Vai deputāta pienākumi ir apvienojami ar radošo darbību?

Gatis Gāga ir pazīstams aktieris, taču pēdējos gados pievērsies arī augļkopībai - viņam ir ābeļdārzi Ugālē, tirgo augļus, kā arī ražo ābolu un bērzu sulas. Nupat viņš no Latvijas Reģionu apvienības saraksta ievēlēts Ventspils novada domē un vēl nezina, vai jaunajā sasaukumā būs jāstrādā pozīcijā vai opozīcijā. Gata Gāgas lielais mērķis esot kopā ar komandu izveidot Ventspils novadā dzīvošanai labvēlīgu vidi, lai sāktu atgriezties tie, kuri aizbraukuši. Viņš tomēr nedomā, ka tāpēc būtu jāatsakās no aktiera darba.

“Es šobrīd filmējos vienā krievu filmā, kas vēsta par pēckara notikumiem. Nu, tāds detektīvs. Vēl teātrī “Willā” [“Willa teātrī”, ko bijušie Jaunā Rīgas teātra aktieri izveidojuši K.K. fon Stricka villā Rīgā – red.] notiek mēģinājumi, bet, nu, tur nav zināms, kad valstī esošā situācija atļaus spēlēt klātienē izrādes. Tā, ka ir tāda neziņa pagaidām. Neziņa turpinās, tā varētu teikt. Bet vasara ir gara, tikko sākusies, pieļauju, ka var būt vēl kādi piedāvājumi no kino industrijas. Tas viss notiek ļoti pēkšņi: tev vienu dienu piezvana un saka, vai tu vari būt nākamā nedēļā tad un tad… Nu, tā tas notiek,” stāsta Gatis Gāga.

Jautājot par to, kam būs priekšroka – domes sēdei vai piedāvājumam no kino industrijas -, mākslinieks atbild: “Tāpēc notiek plānošana. Domes sēdes datumi, tās tekošās sēdes, tie datumi jau ir zināmi. Attiecīgi plānojot filmēšanu vai mēģinājumus, to visu ir iespējams salāgot.”

Līdzīgi noskaņots arī Ogres novada domē no Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”, “Latvijas Zemnieku savienības” un Latvijas Zaļās partijas kopīgā saraksta ievēlētais diriģents Atvars Lakstīgala. Daudzi no kultūras projektiem, kuros viņš iesaistījies, jau tiek īstenoti kopā ar pašvaldību, arī mūzikas skolas direktora amatu viņš nedomā pamest.

“Ogres novada pašvaldība ir teju blakus ēka Mūzikas un mākslas skolai Ogrē, tas man ir ļoti ērti. Ir arī ļoti labas iestrādes arī līdz šim ar kultūras iestāžu vadītājiem, līdz ar to ir ļoti daudz lietu, kas jau ir izdarītas. Domāju, ka būšana politiskā vidē tikai palīdzēs. Sabiedrībai arī nav noslēpums, ka tieši es esmu vadītājs projektam par Ogri kā iespējamo Eiropas kultūras galvaspilsētu 2027. gadā,” pauž Atvars Lakstīgala.

Ropažu novada domē turpmāk strādās pazīstamais televīzijas raidījumu un pasākumu vadītājs Haralds Burkovskis, kurš kandidēja Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” sarakstā. Šajā darbā viņš cer likt lietā līdz šim iegūto pieredzi un mērķus saista ar modernajām tehnoloģijām un vides jautājumiem, taču šaubās, vai deputāta pienākumus iespējams savienot ar citiem darbiem. “Es esmu izdarījis tādu savdabīgu pagriezienu, man ir grūti šobrīd iedomāties, cik lielā mērā ir iespējams apvienot darbu pašvaldībā vai nu kā deputātam, vai, es nezinu, kā amatpersonai, man ir grūti pateikt, ar jelko radošu, ko es esmu darījis līdz šim.”

Nu jau ceturtajā pašvaldības sasaukumā deputāta pienākumus ar vairākiem citiem darbiem gatavojas apvienot Cēsu novada deputāts no “Jaunās vienotības” Juris Žagars. Viņš lēš, ka darbam domē atvēl aptuveni ceturto daļu darba laika. “Tu vari būt elastīgs. Pirmkārt, ne visi deputāti piedalās visās domes vau komiteju sēdēs, tāpēc, ka tas vienkārši fiziski nav iespējams. Tas nav algots darbs, tas nav pastāvīgs darbs. Principā, tas nav iespējams. Tātad - vienmēr ir iespējams laikus zināt, kurās domes sēdēs tu nevarēsi piedalīties. Punkts divi – tagad tomēr ir ieviesta prakse attālināti piedalīties, un, iespējams, ka tas tā arī turpināsies, līdz ar to atsevišķos gadījumos, ja nu tu galīgi nevari aizbraukt uz domes sēdi, tu vari arī attālināti kaut ko darīt.”

Jaunās pašvaldības sāks darbu pirmajā jūlijā – līdz ar administratīvi teritoriālās reformas spēkā stāšanos.


Foto: FreePik