Uz uzticības tālruni zvana arī sāpināti tēti

Attiecības ar pusaudžiem, bērnu uzvedības problēmas un šķiršanās gadījumi - kā par to runāt bērnu un kā atgūt stabilo pamatu - ir vieni no biežākajiem jautājumiem, par ko uz Bērnu un pusaudžu uzticības tālruni zvana bērnu vecāki. Lai sniegtu psiholoģisko atbalstu, šonedēļ Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) rīko kampaņu.

Daudzi no saņemtajiem zvaniem ir no vecākiem, kuri bērnus audzina vieni paši. Kā stāsta VBTAI, kad vecāki ir divatā, problēmas pārrunā un risina kopīgi, bet vienam ar visu tikt galā ir grūtāk. Rīkojot kampaņu “Es audzinu viens!”, šīs nedēļas laikā saņemti vairāki šādu vecāku zvani. “Sabiedrībā ir ļoti liels spiediens - ja esi vecāks, tad tev jāpaspēj visu paveikt pašam. Atbalsta iespēju nav daudz. Tas rada izdegšanas sajūtu, ka nevaru kaut ko izdarīt līdz galam, kā gribētu. Reizēm parādās arī doma, ka neesmu labs vecāks, bet tas lielākoties neatbilst taisnībai,” saka VBTAI Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Anda Sauļūna.

Zvanot uz uzticības tālruni, vecāki saņem ne tikai psiholoģisku atbalstu, bet - atkarībā no situācijas - konsultanti arī palīdz saprast, kur un pēc kādas palīdzības viņi varētu vērsties. Anda Sauļūna atzīst: “Situācijas ir dažādas, tādēļ konsultantiem ir jābūt gana lielam zināšanu klāstam, lai ar vecākiem varētu pārrunāt dažādas iespējas, ja ir vajadzība, piemēram, pēc psihologa konsultācijām.”

VBTAI norāda - lai arī biežāk zvana mammas, tiek saņemti zvani arī no tētiem, kuriem reizēm ir ļoti smagi. Tas bieži saistīts ar kādām neatrisinātām emocionālām sāpēm - vai tā bijusi šķiršanās, vai pēc dzīvesbiedrenes zaudējuma, kas arī ietekmē attiecības ar bērnu. Lai arī sabiedrībā pastāv uzskats, ka vīrietim jābūt stipram, visu varošam, inspekcijā norāda - meklēt palīdzību un atbalstu reizēm ir pat grūtāk; tas ir tas, ko vēlas nodot sabiedrībai izpratnes veicināšanai.


Foto: Freepik