Uzņēmēji palīdzēs saviem darbiniekiem pedagogu streika laikā

Pedagogu streika gadījumā to izjustu ne tikai bērnu vecāki, kuriem jādomā, kas piesaktīs bērnus darba laikā, bet arī uzņēmumi. Jau šobrīd daļa darba devēju sākuši apdomāt iespējamos risinājumus, lai līdz ar to, ja darbiniekam nav iespējas būt darbā, būtiski netiktu traucēta uzņēmuma darbība, darbiniekam tomēr būtu iespēja veikt savus pienākumus.  

Neatkarīgi no tā, vai tas ir vasaras brīvlaiks, bērnu slimošanas vai, piemēram, streika gadījumā, tas sagādā arī problēmas uzņēmumiem, sevišķi ražojošiem. Vienā no lielākajiem uzņēmumiem Valmierā - “Valmieras stikla šķiedrā” - darbs tiek organizēts visu diennakti. Šādās situācijās vienmēr ir jādomā risinājumi, lai tie darbinieki, kam ir bērnudārza vai skolas vecuma bērni, varētu strādāt un nerastos situācija, ka jādomā, kurš nāks strādāt, cik tas maksās, tās ir virsstundas vai neaizpildītas darba vietas. AS “Valmieras stikla šķiedra” valdes loceklis Ģirts Vēveris: “Tie mājas darbi ir izdarīti. Pašreiz mēs esam norezervējuši saviem darbiniekiem 33 bērniem dienas iespēju, tā gribētu teikt, kur viņus nolikt, neatkarīgi no vecuma pabarot, izglītot, spēlēties svaigā gaisā.”

Šāda iespēja rasta, noslēdzot līgumu ar privātu izglītības iestādi. Tās ir uzņēmuma izmaksas, katrs bērns bez PVN izmaksās 15 eiro dienā. Ģirts Vēveris: “Būtībā kārtējo reizi esam spiesti risināt tas problēmas, kuras valsts uz šodienu. Nav runa par laiku, kurā brīdī tās problēmas būtu bijis jārisina - šodien, vakar vai rītdien. Kārtējo reizi (kovids vai šajā gadījumā skolotāju risinājumi) uzņēmēji risina faktiksi šīs problēmas ar saviem finanšu ieguldījumiem.”

Uzņēmumā piebilst, ka administrācijas darbiniekiem vienmēr pastāvējusi iespēja noteiktu laiku strādāt no mājas. Arī Latvijas Darba devēju konfederācijā (LDDK) ReTV stāsta, ka uzņēmēji apsver dažādas iespējas. LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone: “Darba devēji dara visu, lai nāktu pretī. Tas ir gan tādu kā bērnu istabu atvēršanu darba vietās, vai arī, ja tā nav ražošana un ja tas ir pieļaujams, tad arī attālinātais darbs….”

Savukārt pārtikas mazumtirdzniecības uzņēmumā “Rimi Latvia” norāda, ka streika gadījumā pagaidām ir apsvērta iespēja par vienas dienas pasākumu bērniem, bet tālāk jau vērtēs pēc situācijas. 

LDDK ReTV vēl piebilst, ka šobrīd uzņēmumiem aktuālākais un sāpīgākais ir energoresursi - gan cenas, gan pieejamība -, kas būtībā ir izdzīvošanas jautājums. Attiecīgi bērnu pieskatīšana šajā situācijā būtu tas pozitīvākais, kas jārisina, bet tomēr tas palielina to jautājumu loku, apbēdina, ka šāda situācija izveidojusies.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik