Vai augsto energoresursu cenu dēļ dārgāki kļūs arī dārzeņi?

Energoresursu izmaksu straujais kāpums rada pamatīgas bažas vietējiem dārzeņu audzētājiem. Kādam rēķini par gāzi auguši pat četras reizes, citam dubultojušās izmaksas par elektrību. Audzētāji steigšus sauc pēc valsts atbalsta, lai pavasarī pircēji dārzeņu cenas dēļ vietējās produkcijas vietā neizvēlētos vien importa gurķus un tomātus.

Dārzeņu siltumnīcās Cēsīs, zemnieku saimniecībā “Kliģēni” trīs hektāru platībā no novembra līdz pat februāra beigām uztur aptuveni četru grādu siltumu, lai sals un sniegs nesabojātu siltumnīcu jumta konstrukcijas. Šeit tās ir izmaksas par gāzi, kas šajā laikā peļņu nenes, jo dārzeņi audzēti netiek. “Ja pērn par iepriekšējo mēnesi maksājām 40 tūkstošus par gāzi, tad šogad samaksājām 140 tūkstošus. Katru mēnesi papildus 100 tūkstoši par gāzi, vēl algas, visi nodokļi,” norāda Reinis Reķis, z/s “Kliģēni” vairumtirdzniecības vadītājs.

Augstajiem gāzes rēķiniem uzņēmums šobrīd tērē iepriekšējos gados nopelnītos līdzekļus, kurus bija iecerēts ieguldīt attīstībā. “Bijām plānojuši divas iekārtas iegādāties, visu esam atlikuši, neattīstīsimies, jo šobrīd tikai maksājam, maksājam, maksājam, tērējam to, ko bijām nopelnījuši,” atzīst Reinis Reķis.

Gurķu un tomātu stādiņus februāra beigās “Kliģēniem” piegādās no Somijas, arī šim mērķim vēl jārod līdzekļi. Tikmēr saimniecībā “Rītausma” Jēkabpils novadā sezonas sākumu atlikšot vēl par mēnesi - līdz marta beigām. Šobrīd šeit vien aptuveni 0,4 hektāru platībā audzē salātus. “Pie esošās produkcijas cenas mēs nebūsim spējīgi akumulēt izmaksas, ko mēs būsim ieguldījuši,” atzīst Lāsma Bekina, SIA “Rītausma” valdes priekšsēdētāja.

Arī šeit visi iekrājumi šobrīd aizplūst gāzes un arī elektrības rēķinu apmaksai. Uzņēmuma vadītāja ReTV Ziņām teic, ka valdības noteiktais samazinājums elektrības sadales tarifam un obligātajai iepirkumu komponentei ir kā piliens jūrā. Tam piekrīt arī uzņēmuma “Mežvidi” vadītājs, uzsverot, ka dārzeņu audzēšana siltumnīcās ir visenergoefektīvākā ražošanas nozare. “Neskatoties uz visu smago situāciju un pandēmiju, esam strādājuši, neesam nevienu eiro centu pabalstā prasījuši, esam pat palielinājuši darbinieku skaitu, maksājam budžetā. Būtu tikai godīgi, ja šī tiktu izsludināta par ārkārtas situāciju. Tiktu vismaz par to vienu mēnesi Eiropas Komisijā, līdzīgi kā kaut kādu plūdu vai sausuma gadījumā lūgts atbalsts,” pauž Edgars Romanovskis, SIA “Latgales dārzeņu loģistika” valdes loceklis.

Apkurei “Mežvidu” siltumnīcās jau izmanto atjaunojamos energoresursu, taču elektrība aizvien sastāda ļoti nozīmīgas izmaksas. Decembrī tas pieaugušas divkārt. Dārzeņu audzētāji pagaidām gan neprognozē, cik šogad varētu maksāt viņu izaudzētā produkcija, bet eksperti uzskata - cenu pieaugums būs ievērojams. Viss būs atkarīgs, vai iedzīvotāji spēs samaksāt. “Tai mirklī, kad atvedīs lētākus dārzeņus no Spānija, visticamāk, mēs ar savu maciņu balsosim par lētākiem, tiem, kuriem Dievs un daba palīdz, lētāk saražot,” saka Ingūna Gulbe, AREI Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja.

Dārzeņu audzētāji nākamnedēļ cer tikties ar Zemkopības ministrijas pārstāvjiem, lai pārrunātu, kā risināt augsto energoresursu izmaksu ietekmi uz nozari. 


Foto: Freepik