Ukraiņi Latvijā saskaras ar agresiju

Krievijas sāktais karš Ukrainā ilgst jau vairāk par mēnesi, un miljoniem ukraiņu meklē patvērumu Eiropas valstīs. Taču ne vienmēr tur vietējie iedzīvotāji bēgļus uzņem ar sapratni. Arī Latvijā ukraiņi ir saskārušies ar agresiju.

Ukrainas bēgle Olga ReTV stāsta, ka Latvijā ieradās 5. martā, uzņemšana esot bijusi veiksmīga: ātri izdevies atrast dzīvesvietu un saņēmusi arī bezmaksas ēdināšanu. Pēc neilga laika viņa saskārās ar negatīvu pieredzi. “Mēs esam ar mašīnu, dzīvojam Rīgas centrā, tur ir problēmas ar stāvvietām. Man šeit ir draugi latvieši, un es viņiem uzreiz prasīju, kur var parkoties – viņi saka, ka šeit bez maksas. Es noparkoju tur mašīnu, nepilnas trīs nedēļas arī tur stāvēja, praktiski neizmantoju. Vajadzēja uz banku, atbraucu, skatos – auto riepām izlaists gaiss, mašīna praktiski sēž uz diskiem. Viena riepa bija divās vietās caurdurta, vēl divām pa trim caurumiem, ceturtajai - pat četri.” 

Jautājot Olgai, vai iemesls varētu būt Ukrainas numurzīme, viņa atbild: “Man nav cita izskaidrojuma. Dažiem tas izpaužas ar caurdurtām riepām, kādam citam, piemēram, manai draudzenei ukrainietei, ar neapkalpošanu restorānā. Nekad nebūtu domājusi, ka mūsdienās nāksies bēgt no kara. Tas ir briesmīgi – ja neesi Ukrainā, tu tik un tā esi karā.”

Olgas draudzene - tāpat kā citi ukraiņi, kuri Latvijā ir saskārušies ar agresiju, - kategoriski atsakās sniegt komentāru kameras priekšā. Taču aizkadrā pastāsta, ka viņai viesnīcā atteica uzkopt numuriņu, nevēlējās dot dzīvesvietu Ukrainas pases dēļ, pat aizdedzināta automašīna.

Lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju noskaņojumu pret ukraiņiem, ReTV aptaujāja cilvēkus Rīgas ielās. “Tas ir ļoti skarbi no Krievijas puses, ka viņi iebrūk Ukrainā. Ukraiņiem nav māju vairāk, viņi tagad dzīvo Latvijā. Mums viņi ir jāpieņem, cik vien varam,” saka kāds rīdzinieks.

Viktors, rīdzinieks: “Mans viedoklis ir tāds, ka mēs viņiem dodam, palīdzam jau pat vairāk nekā viņi paši cerējuši, sapņojuši.”

Rīdziniece Jeļena: “Domāju, tas [agresija] saistīts, manuprāt, ar kopējo paaugstināto agresiju mūsu valstī. Varētu būt, ka iedzīvotāji pēc šīs pandēmijas tagad jūtas kā izlaisti brīvībā, un tā agresija lien ārā, ukraiņi tagad ir kā tāds aizbildinājums.”

Lai arī kādi būtu iemesli šiem agresijas gadījumiem pret ukraiņiem, Olga tik un tā pateicas Latvijas iedzīvotājiem par atbalstu un sniegto palīdzību. “Viss sliktais, kas ir noticis, arī ar to mašīnu, ātri aizmirsīsies un arī atrisināsies, kā jau parasti dzīvē tas notiek. Ir uzdevums, tu viņu atrisini un dzīvo tālāk. Vienīgais, ka visu laiku lasi sliktas ziņas un neesi mājās.”

Latvijā līdz šim ieradušies vairāk nekā 10 00 bēgļu no Ukrainas. Par ļaunprātīgu automašīnu dedzināšanu aizsākti trīs kriminālprocesi. 



Foto: Freepik