Uzņēmumi Valmierā cilvēkiem ar invaliditāti dāvina kokapstrādes iekārtas

Negaidītu pārsteigumu šajā pirmssvētku laikā saņēmis fonds “Iespēju tilts” Valmierā, kas cilvēkiem ar invaliditāti palīdz iekļauties sabiedrībā. Lai izveidotajās specializētajās darbnīcās to klienti ar garīga rakstura traucējumiem varētu apgūt jaunas prasmes un dažādas lietas viņiem radīt būtu vieglāk, vietējie uzņēmēji uzdāvinājuši jaunas kokapstrādes iekārtas.

Uz fonda “Iespēju tilts” specializētajām darbnīcām vietējie uzņēmēji atveduši vairākas gan mazākas, gan lielākas dāvanu kastes. Darbnīcu klientiem šis ir īpaši priecīgs brīdis, katru dāvanu viņi atsaiņo pat ar nelielu satraukumu.

Kad visas dāvanas atsaiņotas un saliktas uz galda, tad arī var novērtēt to īsto vērtību.

Uzdāvinātas ir ēveles, lentzāģis, putekļu nosūcējs, urbjmašīna un citas dažādu lietu izgatavošanai no koka nepieciešamās iekārtas. “Man ļoti patīk, visādas lietas man patīk, arī protu taisīt beņķi, protu taisīt plauktiņu, arī gaļas dēlīti taisu. To, ko visu skolotājs man liek,” stāsta Artūrs, specializēto darbnīcu klients.

“Katrs kaut ko vairāk prot, es, piemēram, pati tagad taisu metamos kauliņus. Puiši, protams, noslīpē. Tālāk es ņemu lineālu, visu savelku, iezīmēts ar spicu zīmuli, tad tiek iededzināts,” saka Silga, specializēto darbnīcu kliente.

Specializētās darbnīcās tapis arī “Riču-Raču”, dažādas attīstošās spēles un rotaļlietas, daudz citas gan praktiskas, gan smukumlietas. Lielākoties tās tālāk nonāk fonda “Iespēju tilts” izveidotajā sociālā uzņēmuma veikaliņā, taču ir bijuši arī atsevišķi pasūtījumi. “Mēs uzskatām, ka katrs ir pelnījis kaut ko šādu, jo ar šīm iekārtām daudz vieglāk un ātrāk varēs paveikt to darbu, ko viņi līdz šim ir darījuši,” norāda Aigars Balodis, SIA “Stokker” veikala vadītājs Valmierā.

Nepagāja ne diena, kad specializēto darbnīcu klienti kopā ar kokapstrādes skolotāju jau ar lielu interesi sāka darbināt un apgūt jaunās iekārtas. Fonda “Iespēju tilts” vadītāja Zita Gustavsone stāsta: tā ir dāvana, kas pat sapņos nebija rādījusies. “Darbnīcas darbojas. drīz būs divi gadi, esam rīkojuši arī labdarības pasākumus, kur centāmies piesaistīt finansējumu tieši darbnīcu instrumentu iegādei. Nelielas summas izdevās savākt, nopirka figūrzāģi un ripu ļoti primitīvu, vienkāršu, kura var tikai mazliet palīdzēt atvieglot to darbu, nevis veikt jau tādu kvalitatīvu, ko var likt pārdošanā.”

Specializētājās darbnīcās personas ar garīga rakstura traucējumiem apgūst arī šūšanas un citas radošas prasmes. Pārdodot savus darinājumus, gūtos ieņēmumus fonds novirza tālākai attīstībai un materiālu iegādei. Tā kā iespējas nu kļuvušas lielākas, doma ir, ka savas izgatavotās spēles un rotaļlietas varētu piedāvāt arī vietējiem bērnudārziem.  



Foto: Freepik