Unikāls lidotāja ādas mētelis, ordeņi un citas lietas. Lielvārdē izstāde par latviešu karavīriem

Lielvārdē atklāta kolekcionāra Gunāra Rūsiņa un Jāņa Vīgupa izstāde par latviešu karavīriem un Brīvības cīņām līdz 1940. gadam. Izstāde ļauj ielūkoties tā laika karavīru ikdienā un izvērtēt, kāds ir bijis ceļš līdz Latvijas brīvībai. 

Kolekcionārs Jānis Vīgups rokās tur unikālu ordeni. Tas ir viens no diviem sastopamajiem Lāčplēša pirmās šķiras ordeņiem Latvijā. Viens ir ģenerāļa Baloža ordenis, kas tiek izstādīts 11. novembrī Latvijas vēstures muzejā. Savukārt otrs, kas piederējis Francijas ģenerālim, atrodas privātkolekcijā. Kā norāda Jānis Vīgups, izstādes autors un kolekcionārs, ģenerālis ir bijis īpašs cilvēks Latvijai. “Ļoti nozīmīgs cilvēks Latvijas vēsturē, jo tieši viņš bija sabiedroto plānošanas štāba priekšnieks. Viņš izstrādāja to operāciju, ka Daugavā tika ievesta sabiedroto flotīlija. Ar to tika apturēta Rīgas bombardēšana. 

Lāčplēša pirmās šķiras ordeņi ir pasniegti 11 karavīriem, septiņi – ārzemniekiem, četri – latviešiem. Izstādes autors Gunārs Rusiņš ReTV atklāj, ka mūsdienās ordenim piemīt ļoti liela vērtība. “Šis ordenis simbolizē Brīvības cīņas. Tas arī ir vienreizējs. Mūsu laikos netiek pasniegts. Pēdējais pasniegšanas gads bija 1928.”

Ordeni apskatīt iespējams vien īpašos gadījumos, tāds bija arī izstādes par Latvijas karavīriem atklāšanas dienā Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā. Izstāde unikāla ir arī ar karavīru formas tērpiem. Kolekcionārs Gunārs Rusiņš stāsta, ka apģērbu vēstures liecībām saglabāt ir ļoti grūti. Tāpēc tie tika glabāti pīpetavā, lai pie tiem nevarētu piekļūt kodes. “Šeit ir pārsvarā visu spēku veidu formas tērpi izstādīti. Unikāls ir lidotāja ādas mētelis. Man liekas, ka nevienā no mūsu Latvijas muzejiem nevarētu atrast vairs. Arī daudz lietas, tāpat prūšu zīmes, kas ir šeit izstādītas atsevišķā stendā. Bija ļoti krāšņas mūsu Latvijas brīvvalsts karavīriem.”

Izstādē arī skatāmas liecības par Ogres novadā dzimušo ģenerāli, Latvijas kara ministru Rūdolfu Bangerski. Andreja Pumpura Lielvārdes muzeja vadītāja Anita Streile ReTV atklāj, ka izstāde sniedz iespēju atcerēties Latvijas valsts varoņus, kā arī jaunajai paaudzei māca par Latvijas vēsturi. “Lai viņi saprot, ko nozīmē šīs dzimtas saknes, dzimtene, ka nekur nav tik garšīga maize kā Latvijā un nekur nav tik labs gaiss kā Latvijā. Jābūt ir savas zemes patriotiem, savas dzimtenes patriotiem.”

Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā izstāde ir apskatāma līdz 4. jūnijam.