Vai Latvijā zog suņus?

Šobrīd par dižciltīgā labradora šķirnes suni Gačo madoniešu Jolantas un Jura ģimenei atgādina vien telefonā uzņemtais video un fotogrāfijas. Kopš otrā marta suns no privātmājas pagalma Madonā ir pazudis bez vēsts. Lai arī saimnieki pieļauj domu, ka Gačo netīšām aizklīdis, nav izslēgta arī nozagšana. Kā pamats aizdomām – suns ir tik zīmīgs un acīmredzami dižciltīgs, ka ikviens, ja šāds suns pieklīstu, apzinātos, ka tas nav klaiņojošs suns, un ziņotu. 

Veterinārārsts Kaspars Udrass, kura praksē reģistrēts ir arī Gačo, teic, ka parasti šādos gadījumos gribas domāt pozitīvi, cerot, ka sunītis vienkārši aizdevies savās gaitās un nespēj vairs atrast atpakaļceļu. “Biežāk tomēr tie dzīvnieciņi, kas pazūd, aizspēlējas ar citiem suņiem vai kaķiem, aizskrien kādai stirnai pakaļ, nomaldās un neprot atrast mājupceļu, taču neapšaubāmi ir zināmi gadījumi, kad dzīvniekus nozog,” apstiprina Kaspars. Lai mazinātu šādus gadījumus, dakteris Udrass akcentē čipošanas nozīmīgumu. Mazā, rīsu grauda lieluma iekārtā, kuru ievada dzīvniekam zem ādas, ir ieprogrammēts unikāls, neatkārtojams koda numurs, kas kalpo kā dzīvnieka mūžīgais personas kods, jo to nevar nodzēst, viltot, pārprogrammēt vai kā citādi izmainīt. Dzīvnieka mikročipu unikālo kodu var nolasīt ar īpašu skeneri, kas pieejams veterinārārstiem un dzīvnieku patversmēm. Tā kā šis koda numurs ir piesaistīts konkrētam dzīvniekam, kas reģistrēts LDC datubāzē, pēc tā var ātri noskaidrot ziņas par dzīvnieka īpašnieku, informāciju par vakcināciju pret trakumsērgu un citus datus. Kā uzsver Kaspars Udrass, mikročips nekaitē veselībai, taču palīdz atrast dzīvnieku tā noklīšanas vai nozagšanas gadījumā, jo, visticamāk, agri vai vēlu, bet dzīvniekam būs saskarsme ar veterināro klīniku. “Veterinārārstam, kuram tiek atvests dzīvnieks uz vakcināciju, jebkādu manipulāciju vai konsultāciju, ir pienākums pārliecināties , vai dzīvniekam ir čips, pārbaudīt to datu bāzē, kā arī veikt atzīmes reģistrā. Ja mēs redzam, noskenējot mikročipu, ka saimnieks ir cita persona vai dzīvnieks izsludināts meklēšanā, mums ir jārīkojas un jāziņo par šādu gadījumu,” stāsta Udrass. 

Tiesa – profesionālu zagļu rīcībā ir metodes, kā no čipa var atbrīvoties, taču tas noteikti būs kavēklis suņa tālākai tirdzniecībai, turpretim dzīvnieka noklīšanas gadījumā tas lieliski palīdzēs atrast mājas. 

“Man praksē ir gadījumi, kad Latvijā atrodam Norvēģijā noklīdušu kaķi, tieši caur čipa skenēšanu. Saimnieks bija ļoti priecīgs un brauca pakaļ. Tie gadījumi ir dažādi, kā viņi noklīst. Liekas – tepat Madonā pazūd, atrodas kaut kur Alūksnē. Tāpat ir bijušas reizes, kad tālbraucēji šoferi nepamana, ka netīšām kaķis ir ielecis mašīnā un atbraucis līdzi no Polijas. Tās situācijas ir tik interesantas, ka, ja tas dzīvnieks mācētu runāt, viņš izstāstītu, kā viņš ir nokļuvis, bet tie gadījumi ir reizēm pat neiedomājami,” atzīst Udrass. 

Te gan jāuzsver, ka noklīdušus suņus un kaķus itin bieži kāds pie sevis paņem vien labu motīvu vadīti, dāvājot tiem mājas un savu sirds mīlestību. Taču arī šādos gadījumos dakteris Udrass iesaka aizdoties līdz veterinārajai klīnikai. “Būtu ļoti labi, ja pieklīdušo dzīvnieku atrādītu veterinārārstam, lai konstatētu dzīvnieka vecumu un iespējamās slimības. Ne reti kāds pieņem kaķi, domājot, ka tas ir mazs kaķēns, tā arī par viņu rūpējas, lai gan patiesībā tas ir jau dzīvnieks gados, vien maza auguma un viņam būtu nepieciešama statusam atbilstoša aprūpe. Taču pats svarīgākais – veterinārārsts pārbaudīs, varbūt dzīvniekam ir mikro čips, līdz ar to saimnieki, kuri dzīvnieku meklē un ļoti gaida mājās,” noteic Kaspars.

Arī pazudušo Gačo ļoti gaida mājās, tādēļ lūgums zvanīt uz tālruņa numuru +371 2512345, ja vien ir kāda informācija , kas var palīdzēt sunim atgriezties ģimenē.