt mūsu uzņēmējus un doties pēcpusdienā, vakarpusē uz vecpilsētu un baudīt tās šarmu.”

Vietēji uzņēmēji gan arī stāsta, ka klientu plūsmu ietekmē netikai brīvdienās noteiktie ierobežojumi automašīnām, bet arī ieviestās izmaiņas Piebalgas un Vaļņu ielas krustojumā. No Piebalgas ielas vairs nevar braukt taisni pāri krustojumam, lai nonāktu uz Rīgas ielas. Pašvaldībā norāda, šāds lēmums pieņemts, jo iela ir kļuvusi nevis par galamērķi, bet caurbrauktuvi. Suija-Markova: “Lai ierobežotu tieši caurbraukšanas funkciju, Satiksmes komisija ilgi meklāja dažādas risinājumus. Pagājušajā gadā tika tāds kardināls risinājums pieņemts, aiztaisot iespējas nogriezties pa labi Līvu laukumā, bet tas radīja problēmas tiem iedzīvotājiem, kuri dzīvo vecpilsētas lejas galā. Līdz ar to tur tiešām ir apgrūtinātas iespējas izbraukt no vecpilsētas. Pašreizējā brīdī esam atgriezušies pie cēloņa, kur veidojas tranzīts jeb šī caurbraukšana, un tas ir minētais krustojums.”

Pašvaldībā stāsta, sabalansēt gan gājēju, gan transportlīdzekļu vadītāju intereses ir sarežģītākais izaicinājums. Taču Inese Suija-Markova norāda, netālu no Rīgas ielas netrūkst vietu, kur novietot auto, lai tālāk pa vecpislētu dotos kājām. Vasaras laikā plānots pakāpeniski ielu papildināt arī ar dažādiem labiekārtojuma elementiem un augiem, lai vecpilsētas skatu padarītu vēl tīkamāku.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".
#SIF_MAF2024