Ukraiņu grāmatu plaukts Ogrē

Latvija ir viena no starptautiska projekta dalībvalstīm, kas nodrošina iespēju bibliotēkās izvietot grāmatas par Ukrainu - tās kultūru un vēsturi. Grāmatas ir gan angļu, gan ukraiņu valodā, domajot arī par Ukrainas iedzīvotajiem, kuri šobrīd dzīvo Latvijā, lai viņiem ir iespēja lasīt arī savā dzimtajā valodā. 

“Tas ir tilts starp Ukrainu un Latvijā dzīvojošajiem ukraiņiem..” ar šādiem vārdiem Ogres centrālajā bibliotēkā atklāts jau trešais "Ukraiņu grāmatu plaukts" Latvijā. Tājā pieejamas 47 grāmatas par Ukrainu, tostrap par Krievijas bruņoto iebrukumu Ukrainā. Grāmatas ir ukraiņu un angļu valodā.  

 Ogres Centrālās bibliotēkas Lasītāju apkalpošanas nodaļas vadītāja Gaļina Sabļina stāsta: “Temati ir Ukrainas vēsture, kultūra, tūrisms un arī Ukraiņu klasiķe Lesja Ukrainka, dzejniece, kopotie raksti. Tas ir svarīgi, ka ir angliski grāmatas, jo Eiropas cilvēki var izlasīt patiesos stāstus par Ukrainas vēsturi.” Grāmatu plaukta idejas autore ir Ukrainas pirmā lēdija Oļena Zelenska. Latvijā pirmais Ukrainas grāmatu plaukts tika atklāts Latvijas Nacionālajā biblotekā, vēlāk vēl viens Rīgas centrālajā bibliotēkā un tagad arī Ogrē. Tas ir starpatutisks projekts, kurš norisinās Eiropā - Austrija, Francija, Nīderlande, Grieķija un arī Latvijā.

Šobrīd Ogres centrālajā bibliotēkā reģisrēti ap 30 ukraiņu lasītāju, kuri dzīvo novadā un izmanto bibliotēkas pakalpojumus. Kopš oktobra bibliotēkā darbojas arī Pūces skola Ukrainas bērniem - tās ir nodarbības mazākajiem bibliotēkas lasītājiem, ar mērķi veicināt lasītprasmi. Nodarbības notiek krievu valodā ukraiņu bērniem. Protams, daudzi arī latviešu valodā kaut ko tulko, jo bērni pa šo laiku ir iemācījušies latviešu valodu un daudzi arī jau saprot un paši grib runāt. Šonedēļ Pūces skolā notiks arī pirmais izlaidums, kur apliecību par sekmīgu Pūces skolas absolvēšanu saņems septiņi ukraiņu bērni. Pūces skolas projekts Ogrē tiek realizēts sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku.