Uz laiku aptur SIA “Ventamonjaks” darbību, kura rezervuāros atrodas 40 000 tonnu bīstamas vielas

Krievijas karadarbība Ukrainā ir iemesls, lai apturētu uzņēmuma “Ventamonjaks” darbību Ventspils ostā, jo patiesā labuma guvēji ir sankcionēto personu sarakstā. Situācija uzņēmumā kļuva satraucoša, jo uzņēmuma banku kontos iesaldētais finansējums liedza turpināt ekoloģiski drošu amonjaka uzglabāšanu un transportēšanu ārpus Latvijas. Šodien dota atļauja bīstamās vielas izvešanai. 

Krievijai noteikto sankciju dēļ uzņēmums SIA “Ventamonjaks”, kura rezervuāros Ventspils ostā atrodas 40 000 tonnu bīstamas vielas jeb šķidrā amonjaka, kopš marta nevar veikt finanšu darījumus. Kad ar priekšapmaksu nevarēja norēķināties par propāna gāzi un elektroenerģiju, uzņēmums vairs negarantēja, ka ķīmiskās vielas tiks uzglabātas droši.

Šorīt Ventspils Brīvostas pārvalde saņēmusi atļauju sākt kuģu kraušanu un amonjaka nogādāšanu potenciālajiem pircējiem. “Mēs šobrīd gatavojam lēmumu par darbības apturēšanu uz laiku, kamēr uzņēmums pakļauts sankciju ietekmei, jo uzņēmums sankciju ietekmē nespēj nodrošināt normālu darbību. Ja uzņēmums mainīs šos akcionārus vai kā citādi tiks atbrīvots no sankciju ietekmes, darbība tiks nekavējoties atjaunota,” saka Elita Baklāne-Ansberga, Valsts vides dienesta ģenerāldirektore.

SIA “Ventamonjaks” finanšu līdzekļi tika apturēti ārzemju bankās, jo vairāk kā puse uzņēmuma akciju pieder Krievijas uzņēmējiem. Tikmēr reidā Ventspils ostā jau ilgstoši stāv divi kuģi, kas gatavi izvest sašķidrinātā amonjaka kravu no termināļa. Valsts vides dienesta izveidotā darba grupa šonedēļ atrisinot jautājumu par naudas līdzekļu kustību un pieejamību banku kontos bīstamās kravas izvešanai devusi termiņu: 10. maijs. “Diemžēl mēs paši esam kļuvuši par situācijas ķīlniekiem. Terminālis līdz šim funkcionēja. Es esmu pārliecināts, ka Latvija un Ventspils ir ieinteresēta, lai tas turpinātu funkcionēt,” uzsver Dmitrijs Vihovaņecs, SIA “Ventamonjaks” valdes loceklis.

Sašķidrinātā amonjaka kravām paredzētais terminālis ir viens no visbīstamākajiem Ventspils ostas objektiem. Elita Baklāne-Ansberga: “Es mierinu Ventspils iedzīvotājus, ka šobrīd pilsēta ir pilnībā drošībā, valsts institūcijas ļoti rūpīgi pieskata, kas notiek terminālī un sniedz atbalstu juridisko procedūru organizēšanai amonjaka kravu izvešanai.”

Lai atjaunotu SIA “Ventamonjaks” darbību, iespējams, notiks akcionāru maiņa tām kapitāldaļām, kuras skar sankcijas. “Tā vienkārši pārsvītrot šo uzņēmumu un izsviest ārā - nav pareizi. Tāds lēmums izsauktu strādājošo atlaišanu,” norāda Jānis Vītoliņš, Ventspils valstspilsētas domes priekšsēdētājs.

Pat pēc divu amonjaka kravu izvešanas uzņēmuma darbības apturēšanas rezervuāros joprojām tiks uzglabātas tehniskās rezerves, kas turpinās apdraudēt ekoloģisko situāciju Ventspilī, ja savlaicīgi netiks apmaksāti uzglabāšanas izdevumi.


#SIF_NVZ2022